Merkels CDU krijgt klappen 'Indignados' opgepakt 81 buitenland Duizenden Russen maken 'wandeling' 50% korting Rood-groene zege bij deelstaatverkiezingen Speciale aanbieding voor PZC Lezers Bestel sneL op www.vodafone.nl/pzc Ql Eland ontwricht verkeer op spoor, snelweg en metro in Oslo op een abonnement én een Samsung Galaxy S Plus I t.w.v. 349,- gratis! Vodafone Voordèel Web maandag 14 mei 2012 Historisch verlies voor CDU bij deelstaatverkiezingen. CDU-lijsttrekker Röttgen legt functie neer na verschijnen van eerste prognoses. Minderheidscoalitie van SPD en Groenen groeit door naar meerderheid. DÜSSELDORF - De verkiezingen in de Duitse deelstaat Noord- rij n-Westfalen (NRW) zijn giste ren uitgelopen op een grote neder laag voor het CDU van bondskan selier Angela Merkel en een grote overwinning voor de regerende minderheidscoalitie van SPD en de Groenen. De verkiezingen in de belangrijke deelstaat worden als een test beschouwd voor de verkie zingen voor de landelijke bonds dag volgend jaar. Na het bekend worden van de eer ste uitslagen trok de lijsttrekker van het CDU in NRW, Norbert Röttgen, meteen zijn conclusies en stapte op. „Dit is allereerst ook mijn nederlaag", zei hij. Hij sprak van een bittere dag en een duidelij ke nederlaag. De coalitie SPD/Groenen van deel staatsminister-president Hannelo- re Kraft, die twee jaar met een minderheid regeerde, behaalde gis teren een echte meerderheid en re geert dus door. In het kielzog van deze overwinning, verraste de libe rale FDP door meer stemmen te trekken dan in de laatste verkiezin gen. De partij verkeert in een crisis en is in diverse deelstaten al van het toneel verdwenen. In prognoses van de Duitse tv-zen- ders ZDF en ARD op basis van de eerste tellingen kwam de SPD uit op maximaal 38,8 procent van de stemmen. Bij de vorige verkiezin gen in 2010 haalden de socialisten 34.5 procent. Het CDU duikelt van 34.6 procent naar maximaal 25,9. De Groenen blijven met 12,1 pro cent ongeveer gelijk. Hannelore Kraft beleefde met haar SPD naar eigen zeggen 'een leuke avond'. De socialisten hadden het juiste gedaan, oordeelde ze voor een uitzinnig publiek in Düsseldorf SPD-secretaris Andrea Nahles sprak van een 'krakende ne derlaag' voor het CDU. Namens de bondsfractie CDU/CSU had Peter Altmeier het over een 'heel zware dag'. De Piratenpartij komt voor het eerst in het parlement van NRW met maximaal 8 procent van de stemmen. De partij is sinds de op richting in 2006 al in drie deelsta ten in het parlement gekomen. De liberale FDP haalde met 8,5 pro cent verrassend meer stemmen dan bij de vorige verkiezingen. De partij Die Linke haalde de kies drempel (5 procent) niet. NRW heeft van de 16 deelstaten de meeste inwoners (bijna 18 mil joen) en is de motor van de sterke Duitse 'Wirtschaft'. MADRID - De Spaanse politie heeft zondag achttien mensen gearres teerd die de nacht hadden doorge bracht op het Puerta del Sol-plein in het centrum van Madrid. Ze protesteerden daar met duizenden anderen tegen de bezuinigings maatregelen van de conservatieve regering van premier Mariano Ra- joy. De demonstranten behoorden tot de honderdduizend mensen die za terdag in heel Spanje de straat op gingen. De Spaanse 'Indignados', ofwel 'Verontwaardigden', waren bijeengekomen om de eerste ver jaardag van hun protestbeweging te vieren. Op 15 mei vorig jaar was het geduld van honderdduizenden mensen met het bezuinigingsbe leid van de sociaaldemocratische regering ten einde. Wekenlang bi vakkeerden de betogers in tentjes op