Veel schuldenaars gepakt bij verkeerscontroles Hirsi Ali: Wilders biedt geen oplossingen 'Klokkenluiders zijn helden' 61 binnenland GROOTSTE VOETBALFEESTi |jff VAN ZEELAND Ü2E3ZM333 WD verliest twee zetels en CDA stijgt in peiling Werknemers die een interne misstand melden, raken vaak ver strikt in juridische gevechten. De Kamer wil hen bescher mende 'Mensen wisten niet waar ze heen moeten' WWW.ZEEUWSE VOE TBALA WARDS.NL maandag 14 mei 2012 DEN HAAG - Tijdens verscheidene verkeerscontroles dit weekeinde is een groot aantal mensen met openstaande belastingschuld tegen de lamp gelopen. Alleen al bij een controle in Den Haag ging het om een schuld van in totaal ruim 1,5 miljoen euro. In Putten had een automobilist in z'n eentje een schuld uitstaan van 178.777 euro. Bij de controle op de Parallelweg in Den Haag vond 59 keer een be slaglegging plaats. In 28 gevallen betrof het voertuigen, bij de rest kan het gaan om zaken als onroe rend goed, aldus een woordvoer der van de politie. Volgens de Belastingdienst krijgen mensen met een beslaglegging en kele weken de tijd om hun schuld te voldoen, een regeling te treffen of alsnog aangifte te doen. Anders worden de geconfisqueerde goede ren verkocht. Ter plaatse werd dit keer betrekkelijk weinig afgere kend (zo'n 7.000 euro), maar de Belastingdienst weet uit ervaring dat uiteindelijk 30 procent van de openstaande bedragen alsnog bin nenkomt. „Mensen zijn niet graag hun auto kwijt", zegt een woord voerder. Tijdens een zogeheten spot- en be- taalactie van de fiscus en de politie in Putten werd een vette vis gevan gen. De automobilist met een schuld van 178.777 euro mocht zijn auto af staan. Tijdens de controle werden kente kens vergeleken met de bestanden van de Belastingdienst. AMSTERDAM - PW-leider Geert Wilders is niet in staat om zijn be loftes aan de kiezer om te zetten in beleid. Dat heeft de in de VS woonachtige Nederlandse publicis te en ex-politica Ayaan Hirsi Ali ge zegd in het televisieprogramma Eva Jinek op zondag. „Hij heeft een goed gevoel voor wat er leeft. Maar als je niet in staat bent om een coalitie te vor men, niet in staat bent om met partijen samen te werken en niet in staat bent om compromissen te sluiten dan wordt wat je zegt niet tot beleid vertaald", aldus Hirsi Ali. De oud-politica denkt dat de kiezers de populistische partij links zullen laten liggen. Wilders trok zaterdag van leer tegen Mark Rutte. De premier 'slaat als een wildebras om zich heen door te zeggen dat een stem op PW een verloren stem is'. Dat zei de PW-leider. Rutte heeft volgens Wilders in het Catshuis gezegd dat hij uiterst gemotiveerd is de PW af te breken tot de laatste zetel. „Dat zal hem niet lukken. Maar wat Rutte wel afbreekt is Neder land, met een onverantwoord en snoeihard bezuinigingspakket dat werkgelegenheid, koopkracht en economische groei kost en het land overlevert aan Brusselse wol ven", aldus Wilders. In een interview met EenVandaag zei Wilders dat Rutte hem tijdens het Catshuisoverleg heeft geïntimi deerd. „Als je doet wat Rutte wil, dan legt hij een arm om je schou der. Houd je de rug recht en doe je niet wat hij wil, dan word je be dreigd en geïntimideerd." Klokkenluiders krijgen wet telijke bescherming. Een wetsvoorstel van die strek king wordt vandaag gepre senteerd door SP-Kamerlid Ronald van Raak. door Bjinse Dankert Al ruim vijfjaar be kommert Ronald van Raak zich om mensen die interne misstanden aan de grote klok hangen. Hoé bent u betrokken geraakt bij het onderwerp? „Veel Kamerleden krijgen te ma ken met klokkenluiders, ik ook. Mensen benaderen ons spontaan. Maar meestal krijg ik informatie waar ik niks mee kan doen, want mensen willen absoluut niet dat hun naam bekend wordt. Ze zijn bang voor de gevolgen, bang om failliet te gaan, hun baan te verlie- Een klokkenluider heeft nu geen be scherming? „Dat klopt, een klokkenluider is al tijd een eenling die het opneemt tegen een grote organisatie, een ge meente, een ministerie, een groot bedrijf Deze mensen raken ver strikt in juridische zaken, raken hun baan kwijt, komen in een so ciaal isolement. Vrienden die weg lopen, echtscheidingen - mensen worden emotioneel, financieel en psychisch kapotgemaakt. Terwijl klokkenluiders mensen zijn die hun