19 Als journalist opgepakt op dag van de vier vrijheden maandag 14 mei 2012 een groot vraagteken. Twee jaar ge leden was het al weinig anders. Terwijl er in voorgaande edities in Middelburg altijd wel meer klin kende persoonlijkheden tussen za ten, die de toekenning van de Awards extra allure gaven. Nelson Mandela, zeker niet de minste, Ko fi Annan, Aung San Suu Kyi, Shi mon Peres, de Spaanse koning Juan Carlos, de Dalai Lama, Lord Carrington, Simon Wiesenthal, Helmut Schmidt, Olof Palme, Liv Ullman en (de eerste van allen, in 1982 alweer) prinses Juliana. Op z'n dertigste verjaardag neigt het prestigieuze internationale po dium voor het gedachtegoed van Franklin Roosevelt een beetje naar kleurloosheid. Ook al verdienen die iets minder bekende persoon lijkheden zonder meer de waarde ring voor hun werk. Neem Lula. Van vakbondsman tot president, vastberaden zijn volk sociale en door Henk Postma We staan vandaag 'op scherp' twitterde de Po litie Zeeland zaterdag stoer. Daarmee vergoelijkend dat ik die ochtend per abuis was opge pakt en in de cel van een politie- busje werd gestopt. In mijn bele ving was de politie op van de zenu wen. Of, zoals die later erkende: „Sinds Apeldoorn staan onze jon gens onder druk op een dag als vandaag." Dat was de dag van de Four Freedoms Awards. Je kan dan in Middelburg worden opge pakt, louter omdat je op iemand lijkt die elders ooit als 'lastpost' is ervaren. Het overkwam mij, toen ik als PZC-journalist aan het werk was bij een betoging van Koerden, die een Four Freedoms laureaat als 'oliedief beschouwen. „Van links om insluiten", luidde het commando waarop agenten in burger me klem zetten. Mijn sug gesties om me met mijn politie- perskaart te laten legitimeren als eerzaam journalist, werden gene geerd. „Fouilleren", klonk het ach ter mijn rug, nadat ik tegen een po- litiebusje was gezet. Maar waar om? „Dat weet je heel goed", be ten ze me grimmig toe. „Je wordt zo aan de officier van Justitie voor geleid." Uiteindelijk heette het dat ik een 'gebiedsverordening' had overtreden, en duwden ze me de cel van het politiebusje in. Nu stap je als journalist wel eens over een politielint. Of je zoekt naar de grens van een wet, wan neer je rol als hoeder van de demo cratie dat van je eist. Maar die och tend gaf ik geen enkele aanleiding om over te gaan tot zo'n vergrijp. Misschien was het de boodschap pentas die ik meedroeg. Omdat je als journalist behalve pen en pa pier tegenwoordig ook film-, foto- en communicatieapparatuur mee zeult. Er zat ook nog een trui in. Want er wachtte daarna nog een klus aan zee. Dat alles pakten ze me af Behalve de mobiele tele foon in een zak van m'n colbertje. Die hadden ze over het hoofd ge zien. Maar wie zou ik eens bellen? Dienstdoende collega's zaten in de Abdij, en hadden hun telefoons naar die van mij doorgeschakeld, zodat tenminste nog iemand van de krant bereikbaar was. Ik dacht daar over na toen de celdeur open zwaaide en agenten me bedrem meld, zo niet ontdaan vertelden dat er een abuis was. Wanneer je als journalist zoiets overkomt, vind je bij thuiskomst 's avonds een bloemstuk op tafel. Met daar aan een handgeschreven kaartje: „Sorry voor het ongemak." De laureaten die zaterdag in Middelburg de vier vrijheden in ontvangst na men. Van links naar rechts: de Irakese minister Hussain al-Shahristani (vrij waring van vrees), de Indiase vrouwenrechtenactiviste Ela Ramesh Bhatt (vrijwaring gebrek), aartsbisschop Bartholomeo van Constantinopel (vrij heid van godsdienst) en Sheik Mohammed al-Tani namens het Arabische nieuwsstation Al Jazeera (vrijheid van meningsuiting). foto Lex c economische rechtvaardigheid te brengen. Internationaal bewon derd om zijn niet aflatende poli tiek van verzoening en vrede. Nog steeds een inspiratiebron. Zijn hui dige strijd is tegen keelkanker. Hoe wel hij volgens naaste medewerk ster Clara Ant aan de beterende hand is, was Lula nog te zwak om naar Middelburg te reizen. Ant nam de algemene Four Freedoms Awards voor hem in ontvangst. In een videoboodschap noemde Lula verankering van de vier vrijheden (vrije meningsuiting, vrijheid van religie, vrijwaring van gebrek en vrijwaring van vrees) 'in de vier hoeken van de wereld de grootste uitdaging van de 21e eeuw'. Tterug- kijkend op wat er.de afgelopen vijf tig jaar is bereikt, is hij toch ook optimistisch. Daar waar de vier an dere laureaten zaterdag een duide lijk somberder blik lieten schijnen op een wereld in onbalans. Onder het roepen van 'De olie is van het volk, niet van de dieven' trok een tachtigtal Koerden van het station naar de Markt. foto Izaak Verkeste ledereen met een HD-pakket maakt kans op een compleet verzorgde reis naar Kiev, inclusief twee tickets voor de EK finale. Beschikbaar gesteld door Sharp, partner van UEFA EURO 2012™. Nog geen HD-pakket? Ga naar www.zeelandnet.nl/ek Kijk voor de voorwaarden op www.zeelandnet.nl/ek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 39