Proces tegen coffeeshop Aarden Lula poetst glans Four Freedoms beetje op 181 zeeland Koerden betogen tegen Freedom Award voor Irakese 'oliedief Him WEED maandag 14 mei 2012 door Emile Calon MIDDELBURG - De coffeeshops Aar den in Goes en Vlissingen worden in hun voortbestaan bedreigd. Ei genaar Gerard Aarden en drie me dewerkers worden door het Open baar Ministerie (OM) beschuldigd van het in voorraad hebben van een grote hoeveelheid softdrugs. Als Aarden daarvoor wordt veroor deeld, kunnen de burgemeesters van de twee gemeenten zijn ex ploitatievergunning intrekken en volgt zo goed als zeker sluiting. Aarden en de drie andere verdach ten moeten vandaag voorkomen voor de Middelburgse rechtbank. September 2009 hield de Goese po litie in de buurt van de Vlasmarkt een 38-jarige Vlissingse medewer ker van de coffeeshop aan. In een tas had hij bijna 500 gram aan voorverpakte softdrugs bij zich. Tij dens zijn verhoor vertelde hij dat die drugs bestemd waren voor de coffeeshop aan de Grote Markt in Goes. Hij had ze zojuist gekocht van een leverancier in de Gouden- muilstraat. De politie ging vervol gens op onderzoek uit en trof in dat bewuste pand een voorraad aan van 94 kilo hennep en 21.982 voorgedraaide joints. Het is verboden een dergelijk gro te hoeveelheid softdrugs in bezit te hebben. Het Haagse gerechtshof heeft echter begin dit jaar, tijdens het voor het OM desastreus verlo pen hoger beroep tegen de Terneu- zense coffeeshop Checkpoint, wel het een en ander vastgesteld als het gaat om het bevoorraden via de zogenoemde achterdeur van coffeeshops. In het arrest stelt het klip en klaar dat de overheid 'de consequenties van het (gedoogbe leid niet altijd onder ogen wil zien. Van de achterdeurproblema- tiek wordt willens en wetens weg gekeken. De consequentie is dat het beleid als geheel incon sistent en niet handhaafbaar is'. Het OM werd door het hof in de Checkpointstrafzaak niet ontvan kelijk verklaard. Begin vorige maand volgde een soortgelijke uitspraak in de straf zaak tegen de blowboot in Alme- re. Ook deze coffeeshop werd door het OM vervolgd voor het hebben van een te grote handelsvoorraad. Ook in dit geval oordeelde de rech ters in Lelystad dat het OM niet tot vervolging had mogen over gaan omdat het kon weten dat er werd gewerkt met een grote werk- voorraad aan softdrugs. Raadsman Martijn van der Want laat op voorhand weten dat hij vandaag tijdens de strafzaak tegen Aarden uitgebreid zal verwijzen naar de kentering in de jurispru dentie. Volgens Van der Want ont komt geen enkele grote coffeeshop aan het werken met een constant aanvoerkanaal om de shop te be voorraden. In de praktijk vindt be voorrading van grotere coffee shops vaak plaats via een zoge naamde 'tussendeur-constructie'. Deze wijze hanteerde Aarden en komt neer op een vast aanvoerka naal via derden, van wie steeds porties van maximaal 500 gram worden afgenomen. Een andere manier is het werken met stashes. Eigenaar Meddie Willemsen van Checkpoint gaf het bestaan van die opslagruimte tegenover het Haagse hof ook ruimhartig toe. Volgens hem moet je als coffee shopondernemer een werkvoor- raad hebben om tien dagen lang je klanten te kunnen bedienen. Van der Want beroept zich op be leidsnotities van de overheid, waar in is geregeld dat de achterdeur van een gedoogde coffeeshop in beginsel met rust gelaten wordt. Dit is volgens de strafpleiter ook een logische consequentie van het gedoogbeleid. Elk politieonder zoek naar de bevoorrading van een coffeeshop levert dan wel wat op, volgens Van der Want. „Zon der bevoorrading via de achter deur heeft een coffeeshop name lijk geen bestaansrecht. Net zoals bij iedere -winkel kan er niets wor den verkocht als dat niet eerst in de schappen wordt gelegd." De Middelburgse advocaat vindt het dan ook