historische acedag o 381 Ryder Hesjedal eerste Canadees ooit in roze trui Ronde van Italië Overwiiinlnkje Van Gerner Samuel Groth slaat hardste service ooit Nummerdor en Schuil winnen Grand Slam Christel Boeljon wint opnieuw Turks Open Driemaal is scheepsrecht maandag 14 mei 2012 door Edward Swier DEN HAAG/LACO LACENO - Het klas sement in de Giro d'Italia heeft na een week vorm gekregen. Joaquin Rodriguez, Roman Kreuziger, Ivan Basso en Frank Schleck zitten op het vinkentouw. De roze leider strui is echter in handen van Ryder Hesjedal. Hij is de eerste Ca nadees ooit die de leiding in de Ita liaanse ronde heeft. Hesjedal, als jonge renner een be genadigd mountainbiker, is sinds jaar en dag een man van de regel maat. Verwacht van hem geen uit schieters, maar verbaas je er even min over als hij er altijd en eeuwig bij zit. Op die manier werd hij twee jaar terug zevende (en na het deklasseren van Alberto Contador eigenlijk zelfs zesde) in de Tour de France, op dezelfde wijze heeft hij zich ook nu richting de kop van het klassement gefietst. De Garmin-kopman legde de basis voor zijn machtsgreep in de ploe gentijdrit van woensdag. Zaterdag, in de door Paolo Tiralongo gewon nen rit, pakte hij de trui. Op de vijfde plaats in die etappe volgde gisteren een elfde stek. Domenico BRUSSEL - Céline van Gerner deel de op de toestelfmaledag van het EK turnen in Brussel een tikje uit aan Wyomi Masela. De twee vaderlandse topturnsters zijn in een hevige strijd verwik keld om een olympisch ticket. Na dat Van Gerner een rechtzaak had gewonnen, werden het EK en drie challengercups opeens belangrijke ijkpunten in een hernieuwde aan wijzingsprocedure. In Cottbus, waar de eerste challenger gehou den werd, was Van Gerner al sterk op brug. Tijdens de kwalificatie Pozzovivo, een waar zondagskind, soleerde naar de winst in Lago La- ceno, maar kwam vijftien tellen te kort om de trui van Hesjedal weer over te nemen. Aan kop van het klassement staat de Canadees negen tellen voor op Joaquin Rodriguez. De Spanjaard van Katoesja is de grootste favo riet, maar moet zich nog wel bewij zen in het echte hooggebergte. Ro man Kreuzinger (op 35 seconden), Ivan Basso (40 tellen) en Frank Schleck (48 seconden) hebben het roze ook binnen handbereik. Ra- bo-kopman Tom-Jelte Slagter staat 31ste, op 2.26 minuten. Slagter zag wel helper Dennis van Winden za terdag afhaken. Van Winden had al sinds een val bij de Giro-start in Denemarken last van zijn knie. Hesjedal is na Taylor Phinney, Ra- munas Navardauskas en Adriano Malori al de vierde klassementslei der. De Canadees had het gisteren weliswaar niet eenvoudig, hij lijkt wel wat weerbastiger dan zijn voorgangers in het roze. De Cana dees, die nog twee jaar (2002 en 2003) in de opleidingsploeg van de Rabobank reed, is dan ook een taaie. van dit EK, donderdag, toonde de Emmeloordse olympisch vormbe houd op balk en turnde ze zich in de brugfinale. Masela plaatste zich op haar favoriete onderdeel sprong bij de beste acht van Europa. In die finale koos MaseH voor vei ligheid en werd zesde. Die keuze leverde een winstpunt op voor Van Gerner. Zij werd op brug vijf de en behaalde ook nog eens haar hoogste score ooit op dat toestel: 14.633. De twee resterende wereld bekerwedstrijden in Maribor en Gent zijn beslissend. MIDDELBURG - Twee keer grepen Bas Schreurs uit Den Bosch (links) en Ro derick Smal uit Rotterdam mis bij de PZC Voetbalquiz, die traditiegetrouw in januari wordt gehouden, maar zaterdagavond bij de EK Voetbalquiz van deze krant grepen ze eindelijk de hoofdprijs. Ze wonnen daarmee beiden een flatscreentelevisie. De tweede prijs, Stadio Storica-voetbalschoenen aangeboden door Bakker Sport Teamwearspecialist, werd een prooi voor Niels Fouchier en Marco Villevoye. De nummers drie, Mark van Rijswijk en Christian Blijleven, kregen een avondje NAC. De Goese broers Max en Tim Joosse waren op de vierde plaats het beste Zeeuwse koppel, vóór het Bres- siaanse echtpaar Maureen en Serge de Ruijsscher. foto Izaak Verkeste Voor het eerst in acht jaar wint een bolide van Williams een ra ce in de Formule 1. Daarmee is het verhaal van de GP van Barce lona nog niet verteld. In de auto zit de Venezolaan Maldonado. Nooit eerder won een Venezo laan in de