'Wanneer is de volgende?' Trekkermuseum Bieb wordt marktplaats nieuw seizoen kennis en ontmoeting 141 zeeland 'Dit is werkelijk een uniek spelletje' 'Knokken voor buitendijks fietspad' Dammers Oud-Vossemeer in finale in Nisse opent NISSE - Het Trekkermuseum in Nis- se opent zaterdag 19 mei het nieu we seizoen. De deuren zijn open vanaf 10.00 uur. Ook dit jaar kunnen bezoe kers zich weer vergapen aan een grote collectie trekkers van mini maal 35 jaar oud en stationaire mo toren. Het thema van dit jaar is Massey Ferguson. Zaterdag om 13.00 begint bij het museum het clubkampioenschap ringsteken met oldtimer tractoren. Omstreeks 15.00 uur zal een aantal A Fordjes van de A Fordclub Ne derland een stop houden bij het museum. Dat is te vinden aan de Koedijk 35. MIDDELBURG - De Zeeuwse Biblio theek staat aan de vooravond van grote veranderingen. Directeur Ton Brandenbarg vertrekt binnen kort met pensioen, terwijl direc teur Dick van den Bout met zijn onderzoeksinstituut Scoop vanaf 1 juli de tweede etage van de biblio theek betrekt. Onder één dak gaan de Zeeuwse Bibliotheek en Scoop samenwerken onder de leus: maak werk van kennis. De bibliotheek als aanbieder van informatie en gids in de overvloed daaraan; Scoop als leverancier van verdie ping via onderzoeken naar (actue le) Zeeuwse onderwerpen. En dat op een centrale, goed toegankelij ke plek waar veel mensen samen komen. Om te lezen, te praten, el kaar te ontmoeten. De bibliotheek als marktplaats voor ontmoeting en informatie-uitwisseling, vatten Brandenbarg en Van den Bout de visie samen. Voeg daaraan toe de samenwerking met de Zeeuwse media (PZC en Omroep Zeeland) voor de actuele onderwerpen én de vertaling van informatie naar de burgers via bijvoorbeeld debat ten, en het concept is compleet: kennis, informatie, ontmoeting, media. Brandenbarg: „Mensen wil len geen bronnen meer, ze willen antwoorden op maat uit al die ken nis die beschikbaar is." OUD-VOSSEMEER - Het damteam van openbare basisschool Die Hee- netrecht uit Oud-Vossemeer is za terdag derde geworden in de lande lijke halve finale in Leiden. Daar mee heeft de school zich geplaatst voor de finale, die in juni in Fries land wordt gespeeld. OBS Ter Tol- ne uit Tholen werd elfde tijdens de halve finale. -1 maandag 14 mei 2012 door Mare Molenaars THOLEN - In een poging de weervis- serij te redden van de ondergang, mobiliseert de Stichting Behoud Weervisserij jong en oud. Ze lokt daarbij zowel toeristen als scholie ren naar het fuikgat... Of er altijd zoveel wier in de net ten zit, wil de mevrouw in de boot graag weten. Terwijl hij achte loos een ferme zeekat overboord kiepert, constateert weervisser Henk van Schilt dat hij het niet eerder zo erg heeft meegemaakt. „Het is extreem dit jaar. Maar waar dat aan ligt weten we niet." Van Schilt, schoonzoon van de Bergse weervisser Cor van Dort, voelt zich in zijn element. In zijn waadpak, op de knieën tussen de versgevangen vis. De vlet is met een touw vastgemaakt aan het fuikgat van de weer, er pal tegen aan ligt een tweede boot, de BZ6, vol met nieuwsgierige gezichten. Het zijn stadsgidsen van de Stich ting Bezichtiging Monumenten die straks toeristen tijdens vaart ochten gaan voorlichten over het fenomeen weervisserij, maar ook basisschoolleerkrachten. Zij haken aan bij het educatief lespakket 'Me zijn in de weer' dat Stichting Be houd Weervisserij samen met his torisch centrum Het Markiezen hof heeft gemaakt. Voor scholie ren is een programma gemaakt- met introductieles én een vaar tocht op de Oosterschelde. „Maar als wij onze leerlingen moe ten vertellen over de weervisserij, dan is het wel handig dat we er zelf ook iets van afweten", moti veert Eric Veerman,-leerkracht van WÈKmmmmmÊMKmmmimtBmimKBamBamm Versgevangen vis. groep 7 van 't Kompas, zijn aanwe zigheid op de boot die het gezel schap vanuit de haven aan de Berg- sediepsluis naar de Speelmanspla ten brengt. De passagiersboot heeft zoveel diepgang dat hij onmogelijk kan af meren bij de weer. Daarom moe ten dagjesmensen en scholieren onderweg overstappen op een klei nere boot die hen tot aan het fuik gat brengt. „Dat is op zich al een belevenis", zegt Rijkers. „Bij de fuik kunnen ze met eigen ogen zien hoe de weervissers te water gaan en met hun sleepnetten de vis binnenhalen." Zowel het educatief programma voor basisscholieren als vier dag tochten voor toeristen ('De eerste drie zijn nu al volgeboekt') zijn on derdeel van een, allesomvattend reddingsplan voor de Bergse weer visserij. Daartoe behoren de restau- foto Mare Molenaars ratie van de twee bestaande weren op de Speelmansplaten en de aan leg van een derde weer op de Hoo- ge Kraaijer of Tarweplaat. Die wordt volgend seizoen operatio neel, weet Jan van Paassen, de voorzitter van SBW. „Om die der de weer te kunnen bevissen probe ren we vrijwilligers aan te trekken. Vooralsnog voor de vangsten over dag, zodat de politie vanaf de dijk kan zien wie er aan het werk zijn. 