binnenland 5 Gas in juli 8 procent duurder weekendcompany0 medicijnen in verkeer moet beter Leger des Heils viert verjaardagsfeest met muziek ln^0 0yer 2Q 50 Gemiddeld huishouden is op jaarbasis 31 euro meer kwijt aan Nuon-gas Dibi wil definitief lijst GroenLinks aanvoeren Het wordt druk op de weg met Hemelvaart Hadewich Minis in film Van Warmerdam Twee doden na auto te water in Maas 100 kilo coke tussen lading ananassen 2 dagen shoppen in Breda! r wÈ&& www.weekendcompanv.nl^ffreB :ik metaoia maandag 14 mei 2012 AMSTERDAM - Een muzikant van het Leger des heils marcheert door Amsterdam naar het festi valterrein van de Westergasfabriek. Muziekkorp- den zaterdag de viering van het 125-jarig bestaan sen met muzikanten en vlaggendragers luister- van het Leger des Heils op. foto Evert Elzïnga/ANP Nuon verhoogt als eerste gro te energiemaatschappij de gasprijs per 1 juli met bijna 8 procent. Ondanks momenteel weer da lende olie- en gasprijzen, bere kenen de maatschappijen eer dere stijgingen nu pas door. door Chris van Alem ARNHEM - Nuon verhoogt de gasprijs in juli met bijna 8 procent, waardoor een gemiddeld huishou den op jaarbasis 31 euro meer kwijt zal zijn. Ook Eneco en Es- sent verwachten dat gas flink duur der wordt. Ofschoon de olieprijs als gevolg van de economische crisis momen teel daalt, schrijven de drie groot ste energiebedrijven de tariefstij ging voor gas toe aan de gestegen olie- en gasprijzen op de Europese handelsmarkten. De sterke stijging van de prijzen eerder dit jaar ijlt na in de energieprijzen. Stijgende energieprijzen kosten een gemiddeld huishouden (1650 kuub gas, 3500 kWh stroom) dit jaar in totaal 71 euro meer in verge lijk met 2011. Daar komen de geste gen transportkosten van circa 30 euro en hogere energiebelasting van 14 euro nog bovenop, waar mee de totale extra kosten op 115 euro uitkomen. De aangekondigde verhoging van de btw van 19 naar 21 procent, vanaf 1 oktober, is daar in niet meegerekend. Hogere btw leidt tot een extra verhoging van een paar euro. Opmerkelijk is dat de stroomprij- zen in juli niet of nauwelijks stij gen. In januari werd stroom nog 8 procent duurder als gevolg van het besluit van Duitsland haar kern centrales uit te zetten, waardoor Duitsers stroom moesten importe ren. Het besluit van Duitsland volgde op de kernramp in Japan van maart vorig jaar. De stijging van de gasprijs bleef in januari beperkt tot 2 procent, na dat de tarieven op 1 juli 2011 al met 16 procent waren gestegen. Dat de stroomprijs nu niet stijgt komt door het overaanbod van stroom in West-Europa nu, ook in Neder land, veel nieuwe elektriciteitscen trales in bedrijf zijn gesteld. Overheidsmaatregelen leiden van af 2013 tot verdere tariefstijging, los van de prijsontwikkeling op de grondstofmarkten voor energie. Om de kabinetsdoelstelling van 14 procent duurzame energie in 2020 te betalen, gaat een gemiddeld huishouden volgend jaar circa 8 eu ro meer betalen. GRONINGEN - De informatie over de invloed van geneesmiddelen op de rijvaardigheid moet beter, stel len onderzoekers van de Rijksuni versiteit Groningen, het' Neder lands Forensisch Instituut en de Stichting Wetenschappelijk Onder zoek Verkeersveiligheid (SWOV). Gebruikers moeten weten hoe groot de werking is: geen invloed op de rijvaardigheid, een zeer lich te invloed, een matig effect of een zo zwaar effect dat rijden eigenlijk niet kan. Stickers op de verpakkin gen en informatie in de bijsluiters zouden dit moeten aangeven. Aanleiding is een onderzoek waar uit blijkt dat in ons land jaarlijks tussen