Formule 1. door William Plomp MONTMELA - Grand Prix Guide 1950-2011 moest er aan te pas ko men om te achterhalen wanneer Williams voor de laatste keer een Formule i-race won. Bladzijde 735 van de rode autosportbijbel bood uitkomst. Het was de Colombiaan Juan Pablo Montoya die op~24 ok tober 2004 in Brazilië op het hoog ste ereschavot plaats mocht ne men voor het team van sir Frank. De zeventigjarige teambaas liet zich de laatste tijd niet altijd meer zien in de pitbox, maar uitgere kend in Barcelona reed de oprich ter, die in 1986 na een auto-onge luk in een rolstoel belandde, van de partij. Hij kreeg het bijna te kwaad toen hij het voor zijn ogen zag gebeuren. Bijna acht jaar na het laatste grote succes plaatste Pas tor Maldonado het Britse raceteam terug op de kaart. De 27-jarige Ve nezolaan moest er local hero Fer nando Alonso voor van het lijf houden en deed dat met verve, Al onso bracht de Spanjaarden op de tribunes in vervoering. De Willi ams gaf de Ferrari pas in de laatste rondjes echt het nakijken. De vijfde Grand Prix van het sei zoen leverde daarmee voor de vijf de keer een andere winnaar op. Na Jenson Button (Australië), Fer^ nando Alonso (Maleisië), Nico Rosberg (China) en Sebastian Vet- tel (Bahrein) volgde er nu zelfs ie mand die nooit eerder op het po dium had gestaan in de Formule 1. Maldonado was de eerste Venezo laan ooit die een Grand Prix won. Het land zal op zijn kop staan. Maldonado mocht van pole ver trekken nadat Lewis Hamilton za terdagavond werd teruggezet naar de laatste startplaats. De oud-we reldkampioen van McLaren domi neerde de kwalificatie, maar zijn team bleek hem met te weinig brandstof op pad te hebben ge stuurd. BUSAN De Australische tennisser Samuel Groth heeft tijdens een challenger- toernooi in het Zuid-Koreaanse Busan de hardste service geslagen die ooit is gemeten. De nummer 340 van de wereld gaf de bal een vaart mee van 263 kilometer per uur. Het record stond met 251 km/uur op naam van de Kroaat Ivo Karlovic. De kogels die de 24-jarige Groth van achter de baseline af vuurde, hielpen hem niet naar de volgende ronde. De Wit-Rus Oelad- zimir Ignatik won met 6-4 6-3. Bij de technische keuring na af loop bleek de verplichte liter niet meer in de tank te zitten. Een du re misrekening. Maldonado profiteerde aanvanke lijk niet, want hij werd in de eer ste bocht al voorbij gestoven door Alonso. De Venezolaan hield de Ferrari echter keurig in het vizier. Toen Williams hem vervolgens eerder naar binnen haalde voor verse banden, kon Maldonado de koppositie veroveren. Alonso snoepte daarna ronde na ronde tienden van seconden van de voorsprong van Maldonado af. PEKING Beachvolleyballers Reinder Num merdor en Richard Schuil hebben de Grand Slam in Peking gewon nen. De Nederlanders versloegen in de finale van het toernooi in de World Tour het Italiaanse duo Pao lo Nicolai/Daniele Lupo. Ze had den daar twee sets en iets meer dan een half uur voor nodig, 21-11 21-16. Het was hun eerste Grand Slam-zege. Nummerdor en Schuil, al gekwalificeerd voor de Olympi sche Spelen, waren in de hoofdstad van China als derde geplaatst. Toen de Williams-coureur een be roerde bandenwissel beleefde en Ferrari er een snaarstrakke tegen over zette, was de spanning volle dig terug. Alonso zat rondenlang stevig te drukken achter de vleugel van Maldonado. Die trok zich er - alsof hij al jaren op kop rijdt - niets van aan. Zelfs niet toen hij in de 52ste van de 66 rondjes via de boordradio te horen kreeg dat zijn laatste set banden wel erg hard aan het slijten was. Of hij in bocht 3, 10 en 11 wat rustiger aan wilde doen. Maldonado hield het hoofd koel. BELEK Golfster Christel Boeljon heeft haar titel in het Turks Open gepro longeerd. De 24-jarige Beverwijkse hield in de slotronde haar zenu wen in bedwang op de golfbaan van Belek en finishte in 73 slagen. De Nederlandse prof kwam uit op een totaal van 285 slagen, zeven on der par. Dat was drie slagen min der dan de Finse Wikstrom, die als tweede eindigde met 288. Met vier slagen voorsprong begon Boeljon aan de laatste hole. Ze sloeg de bal in het water maar won toch nog. Pastor Maldonado viert zijn onverwachte zege in Barcelona uitbundig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 58