De professor van liet geluk 221 gezondheid Is nu recht gedaan? m"' m denkwijzer 'Leef bewust. Geniet van kleine dingen. Kijk elke dag even terug op de mooie momenten.' Het zijn geen lichtvoetige tips uit de Libelle, maar serieuze adviezen van professor dr. Ernst Bohlmeijer van Universiteit Twente. Hij timmert aan de weg met zijn onderzoeken naar 'het levensgeluk'. maandag 14 mei 2012 door René Diekstra Afgelopen dinsdag, 8 mei, verliet ik rond 5 uur de rechtbank aan de Parnassusweg in Amsterdam. Ten prooi aan tegen strijdige gevoelens. Ik had het ge voel dat er recht was gedaan, maar ook dat er iets niet klopte. Ik had het gevoel dat er recht was gedaan omdat een vonnis was ge veld. Op grond van de filmpjes die wij met een verborgen came ra hadden gemaakt, had de rech ter zojuist een medewerkster in een verzorgingstehuis veroor deeld voor diefstal van een fami lielid van ons. Een werkstraf van 50 uur en een voorwaardelijke ge vangenisstraf van 1 maand met een proeftijd van 2 jaar. Bijna 16 maanden eerder, om pre cies te zijn op 27 januari 2011, had ik op verzoek van mijn familie aangifte gedaan. Gevolgd was een zeer frustrerende periode, waarin twee tussentijdse rechtzittingen hadden plaatsgevonden en daar naast twee getuigenverhoren. Het éne verhoor betrof ons bestolen familielid, 92 jaar oud. Het andere verhoor betrof een collega van de verdachte. Maar al die maanden was het bewijsmateriaal dat wij verzameld hadden, de filmpjes, niet aan de orde gekomen. Ze wa ren ook niet bekeken door de rechters die zich over de zaak ge bogen hadden. Dat was deze der de zitting voor het eerst wel ge beurd. De rechter die nu voorzat, gelastte dat de filmpjes ter zitting vertoond werden. Ze concludeer de op grond daarvan en van de rammelende verklaringen die de verdachte gaf voor haar gedrag op die filmpjes, dat er overtuigend bewijs was van diefstal door ver dachte. Ik zal niet ontkennen dat de twee getuigenverhoren eerde re verweren van de verdachte on dermijnd hebben en aan het be wijs hebben bijgedragen. Maar ik ben er vrijwel zeker van dat als een rechter al in de eerste zitting de filmpjes had bekeken en de ver dachte daarover bevraagd, de zaak toen al had kunnen worden afge daan. Dat had Justitie en ons een hoop tijd, energie, frustratie en geld bespaard. Precies op dat laatste heeft mijn gevoel betrekking, het gevoel dat er iets fundamenteel niet klopt in de hele gang van zaken. De rech ter heeft de dievegge namelijk niet veroordeeld tot terugbetaling van het gestolen geldbedrag. Wij hadden bij de politie aangegeven dat ons familielid al zeker zo'n 18 maanden, ongeveer vanaf het mo ment dat ze in het verzorgingste huis ging wonen, regelmatig was bestolen. Naar schatting ligt het totale gestolen bedrag tussen 7.000 en 9.000 euro. Het precieze bedrag kunnen we, gezien de lan ge periode en het feit dat we dief stal pas na enige tijd opmerkten, niet vaststellen. Maar op de beel den die zijn gemaakt in de maand dat we een verborgen camera ge plaatst hebben, is te zien dat de verdachte tenminste drie keer stie kem in de tas en portemonnee van ons familielid aan het graaien is. Dat geeft duidelijk aan dat het niet om eenmalig gedrag gaat maar om een patroon, een ge woonte. Met als vermoedelijke achtergrond, zoals de Officier van Justitie in haar requisitoir uiteen zette, dat de verdachte in die pe riode een grote geldschuld had. Hoe dan ook, de rechter heeft in het vonnis geen bedrag bepaald dat de veroordeelde aan ons fami lielid moet terugbetalen. Wat haar overblijft, is in een civiele proce dure alsnog het gestolen bedrag terug te vorderen. Maar zo'n pro cedure duurt lang en is kostbaar. Er is een advocaat voor nodig. Om die redenen en de (in) spanningen die dat vraagt, ziet ze daar van af. Zoals zoveel andere bestolene ouderen vóór haar. Kortom, het einde van ook dit liedje is dat de dievegge kan houden wat ze gesto len heeft. Ze heeft dan weliswaar een strafblad, maar je duizenden euro's mogen toe-eigenen, is toch een aanzienlijke pleister op die wonde. Voor ons resteert eigen lijk maar één conclusie: alles bij el kaar genomen, is er toch niet vol doende recht geschied. door Anne Velthausz De professor van het geluk, zo zou je hem kunnen noemen. Psycholoog Ernst Bohlmeijer kan er wel om glimlachen. Heel even. Dan kijkt hij al weer ernstig. Want zijn onder zoeken naar 'het welbevinden van mensen' zijn een serieuze aangelegenheid in een tijd waarin ongeveer een op de tien mensen de pressieve gevoelens heeft. Bij zijn inauguratie tot hoogleraar op de nieuwe leerstoel Mental Health Promotion aan de Universiteit Twente hield Ernst Bohl meijer onlangs een pleidooi voor de her oriëntering van de geestelijke gezondheids zorg. „De psychologie heeft zich de afgelo pen honderd jaar lang beziggehouden met klachten en problemen. 