bezette dorps- en stadspleinen. Niet alleen in Spanje, maar in heel Europa volgden veel mensen hun voorbeeld. De Spaanse premier Ra- joy verdedigde gisteren de harde bezuinigingsmaatregelen van zijn regering. Rajoy noemde de maatre gelen 'noodzakelijk' gezien Span- jes penibele situatie. „We doen din gen waar we tijdens onze campag ne niet over hebben gesproken, maar we moeten ze doen. Er zijn beslissingen die we niet leuk vin den om te nemen, maar die nodig zijn." Vanwege de slechte economi sche situatie in Spanje, waaronder een werkloosheid van bijna 25 pro cent, bezuinigt de regering-Rajoy onder meer op de sociale zeker heid, gezondheidszorg en onder wijs. zie onze website:biii5teinilainid Bekijk de beelden van de demonstratie in Madrid Voor vragen en meer informatie bei: 0900-0603 <€o.45/gesPrew vodafone Kijk op de website ook voor aanbiedingen met toestellen en abonnementen. Abonnementen al vanaf 7,50 en altijd in combinatie met een gratis toestel. Bovenstaande actie abonnementen hebben een contractduur van 2 jaar. De aansluitkosten bedragen 30,-. Zolang de voorraad strekt, Aan Mobiel Internet zijn geen aansluitkosten verbonden. Alleen online verkrijgbaar. Typ-, druk- of zetfouten voorbehouden. MOSKOU - Verscheidene prominen te Russfsche schrijvers hebben gis teren een zeldzame niet-geautori- seerde demonstratie van zo'n tien duizend mensen door het cen trum van Moskou geleid. Zij wil den met de 'wandeling', zoals zij het noemen, opkomen voor het recht samen te komen zonder goedkeuring van de autoriteiten. Geen van de deelnemers aan de wandeling riep leuzen of droeg spandoeken met zich mee, zoals bij eerdere demonstraties. Onder de schrijvers was Grigori Tsjchartis- jvili. Hij zei dat hij en zijn collega schrijvers erachter wilden komen of mensen opgepakt worden 'om dat ze witte linten dragen'. Akoenin leek niet te hebben ver wacht dat er duizenden mensen op af zouden komen toen hij eer der deze week zei dat hij en ande re schrijvers het als 'kamikazes' op zich zouden laten afkomen. Naast Akoenin namen ook schrijfster Lyoedmila Oelitskaja en dichter Dmitri Bykov aan de wandeling deel. Sinds de inauguratie van president Vladimir Poetin vorige week maan dag hebben er verschillende geïm proviseerde protesten plaatsgevon den. Vorige week zondag werden bij een niet-geautoriseerd protest vierhonderd mensen opgepakt. OSLO - Een eland heeft dit weekein de in de Noorse hoofdstad Oslo het verkeer ontwricht door een spoor wegtunnel, een autosnelweg en de ondergrondse te bezoeken. De eland hinderde zaterdag eerst het treinverkeer toen hij een spoor wegtunnel inliep. Daarna veroor zaakte hij files toen hij een auto snelweg aan de rand van de stad opging. Later bereikte hij volgens de krant Aftenposten het centrum van de stad. Niet ver van het centraal sta tion 'nam' de eland toen de metro. Die werd anderhalf uur stilgelegd vanwege de aanwezigheid van de vreemde forens in het tunnelsys teem van de ondergrondse. De eland heeft zijn tocht met de dood moeten bekopen. De politie, brand weer en jagers hebben onder gronds jacht op hem gemaakt en het dier afgeschoten. Een demonstrant wordt opgepakt op het Madrileense Puerta del Sol-plein. foto Alberto Di Lolli/AP 24 maanden Internet* 300 Mb 400 Mb 400 Mb Normaal Actieprijs €40,- 20,- €>45,- 22,50 5,- €27,50 Het gemiddelde verbruik in Nederland ligt op ongeveer 150 mb per maand. Kijk op de website voor meer gratis toestellen met identieke aanbiedingen!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8