141 zeeland Acht Cameramuseum is leerzaam feestje van herkenning Markplaats van ontmoeting Mennen en springen in Oosterland Open avond van harmonie Kunst en Eer Vrouwen van Nu maandag 14 mei 2012 OOSTERLAND - Het traditionele Be nefiet Paardenevenement in Oos terland wordt dit jaar op zaterdag 19 mei gehouden aan de Brede- weg. Het evenement is een initia tief van Rotaryclub, Schou- wen-Duiveland en Rotaryclub Zie- rikzee in samenwerking met de Fok- en Menvereniging Schou- wen-Duiveland en de Rijverenf ging "De Schouwse Ruiters". Oorspronkelijk was het alleen een menevenement, inmiddels is de dag uitgegroeid met een springcon cours en dressuurwedstrijden. Het springconcours en de dressuurwed strijden zijn officiële wedstrijden gereden onder de regels van de KNHS. De menwedstrijd is een oe fenmarathon. Enkel-en meerspan nen zullen in diverse rubrieken met elkaar concurreren, waarbij geldprijzen te verdienen zijn. De oefenmarathon zal bestaan uit een wegtraject van zes kilometer, ge volgd door een hindernissentra- ject van vijf kilometer. De op brengst van het Benefiet Paarden evenement komt dit jaar opnieuw ten goede aan het project "Zee land helpt Cambodja". De toegang is gratis, voor parkeren wordt een kleine vergoeding gevraagd. ZIERIKZEE - Koninklijke Harmonie Kunst en Eer houdt komende woensdag (16 mei) een open repe titieavond annex ledenwerfactie. De vereniging nodigt belangstellen den uit om eens kennis te komen maken in het clubgebouw, De Har monie, aan de Kaesemakerstraat in Zierikzee. Deze avond treden het leerlingen en het harmonieorkest van Kunst en Eer op. Daarnaast wordt infor matie gegeven over de vereniging, de instrumenten en de mogelijkhe den voor het volgen van een oplei- ding. Tijdens de avond kunnen belang stellenden niet alleen luisteren, maar ook zelf meespelen. Kunst en Eer bestaat uit een har monieorkest, een leerlingenorkest en een percussiegroep. De percus siegroep speelt eigen repertoire. Het leerlingenorkest is de kweek vijver voor de harmonie. In een harmonie worden heel veel ver schillende blaasinstrumenten be speeld. De open repetitieavond is van 18.30 tot 21.00 uur. Schouwen-Duiveland heeft acht musea die het verhaal van Schouwen-Duiveland vertel len. Samen hebben ze een folder uitgebracht om de eigen inwoners en toeristen te prikke len eens binnen te lopen. Het Cameramuseum in Zierik zee is open gegaan. Een mu seum waarin het verhaal over het ontstaan van de fotografie tot en met de komst van de digi tale fotografie wordt verteld. Het cameramuseum is het acht ste museum op het eiland door Melita Lanting Dit is een droom ge weest en die is uitge komen." Met deze woorden is het came ramuseum in Zierik zee geopend. Het is de droom van Bob Noomen, fotograaf en ver woed verzamelaar van alles wat met fotografie te maken heeft. Het museum lijkt in eerste instan tie vooral een museum voor de liefhebber. De vitrinekasten liggen vol met fototoestellen. Maar de am bitie is groter en dat gaat er ook ze ker van komen. Het bestuur wil op termijn ook graag interactieve elementen toe voegen. „Waar kinderen zelf mee aan de slag kunnen", legt Marieke Bos, penningmeester en verant woordelijk voor de educatie uit. „Dan kunnen ze leuk even bezig zijn." Alleen moet er dan eerst wel weer wat geld binnen komen want de verbouwing en inrichting heeft het beschikbare budget van 25.000 euro nu helemaal opge slokt. Als eerste komt er een werkende donkere kamer. Daar kunnen men sen zelf filmpjes ontwikkelen en afdrukken zoals dat tot voor het di gitale tijdperk overal gedaan werd. Het museum wil zich ook richten op educatie. De jonge generaties la ten zien hoe fotografie vroeger werkte, maar ook cursussen. Foto grafie, compositie of beeldbewer king. „Een breed aanbod, maar het hangt er een beetje vanaf waar vraag naar is", zegt Bos. Deze cur sussen brengen ook weer extra geld in kas. Het cameramuseum draait voor de volle honderd procent op vrij willigers. Zo gaat het straks als het museum open is, maar zo is er ook verbouwd. „Iedere vrijwilliger is in zijn eigen schuur een held> maar als