juridisch onjuist dat in de strafzaak van Aarden een ac tief opsporingsonderzoek is ge start naar de achterdeur. „Via tele foontaps, huiszoekingen en allerlei ander opsporingsmethoden zijn politie en OM gaan onderzoeken hoe de coffeeshop bevoorraad werd, terwijl de shop zich juist uit stekend hield aan alle gedoogvoor- waarden en hiervoor zelfs lof oog- ste." In de Middelburgse Nieuwe Kerk zijn zaterdag de Four Freedoms Awards uitge reikt. De hoogste erkenning ging naar oud-president van Brazilië, Lula da Silva. door Marcel Modde Mag ik even uw aan dacht?" Statengrif- fier Peter Joosse van de provincie Zeeland blikt van achter zijn microfoon dwingend de vol gevulde kerkzaal van het Abdijcomplex in. „Ik heb namelijk een verrassing voor één van u: een onderscheiding." Hij heeft meteen de aandacht. Commissaris van de koningin Karla Peijs is nog niet binnen. Dus aan haar gaat dit on verwacht eerbetoon in de nadagen van haar functie onder Zeeuwse vlag in ieder geval nog voorbij. Joosse laat het publiek niet lang in spanning zitten. „Diegene die deze onderscheiding verloren heeft, kan hem bij mij komen afhalen. Het is een Ridderorde. Hij lag op de grond." Het pijnlijke voorval blijft de ma jesteit zelf in elk geval bespaard. Geheel volgens de etiquette be treedt Beatrix, binnengehaald on der krachtig hoorngeschal, pas als laatste van de genodigden de Nieu we Kerk. Tot op de laatste stoel zijn de lange rijen gevuld. Rond om de pilaren zijn grote televisie- schermen neergezet. Zodat ook de mensen die daar achter moeten zit- ten, goed kunnen zien wat er ge beurt op het bescheiden podium - j vóór de buste van Franklin Delano Roosevelt. Wie tegenwoordig naar de uitrei king van de Four Freedoms Awards gaat, lijkt dat toch vooral te doen om er 'bij te willen horen'. Want afgezien misschien van de nog altijd innemende oud-presi dent (2003-2010) van Brazilië, Luiz Inacio Lula da Silva, zijn namen van de laureaten in het program maboekje voor de meeste mensen door Henk Postma Het aanbod in de Goese coffeeshop Aarden. foto Willem Mieras MIDDDELBURG - Een groep van on geveer tachtig Koerden, afkomstig uit alle delen van het land, demon streerde zaterdagochtend in Mid delburg tegen de uitreiking van de Freedom Award voor vrijwaring van angst aan de Iraakse minister van Energie, Hussain Al-Shahrista- ni. De demonstranten liepen in op tocht van het station in Middel burg naar de Markt. Ze betichtten de Iraakse minister van oliedief stal, discriminatie van Koerden en Arabische soennieten, en het zaaien van tweedracht. De demonstratie had een vreed zaam verloop. Er werden vlaggen en slogans meegevoerd, terwijl in het Koerdisch leuzen werden ges candeerd als 'De olie is van het volk, niet van de dieven'. Tegen de Iraakse minister loopt een onderzoek wegens omvangrij ke corruptie en milieufraude. In het Iraakse parlement is tegen hem een motie van wantrouwen in voorbereiding. De ruim veertig Koerdische organi saties in Nederland, die het protest onderschrijven, herkennen zich niet in de lofzang van het Roose velt Instituut, over de 'inzet voor democratische waarden' van Al-Shahristani. Minister-president Mark Rutte antwoordde vrijdag op vragen van SP-kamerleid Van Bommel dat hij op de hoogte is van de onderzoeken tegen de mi nister. Maar dat was voor hem geen reden weg te blijven bij de plechtigheid. Tijdens de demonstratie op de Markt werd per abuis een daar aan het werk zijnde PZC-journalist op gepakt en in een arrestantenbus opgesloten. Hij werd ervan be schuldigd een gebiedsverbod te hebben overtreden. Na korte tijd werden hem excuses aangeboden, omdat hij voor iemand anders was aangezien. €5.-£lO: CfK&iC&L 0 1\, *0 f^eiiow l* €10/ SifAmnsesio Os«»aii/fpui8t -UITVERKOCHT*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 38