de 33 en 66 mensen in het verkeer om het leven komen on der invloed van medicijnen. Volgens een van de onderzoekers, hoogleraar farmaceutische patiën tenzorg Han de Gier, is de huidige gele sticker met de tekst 'kan de rij vaardigheid beïnvloeden' te niets zeggend. Mensen weten niet goed wat ze ermee moeten. Drie kwart van de gebruikers trekt zich er dan ook niets van aan en stapt toch in de auto. „En bekend is dat het ef fect in een aantal gevallen groter is dan van een half promüle alcohol, de grens waarboven je strafbaar bent", zegt De Gier. De catego rie-indeling ziet hij vooral als mid del om een gesprek op gang te brengen tussen de patiënt en zijn behandelaar en apotheker. Invloed op de rijvaardigheid doet zich onder meer voor bij gebruik van slaap- en kalmeringsmidde len, zware pijnstillers en antide pressiva. Uit onderzoek blijkt dat 1,2 procent van de automobilisten een van deze middelen gebruikt. Wie adviezen over rijden onder in vloed van geneesmiddelen niet op volgt, is in principe strafbaar. De huidige sticker is echter zo weinig specifiek, dat automobilisten zel den worden vervolgd voor het ne geren van het advies. Tofik Dibi foto ANP DEN HAAG Tofik Dibi heeft zich dit weekeinde kandidaat gesteld voor het lijsttrek kerschap van GroenLinks. De partij slaagt er volgens hem nu onvol doende in om mensen te raken. De economie is volgens hem vastge roest, oud en vergrijsd. Fractievoor zitter Jolande Sap zei vorige week met vertrouwen de strijd te zullen aangaan met andere kandidaten. DEN HAAG De ANWB verwacht woensdag een drukkere avondspits, omdat veel mensen dan beginnen aan een lang hemelvaartsweekeinde. Rond 17.00 uur zal er naar verwachting zo'n 300 kilometer file staan, bijna twee keer zoveel als normaal. De ANWB verwacht dat 1 miljoen mensen eropuit trekken. Ongeveer 600.000 vakantiegangers blijven in eigen land. AMSTERDAM Hadewich Minis en Jan Bijvoet ver tolken de hoofdpersonages in de nieuwe film van regisseur Alex van Warmerdam. De opnames voor de film 'Camiel Borgman' gaan in juli van start. Afgelopen fe bruari sprokkelde de regisseur nog geld voor de film bij elkaar door zelfgemaakte prenten te verkopen. Dat leverde 110.000 euro op. APPELTERN In Appeltern in Gelderland zijn gisterochtend twee mannen uit Po len omgekomen nadat ze met hun auto in de Maas terecht waren ge komen. Een derde inzittende, ook uit Polen, wist zelf uit de auto te komen en de oever te bereiken. De ze 35-jarige man werd onderkoeld overgebracht naar een ziekenhuis. Uit een eerste onderzoek blijkt dat de auto erg hard heeft gereden. WESTLAND De politie heeft bij een bedrijf in de gemeente Westland 105 kilo co caïne gevonden. De partij lag te midden van een lading ananassen in een vrachtwagen. Een medewer ker van het bedrijf had de politie gewaarschuwd nadat hij in zijn vrachtwagen een aantal sporttas sen had zien staan tussen de kisten met de vruchten. verblijf in 4-sterren hotel! 1 overnachting o.b.v. logies 1 x entreeticket Holland Casino Gelegen in centrum Breda Gevestigd in voormalig postkantoor Verblijf tot 31 augustus 2012 van €-47t5ü*" V* Mam W J p.p. lo Hotel Breda City Centre a 161 beschik 0 20 30 40 50 baar! OP=OP 60 70 80 90 100% Reserveren via: 0900 700 7004 0,25 p.m.) ma/vr 09.00 - 21,00 uur za 10-00 uur-16.00 uurzo 12.00 -16.00 uur 'Prijs o.b.v. 2-persoonsbezett'ng en exc). reserveringskosten 12.50 per boeking. Kijk voor de volledige voorwaarden op de w Let op! Alleen op 14 mei tussen 0.00 en 23.59 uur te boeken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 5