team zo'n project oppak ken is een uitdaging", aldus be stuurslid Luitzen Bijlsma met ge voel voor humor tijdens de ope ning. „Iedereen heeft z'n talent, zo als naast de muren zichzelf in de verf zetten of vitrinekasten monte ren en een glasplaat in duizend stukjes laten vallen." Wie rondkijkt in het museum zal zien dat het allemaal is goedgeko- men. Dat was nog maar de vraag toen het pand beschikbaar kwam. „De houtwormen grijnsden ons te gemoet toen we hier voor het eerst binnenkwamen", aldus Bijls ma. Het hele pand moet van on der tot boven aangepakt. De trap is verplaatst, de muren gerepa reerd en alles is in de verf gezet. De collectie staat nu uitgestald en is voor velen een feest van herken ning. De oude klikklak, de plaatca mera's en de oude viewers waar van die ronde kaartjes in moesten. 'We hebben in het mu seum bijna 500 uren met z'n allen geklust en ge schilderd' Als je dan door het apparaat keek zag je vreemde steden of natuur. Er is speciale aandacht voor Schouwse fotografen, vertelt Bob Noomen. Boven, op de derde ver dieping is daar een hoek voor inge ruimd. Daar hangen voor veel oudere Zierikzeeënaren herkenba re bordjes. Maar er zijn ook oude foto's die ooit in een etalage heb ben gehangen en een van de be zoekers herkent zelfs op een foto de dienstbode van haar grootou ders. Ook wat recenter materiaal van Schouwen-Duivelanders is er te zien. Bijvoorbeeld een foto waar mee sportfotograaf Piet van der Klooster de zilveren camera heeft gewonnen. Lang niet alle materiaal die in de afgelopen jaren is verzameld is ten toongesteld en de verzameling is ook niet compleet. „Ik heb nog van die oude glasdia's", zegt een van de bezoekers tegen Noomen. Hij is gelijk een en al oor. Die wil hij zeker wel hebben voor zijn mu- www.cameramuseum.nl Initiatiefnemer Bob Noomen tijdens de opening van 'zijn' cameramuseum. «Het pand in de Visstraat in Zierikzee waar het cameramuseum is gevestigd. foto PZC foto Dirk-Jan Gjeltema BROUWERSHAVEN - Vrouwen van Nu Brouwershaven houdt woens dag 16 mei om 20.00 een bijeen komst over mooi zijn en blijven. door Maurits Sep Zeeland^, boten voor medrpteÉfr op M watert Tel. 0118 61 36 59 Uijterschootweg 22 I Middelburg www.zeelandboten.nl MIDDELBURG - De Zeeuwse Biblio theek staat aan de vooravond van grote veranderingen. Directeur Ton Brandenbarg vertrekt binnen kort met pensioen, terwijl direc teur Dick van den Bout met zijn onderzoeksinstituut Scoop vanaf 1 juli de tweede etage van de biblio theek betrekt. Onder één dak gaan de Zeeuwse Bibliotheek en Scoop nauw samenwerken onder de leus: maak werk van kennis. De bibliotheek als aanbieder van informatie en gids in de overvloed daaraan; Scoop als leveranciér van verdieping via onderzoeken naar (actuele) Zeeuwse onderwerpen. En dat op een centrale, goed toe gankelijke plek waar veel mensen samenkomen. Om te lezen, te pra ten, elkaar te ontmoeten. De bibli otheek als marktplaats voor ont moeting en informatie-uitwisse ling, vatten Brandenbarg en Van den Bout de visie samen. Voeg daaraan toe de samenwer king met de Zeeuwse media (PZC en Omroep Zeeland) voor de actu ele onderwerpen én de vertaling van informatie naar de burgers via bijvoorbeeld debatten, en het con cept is compleet: kennis, informa tie, ontmoeting, media. Brandenbarg: „De bieb blijft de bieb, Scoop blijft Scoop. Dick gaat geen boeken uitlenen, ik ga geen onderzoeken doen. Maar mensen willen geen bronnen meer, ze wil len antwoorden op maat uit al die kennis die beschikbaar is." Van den Bout: „Door die betere uitwisseling van informatie krij gen wij meer prikkels voor interes sante onderzoeken én meer in breng voor die onderzoeken. We kunnen actiever bepalen wat we doen, beter inspelen op de actuali teit en dat ook nog eens voor een breder publiek." De begane grond en eerste etage blijven bibliotheek, maar de collec tie wordt wel toegankelijker gepre senteerd. Op de eerste etage komt een Ken- nispunt.zeeland. De tweede etage is nu volledig ge stript om kantoren te maken voor de medewerkers van Scoop.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 50