'Wat kan er mis gaan, wat is de oorzaak?' Wij zien nu een omslag. Wij zeggen: 'kijk nou. eens hoe je mensen kunt helpen om zichzelf te ontwik kelen, kijk naar de mogelijkheden die je hebt, leer omgaan met je krachten'. Het gaat dus niet zozeer om de klachten, maar om je krachten. Mijn onderzoeken richten zich op de positieve geestelijke gezondheid en de mogelijkheden om deze te bevorderen. „Geluk betekent tegenwoordig in de volks mond dat je lekker in je vel zit en je goed voelt", verduidelijkt hij. "Het is dat je geen pijn ervaart en geen vervelende emoties. Ik noem dat emotioneel welbevinden. De filo soof Aristoteles wees al op een andere vorm van geluk. Namelijk het vermogen van men sen om zich optimaal te ontwikkelen. Eudai- monia, noemde hij dat. Wij spreken ook wel van 'psychologisch welbevinden'. Deze vorm van geluk wordt de laatste jaren steeds belangrijker in de psychologie. Het gaat om zingeving, het hebben van een doel in het leven, het belang van sociale relaties. Ik noem het levenskunst. Daar doe ik onder zoek naar." Bohlmeijer schreef boeken en ontwikkelde online trainingen en cursussen met het doel om het levensgeluk van mensen te verbete ren. Hij beantwoordde zelfs persoonlijk vra gen van lezers in het magazine Psychologie. 'Sta regelmatig even stil bij je leven. Vraag je af of je nog met de goede dingen bezig bent', zo luidt zijn advies. Leef voluit, is ook de titel van een boek en een inmiddels be proefde online zelfhulpmethode voor men sen die in een dip zitten. Bohlmeijer: „Veel mensen ervaren hun le ven als onbevredigend. Ze hebben last van angst, somberheid, onzekerheid of ver moeidheid. Pas als de klachten zijn over wonnen, kan ik met mijn leven beginnen, zo is de overtuiging. De strijd tegen de klachten staat dan centraal in het leven. Dit werkt niet. Leed is onlosmakelijk verbon den met het leven. Wanneer je dit aan vaardt, stop je het dagelijkse gevecht. Er ont staat dan ruimte en energie om te doen wat je werkelijk belangrijk vindt. En dan leef je voluit en ervaar je voldoening." Hij benadrukt dat Nederlanders zich over het algemeen gelukkig voelen. „Als je vraagt 'ben je gelukkig' dan scoort Nederland in de wereld heel hoog. Daar staat tegenover dat ongeveer 5 procent van de mensen lijdt aan ernstige depressies en 10 tot 15 procent van de mensen zich niet gelukkig of depressief voelt. Deze mensen hebben het gevoel dat ze zijn vastgelopen. Ze hebben moeite om hun leven op een bevredigende manier te leiden. Een van de verklaringen is het feit dat we in een drukke tijd leven. Alles gaat zó snel. De productiviteit neemt toe en er worden hoge eisen gesteld aan mensen. Er komt bovendien steeds meer op mensen af, Afweercellen hinderen elkaar Sojamelk vermindert bij opruimen tumorcel mogelijk vruchtbaarheid Diverse afweercellen zitten elkaar dwars bij het opruimen van tumo ren. Zij die de tumor als eerste herkennen aan afwijkend uiter lijk, trekken 'killercellen' aan, die de tumor opruimen. Dat lukt ma tig, omdat de cellen die de tumor herkenden zich aan het gezwel hechten en een beschermende schil om de tumor vormen, blijkt uit microscopisch onderzoek. http://bit.ly/xpSnRN -affijjg; Zware gewichten zijn niet De pleister van de nodig voor meer spiermassa toekomst verteert Sojamelk drinken is mogelijk niet zo gezond voor vrouwen. Bij mui zen heeft genisteïne, bestanddeel van sojamelk, slechte invloed op de ontwikkeling van de eileiders, waardoor de vruchtbaarheid af neemt, ontdekten Amerikaanse wetenschappers. De onderzoekers adviseren baby's en jonge meisjes daarom niet te veel sojamelk te la ten drinken. http://bit.ly/KsG3Xt Wie extra spiermassa wil kwe ken, hoeft niet met zware gewich ten (inspanning van 70-80 pro cent van maximale kracht) aan de slag. Kleine gewichten (30 pro cent) wat vaker optillen, heeft het zelfde effect, blijkt uit onderzoek van de Universiteit Maastricht. Be langrijk is dat je de gewichten - ongeacht hun zwaarte - net zo vaak tilt, tot je flink moe bent. http://bit.ly/lu82en Pleisters van de toekomst plakken niet meer aan de wond, maar los sen vanzelf op. Ze zijn gemaakt van draden zetmeel. Amerikaanse onderzoekers slaagden erin zet meel tot draden te spinnen, waar van een weefsel kan worden ge sponnen. Het wordt geleidelijk door het lichaam afgebroken tot glucose (suiker), het lichaam neemt het op en verteert het. http://bit.ly/JPWi50 Beter behandelen longkanker door zeer gericht bestralen Ouderen met longkanker in een vroeg stadium hebben tegenwoor dig meer kans om de ziekte te overleven. De komst van stereotac- tische radiotherapie (zeer gericht bestralen) maakt het mogelijk pa tiënten een meer genezende be handeling te geven. De gemiddel de overleving is hierdoor met acht maanden toegenomen, zo blijkt uit Nederlands onderzoek. http://bit.ly/K4dumk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 42