's Avonds of 's nachts is het te link, omdat het voor de politie dan onmogelijk is om onderscheid te maken tussen hobbyvissers en stropers. Want ook daar wemelt het het hier van." Van Paassen komt oorspronkelijk 'uit de haring' maar heeft zijn hart verpand aan de weervisserij. „We reldwijd stikt het van de ansjovis, maar wat ze hier doen, is werkelijk een uniek spelletje." door Rob Paardekam Wat tien jaar geleden begon als een be scheiden evene ment is uitgegroeid tot een ware happening, die vijf tot zesduizend mensen op de been brengt. De gehandicaptendag van stichting Davogé is voor veel gehandicapten het uitje van het jaar. .„Als ze aan het eind van de dag weggaan, vragen ze al wan neer de volgende gehandicapten dag is", zegt voorzitter Olivier van Koeveringe. De eerste editie vond plaats bij de Gebroeders Weststrate, maar het evenement groeide al snel uit zijn jasje. De loodsen van uienhandel Jonika in Oostdijk bieden wel ge noeg ruimte. Vele tientallen gehan dicapten - jong en oud - konden zich daar zaterdag weer vermaken met onder meer spelletjes, een bal lonnenwedstrijd en demonstra ties. En hoe leuk die ook waren, de traditionele vrachtwagenrit blijft voor de meeste deelnemers toch favoriet. Niets dan stralende gezichten toen de trucks het ter rein af reden voor een rondje over Zuid-Beveland. „Hij is er al weken j mee bezig", vertelde een moeder j zaterdag over haar verstandelijk ge- 1 handicapte zoontje. „Mama, wan- M neer mag ik weer in de vrachtwa- gen? Hij heeft het misschien wel honderd keer gevraagd. Volgens mij heeft hij vannacht geen oog dicht gedaan." Volgens voorzitter Van Koeveringe is de gehandicaptendag een echte A familiedag. „Mensen komen met het hele gezin en dat van heinde en verre. Ook de niet gehandicap te kinderen mogen uiteraard ge woon meedoen met de spelletjes, J maar de gehandicapten hebben wel voorrang. Het is tenslotte hun dag." Als het aan stichting Davogé (af korting van Dag voor Gehandicap ten) ligt, blijft het evenement nog jaren bestaan. „Zolang de gehandi- jj capten het leuk vinden gaan wij er mee door", stelt Van Koeveringe. „En als ik al die blije gezichten zie, denk ik dat ze het nog leuk vin den." Video op www.pzc.nl/bevelanden door Rob Paardekam SINT-ANNALAND - Chris Koopman uit Sint-Maartensdijk, lid van het algemeen bestuur van waterschap Scheldestromen, vindt dat het schap moet blijven knokken voor een buitendijks- fietspad ten oos ten van Sint-Annaland. De provincie ziet niets in zo'n fiets pad vanwege de aanwezigheid van natuurgebied de Krabbenkreek Het waterschap mag bij de dijkver sterking van volgend jaar wel een permanente onderhoudsweg aan leggen, maar enkel met grof open steenasfalt. Dit zal binnen drie jaar begroeid raken, zodat de weg onge schikt is voor fietsers. Dit besluit stuit op onbegrip bij een groot deel van de Tholenaren. Onder meer de dorpsvereniging Sint-Annaland, de watersportvere niging, de gemeente Tholen en zelfs de natuurvereniging lieten de provincie weten voorstander van een buitendijks fietspad te zijn. Met name dat laatste is volgens Koopman heel bijzonder. „In het verleden was het vaak precies an dersom. Toen was de provincie voorstander van buitendijkse fiets paden en maakte de natuurvereni ging daar bezwaar tegen." De SGP'er zegt niet te snappen waarom de provincie zo mordicus tegen een buitendijks fietspad bij Sint-Annaland is. Ook hij denkt dat recreatie en natuur op die plek prima samengaan. „Ik ga er bin nen het waterschap dan ook op aandringen om bezwaar te maken tegen het besluit van de provincie. Desnoods dien ik een motie in." Koopman, die tevens in de ge meenteraad van Tholen zit, heeft ook wethouder Kees van Dis ge vraagd om niet akkoord te gaan. MUMMM..* voor meer plezier op het watert Tel. 0118 61 36 59 Uijterschootweg 22 I Middelburg www.zeelandboten.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 60