Lopen over een pad met voetangels binnenland 17 Advocaat van pedovereniging Martijn: verbod is onhaalbaar Landmachtdagen in trek Kritiek op onderzoek branden zendmasten 'Het 'huis voor de klokkenluiders' gaat ons miljoenen opleveren' Veroordeelde man na vijftien jaar alsnog cel in 'Klokkenluiders zijn van groot belang voor de maatschappij' maandag 14 mei 2012 Ronald van Raak, SP-Kamerlid DEN HAAG - Een 37-jarige Rijswij- ker die veroordeeld was voor een gewapende overval in 1996, maar zijn straf nooit had uitgezeten, is alsnog achter slot en grendel be land. Hij had bijna 3,5 jaar celstraf tegoed. De Rijswijker reed volgens de politie vrijdagavond nietsver moedend op zijn scooter toen hij bij een grote verkeerscontrole moest stoppen. Toen bleek dat hij nog een gevangenisstraf van 1.250 dagen had openstaan vanwege de overval, werd hij gelijk ingesloten. De crimineel" werd ruim vijftien jaar gezocht en had al die tijd uit handen van politie en justitie we ten te blijven. Volgens een politie woordvoerder waande de man zich veilig. Hij had gewoon een identiteitsbewijs bij zich. DEN HAAG - Dat er in Nederland nog vele misstanden voorkomen die nog onbekend zijn, dat is iets wat Gerrit de Wit (54) en Paul Schaap (62) niet zomaar vermoe den, ze wéten het. De twee oud-klokkenluiders wor den mede via hun stichting Expert groep Klokkenluiders vaak bena derd door melders van misstan den, meer dan honderd keer vorig jaar alleen al. Daar zitten ook klokkenluiders bij van ernstige misstanden bij bij voorbeeld het Centraal Orgaan Op vang Asielzoekers (COA), en bij verschillende woningcorporaties. De Wit openbaarde in de jaren ne gentig fraude en corruptie in de top van het ministerie van VROM, Schaap kaartte een jaar of tien gele den ernstige veiligheidsgebreken aan bij de kernreactor in Petten. Beide mannen raakten in conflict met hun werkgevers, verloren hun baan en werden pas na jarenlange juridische rechtszaken in het gelijk gesteld. Het arbeidsconflict is altijd deel van het probleem, zeggen ze. Schaap: „Er wordt zó veel onder nomen om een klokkenluider ka pot te maken. En het gaat al snel niet meer over of je gelijk hebt. Het eindigt in een verstoorde ar beidsrelatie. Je gaat er gewoon aan." De complexiteit van de wetgeving maakt het er niet beter op. „Een klokkenluider loopt over een pad met voetangels en klemmen", zegt De Wit. „Je wordt geconfronteerd met verschillende wetten, ieder met eigen juridische vereisten. Ar- beidsrechtelijk, bestuursrechtelijk, strafrechtelijk, privaatrechtelijk - vaak is er sprake van een samen loop. Als je dat als 'gewone jon gen' niet overziet, dan ga je als klokkenluider naar de knoppen." De Expertgroep was nauw betrok ken bij het ontwerpen van het wetsvoorstel. Voor hen betekent de presentatie van de wet 'een radi cale breuk met het verleden'. Want de bestaande routes die klok kenluiders nu ter beschikking heb ben, zijn ontoereikend, menen SP-Kamerlid Van Raak en de oud-klokkenluiders. Voor melders van misstanden bij commerciële bedrijven zijn de op ties schaars. Voor het melden van misstanden door ambtenaren be staat een meldpunt, de Commissie integriteit overheid (CIO), maar daar hebben de klokkenluiders geen goed woord voor over. Paul Schaap: „De CIO bleek een grote valkuil te zijn. De kans dat je door hen als klokkenluider werd erkend was nul. Het was een grote ontmoediging." Gerrit de Wit: „De commissie is in 2001 gepresen teerd als een onafhankelijk