2 Liefde wr km^ed^art dinsdag 15 mei 2012 Genieten veel eigena- Gren van zeilboten bij mooi weer vaak een heel weekend van hun verblijf aanboord, de sportvissers trekken er per dag op uit. „De liefde voor de hengelsport is bij velen van ons ontstaan in de kinderjaren", weten Rob Merrelaar, Waker Wijffels en Roland van de Voorde van De Honte. „Sommigen zijn blijven hangen aan een sloot of plas, wij gaan de zee op." Hoofdbedoeling van het vissen is voor alle leden vooral ontspanning: „We zijn niet pres tatiegericht bezig, wij moeten niet zo nodig iets vangen. Wel is er een heel klein percentage iets fanatieker. Die durven wel eens op een wrak te vissen. Maar ook dan komen ze vaak zonder vis terug." „Zodra we aan boord stappen valt alle span ning van ons af', aldus Rob. „We varen uit, gaan voor anker, de hengel gaat overboord en wij ontspannen achterover in de stoel. Af en toe een keer opdraaien om naar het aas te kijken, want niet alleen vis, ook krabben smul len van ons aas, dus dat rrioet nog al een keer ververst worden. We steken ons aas zelf." Rob doet dit voorbij Port Scaldis in Bres- kens, Roland en Walter in de Paulinapolder: „Inspannend werk en toch, heel raar, ook weer ontspannend. Ondanks de harde winter zijn er veel zeepieren of beter leeglopers. We bewaren ze, nu het water nog koud is, in het zeewater in bakken bij de boot. Niet te lang, de kwaliteit gaat achteruit. Leeglopers eten zand en ze kun nen hun naam best eer aandoen", lacht Ro land. „Doen we zo'n lege pier aan de haak dan spettert die helemaal open, niet leuk." „Nee, zeker niet", vult Walter aan. „Soms zitten er ook dode bij, we zien het wel aan de kleur en verwijderen ze zo snel mogelijk, soms zien we eentje over het hoofd. Die dingen stinken Rob Merrelaar op de steiger van de visclub „Ontspannen op zee? Dat kon vroeger voor een visserman alleen als we verwaaid lagen", weet oud-visser Jan Albregtse. „Verder was het alleen maar werken en slapen. Tegenwoor dig zijn ze allemaal chagrijnig over de quotering en nog even en ze hebben een secretaresse aan boord nodig. Geen ont spanning." Wel heel ontspannend bezig zijn de liefhebbers van zeilen en zeevissen. Naast de ruim zeshonderd plezier vaartuigen liggen er in de haven van Breskens meer dan honderd motorbootjes van sportvissers, vrijwel allemaal leden van boot sportvisservereniging De Honte. Sportvissen is een omstreden vorm van visserij die, ondanks dat, door honderd duizenden in Nederland als hobby en voor ontspanning wordt beoefend. Bij gebruikelijke sportvisserij door erva ren vissers ondervinden vissen weinig schade. De vereniging Sportvisserij Nederland vertegenwoordigt als koepelorganisa tie door twaalf regionale federaties en duizend lokale hengelsportverenigingen ruim 400.000 aangesloten sportvissers. Sportvisserij Nederland heeft zijn eigen informatiesite: www.sportvisserij neder- land.nl Grootspraak van vissers met betrekking tot hun vangst, het zo bekende vissers latijn, heeft de Breskense kunstenaar Johnny Beerens geïnspireerd tot het maken van een aantal werken met als titel 'anonieme visser'. Het aas: zeepieren of leeglopers Colofon Buiten Binnen: verschijnt elke dinsdag als bijlage bij de PZC en BN/DeStem Buiten Binnen is een bijlage over leven en bewegen in Zeeland U kunt ons informeren: e-mail: buiten@pzc.nl website: www.pzc.nl postadres: PZC o.v.v. Buiten Postbus 914330 AB Middelburg telefoon: 0118 434010 Coördinatie: Jan van Damme telefoon: 0118 434014 mobiel: 06 542 671 57 e-mail: J.vandamme@pzc.nl Vormgeving: Johnny de Jonge Advertenties: Verkoopteam Zeeland telefoon: 0118 434070 teamzeeland@pzc.nl Roland van de Voorde gooit de trossen los

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 18