burgerplicht doen, opkomen voor het algemeen belang. Zulke mensen verdienen betere bescher ming." Hoe moet dit wetsvoorstel dat veran deren? „Met het 'huis voor de klokkenlui ders' hoefje als klokkenluider niet meer naar de media te stappen om daar je verhaal te doen. Als je belt, en je meldt ook echt een maatschappelijke misstand, dan word je beschermd. En je melding wordt uitvoerig onderzocht. De be doeling is dat je tijdens het onder zoek je werk behoudt, je loon blijft krijgen, juridisch en psycho logisch wordt ondersteund." Wie werken er in het huis? „Het huis komt onder de vleugels van de Nationale Ombudsman, daar hebben ze al veel ervaring met klokkenluiders. Maar de om budsman heeft nu geen mogelijk heden om onderzoek te doen. Het Pieter van Vollenhoven, die gedu rende zijn voorzitterschap van de Onderzoeksraad Voor Veiligheid re gelmatig pleitte voor betere be scherming van klokkenluiders, on derstreept de mogelijke impact van de nieuwe wet. „Klokkenluiders zijn van een groot belang voor de maatschappij. Mijn ervaring tij dens mijn voorzitterschap is dat misstanden in de maatschappij vaak allang bekend zijn bij men sen, niets van wat wij destijds heb ben onderzocht, was onbekend. Maar altijd bleek dat mensen niet goed wisten waar zij met belangrij ke informatie heen moesten. Het wetsvoorstel is mede daarom van grote betekenis." huis krijgt die wettelijke mogelijk heden en financiële middelen. Daar kunnen onderzoekers mee worden aangetrokken. Of mensen die klokkenluiders begeleiden." Dat is niet gratis. De geraamde kos ten zijn zo'n twee miljoen euro per jaar. „Een prikkie. Ik zeg ook dat je in tijden van crisis niet te veel geld moet uitgeven. Maar dit huis gaat ons miljoenen opleveren." Hoe? „Misstanden kosten de maatschap pij geld. Als je die kan voorkomen, levert dat ons geld op. Om maar een voorbeeld te noemen: de bouwfraude heeft de belastingbeta ler miljarden gekost. Als we des tijds een goede regeling hadden ge had, had eerder ingegrepen kun nen worden. Dus de kosten zijn ge ring, de opbrengsten zijn poten tieel enorm. Ik zou het voorstel ook graag willen inbrengen als be zuinigingsmaatregel." Je blijft niet anoniem als je een mis stand meldt. „Als je mensen goed beschermt, dan hoeft het ook niet anoniem. Anonimiteit is niet sterk, zeker niet als het tot een onderzoek of rechtszaak komt." Maar je naam is besmet. Dat heeft toch ook consequenties voor een vol gende baan? „Als het melden van de misstand reëel is, betekent dat ook: deze me neer of mevrouw deugt. Ik hoop dat de wet ook zorgt dat wij an ders naar klokkenluiders gaan kij ken. Klokkenluiders zijn helden, geen klikspanen. Voor zulke kriti sche mensen is altijd een baan te vinden, daar ben ik van over tuigd." UITREIKING VOETBALAWARDS HETO.A. Danny Blind Graeme Rutjes Jan Poortvliet Harry van Raaij Roelof Lu in ge Willy van der Kuijien ALL INCLUSIVE: €25, - Welkomstcocktail Bijwonen uitreiking Zeeuwse Voetbal Awards Feestavond powered by El Toro fo.a. DJ, Band Lace Plus Onbeperkt drankjes en hapjes Entertainment DEN HAAG - De WD is afgelopen week twee zetels gedaald naar 28 in de peiling van Maurice de Hond, de laagste score sinds het aantreden van het kabinet. Het CDA daarentegen" stijgt onder in vloed van de strijd om het lijsttrek kerschap twee zetels naar 15 zetels. De WD heeft nu 31 zetels in de Tweede Kamer, het CDA 21. De SP, die er 15 heeft, verliest in de peiling 1 zetel en zou nu uitko men op 29 zetels, waarmee de par tij groter zou zijn dan de WD. GroenLinks gaat ook een zetel ach teruit ten opzichte van een week eerder en komt uit op 7. De partij heeft er nu nog 10. De PvdA bleef afgelopen week steken op 20 ze tels, 10 minder dan de sociaalde mocraten er nu hebben. D66 (nu 10) zou er 17 halen, eveneens on veranderd ten opzichte van een week eerder. De PW scoort bij De Hond 20 ze tels, een meer vergeleken met de vorige week. De partij bezet nu 23 stoelen in de Kamer. „Deze partij houdt steeds beter haar kiezers uit 2010 vast", stelt de onderzoeker. De peiling van De Hond wordt via internet gehouden onder tenmin ste 2500 mensen, uit een steek proef onder ruim 40.000 perso nen die zich ooit voor zijn panel hebben aangemeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6