onder zoeksinstituut, maar ze deed het tegenovergestelde. De commissie beschermde de overheid tegen klokkenluiders." TERNEUZEN - Het bedrijf Broadcast Partners uit Terneuzen kan zich niet vinden in de conclusies van een onderzoek naar de branden in zendmasten in Hoogersmilde en IJsselstein, op 15 juli vorig jaar. In het rapport, opgesteld in op dracht van mastbeheer Novec, komt Broadcast Partners er slecht vanaf. Zo zou het bedrijf niets heb ben geleerd van eerdere, kleinere branden in masten in Hilversum en Markelo. De brand in IJssel stein zou, volgens Novec, zijn uit gebroken door oververhitting van de antennes van Broadcast Part ners. Doordat het Terneuzense bedrijf vervolgens probeerde het pro bleem vanuit de toren in Hoo gersmilde op te lossen, gebeurde daar hetzelfde. Die toren stortte zelfs helemaal in. Het zou een ver klaring zijn voor het feit dat op één dag beide torens in brand vlo gen: iets dat veel mensen als wel erg toevallig beschouwen. Broadcast Partners wijst erop dat de verzekeringsmaatschappijen van alle betrokken partijen een ei gen onderzoek gaan Uitvoeren, en wil vasthouden aan de conclusies daarvan. Pieter van Vollenhpven Gerrit de Wit, voorzitter van de heeft meegewerkt aan de Mtiatiefwet. foto GPD AMSTERDAM - Een verbod op pedo fielenvereniging Martijn is juri disch volstrekt onhaalbaar. De rechter kan de club alleen verbie den als er strafbare feiten zijn ge pleegd. Dat zegt advocaat Bart Swier die de vereniging bijstaat. „Maar het Openbaar Ministerie (OM) is zelf al van mening dat de vereniging Martijn nooit verdachte is geweest." Een civiele rechter in Assen buigt zich woensdag over het verzoek van het OM öm de ver eniging te verbieden en te ontbin den. Dat verzoek diende justitie in december in bij de rechtbank. De manier waarop Martijn pedofi lie verheerlijkt en goedpraat, kan niet, vindt het OM. Jongeren en hun ouders moeten dan ook be schermd worden tegen de activitei ten van de vereniging. Het OM vindt dit in dit geval belangrijker dan de vrijheid van vereniging. Voordat het OM besloot via de ci viele rechter een verbod te vragen, is geprobeerd de vereniging straf rechtelijk aan te pakken. Dat is niet gelukt. Individuele leden en leidinggevenden zijn wel vervolgd voor bijvoorbeeld kinderporno, maar vanuit de vereniging zijn geen criminele activiteiten ge pleegd. Martij nvoorzitter Ad van den Berg is veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf, waarvan 1 jaar voorwaardelijk, voor het bezitten van kinderpornografie. Swier er kent dat (oud-)leden in het verle den zijn veroordeeld. „Maar die veroordelingen kunnen niet aan de vereniging toegerekend wor den", zei hij en voegde daaraan toe niet te veel op de zaken te wil len vooruitlopen. „Het is een strijd die ik in de rechtszaal wil voeren, maar het is duidelijk dat Martijn zich verzet tegen een verbodenver klaring." Mocht de rechter Martijn inderdaad verbieden, dan houdt de vereniging op te bestaan. Als er dan toch nog mensen zijn die de organisatie voortzetten, riskeren zij een gevangenisstraf OIRSCHOT - Een jonge bezoeker in de weer met een wapen tijdens de jaar lijkse Landmachtdagen in Oirschot. De open dagen van de Koninklijke Land macht werden dit weekeinde door zo'n 70.000 mensen bezocht. Onderdeel was een gespeelde gijzeling in Den Bosch^ waarin de commissaris van de Ko ningin in Noord-Brabant persoonlijk de hoofdrol vervulde. foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7