Bibliotheek wordt marktplaats kennis en ontmoeting Niet het veilgst, wel het meest uitdagend zeeland 14 Dorpsraad Oostkapelle vraagt alle inwoners mee te werken aan plan Jeugdbrandweer maandag 14 mei 2012 door Maurits Sep MIDDELBURG - De Zeeuwse Biblio theek (ZB) staat aan de vooravond van grote veranderingen. Direc teur Ton Brandenbarg vertrekt bin nenkort met pensioen, terwijl di recteur Dick van den Bout met zijn onderzoeksinstituut Scoop vanaf 1 juli de tweede etage van de bibliotheek betrekt. Onder één dak gaan ZB en Scoop nauw sa menwerken onder de leus: maak werk van kennis. De bibliotheek als aanbieder van informatie en gids in de overvloed daaraan; Scoop als leverancier van verdieping via onderzoeken naar (actuele) Zeeuwse onderwerpen. En dat op een centrale, goed toe gankelijke plek waar veel mensen samenkomen. Om te lezen, te pra ten, elkaar te ontmoeten. De bibli otheek als marktplaats voor ont moeting en informatie-uitwisse ling, vatten Brandenbarg en Van den Bout de visie samen. Voeg daaraan toe de samenwer king met de Zeeuwse media (PZC en Omroep Zeeland) voor de actu ele onderwerpen én de vertaling van informatie naar de burgers via bijvoorbeeld debatten, en het con cept is compleet: kennis, informa tie, ontmoeting, media. Brandenbarg: „De bieb blijft de bieb, Scoop blijft Scoop. Dick gaat geen boeken uitlenen, ik ga geen onderzoeken doen. Maar mensen willen geen bronnen meer, ze wil len antwoorden op maat uit al die kennis die beschikbaar is." Van den Bout: „Door die betere uitwisseling van informatie krij gen wij meer prikkels voor interes sante onderzoeken én meer in breng voor die onderzoeken. We kunnen actiever bepalen wat we doen, beter inspelen op de actuali teit en dat ook nog eens voor een breder publiek. Voorbeeld: we heb- Scoop. mmmamwas foto Maurits Sep mammam smm Executieverkoop Voor alle executieverkopen van de Belastingdienst regio Zuidwest Zie Veilingdeurwaarder.nl Belastingdienst ben het afgelopen jaar veel gepubli ceerd over onderwijs, maar die rap porten blijven te veel hangen bij bestuurders. Terwijl het gaat over keuzes die mensen thuis aan de keukentafel maken. We moeten meer naar die ouders toe." Om die visie uit te kunnen voe ren, wordt het gebouw ingrijpend aangepast. Na de draaideur zullen bezoekers belanden in een groter leescafé. Waar ze kunnen eten en drinken, aan digitale tafels kunnen praten en verleid worden tot het zoeken van meer en nieuwe infor matie. De begane grond en eerste etage blijven bibliotheek, maar de collec tie wordt wel toegankelijker gepre senteerd. „Zodat je meer boeken meteen kunt zien en niet overal met je hoofd schuin langs hoeft te lopen", vertelt Brandenbarg. Word je beneden informatief ge prikkeld, voor de verdieping moet je naar boven, vervolgt Branden barg de denkbeeldige rondleiding. Op de eerste etage komt een Ken- nispunt.zeeland. „Waar we de be zoeker bedienen op allerlei vragen. Waar hij een boek kan pakken, ja, dat bestaat nog, maar ook digitaal verder kan zoeken." De tweede etage is nu volledig ge stript om kantoren te maken voor de medewerkers van Scoop. Die kunnen vanaf 1 juni naar hun nieu we werkplekken. Op 1 augustus moet de eerste etage vernieuwd zijn, op 1 oktober is de metamorfo se van de begane grond klaar. De plannen zijn twee jaar geleden ontstaan onder druk van bezuini gingen door de provincie. En het wordt ook goedkoper: samen be sparen ze zo'n vier ton op huisves ting en personeel. Zonder die druk was her uiteindelijk toch wel zover gekomen, is de vaste overtui ging van Brandenbarg en Van den Bout. „Het had alleen wat langer geduurd." Het is geen hotspot voor begin ners, de branding bij Noorddui- ne tussen Domburg en Westka- pelle. Daarvoor zijn de golven er vaak te hoog, en vooral ook te wild. Maar dit weekend beleef den tientallen watersporters in spé er toch de vuurdoop. door Henk Postma DOMBURG - Het weer kon nauwe lijks beter. Veel zon, en de wind die stevige langs het woud aan strakgespannen vlaggen waait. Maar koud! Brrr, rilt Carola van Zweeden uit Vlissingen. Ze heeft net een clinic golfsurfen achter de rug. Met een dikke handdoek om het bovenlichaam geslagen staat ze alweer achter het tafeltje op het drukbeklante terras van strandpa viljoen Noordduine, waar nieuwe deelnemers zich kunnen inschrij- Onder leiding van ervaren instruc teurs maakten vele tientallen be ginners zaterdag en zondag kennis met de eerste beginselen van het kitesurfen, golfsurfen, kayakken, skimboarden of de nieuwste trend: suppen. Dat is peddelen op een bovenmaats surfboard, overge waaid uit de Verenigde Staten. Carola van Zweeden stond al wel eens eerder wat onwennig wiebe lend op een surfplank. Maar dat was jaren geleden. Nu probeerde ze het nog maar weer eens. Ze was er toch al. Als één van de twintig vrijwilligers die meekwamen om de organisatoren een handje te hel pen. Het evenement was - nog voor het begin van het echte seizoen - voor het derde achtereenvolgende jaar op touw heeft gezet door Nix Kite- school. Nou ja, school... „We zijn meer een club van vrienden die al lemaal surfen op eigen, zelfge maakte Nix-planken", zegt Vlissin- ger Jort Kuipers. Vrienden die er verslingerd aan zijn geraakt zich achter een vlieger hangend door de branding te laten sleuren, en dan zo veel, en zo moeilijk moge lijk kunstjes te doen. Sprongen als de backloop, defrontloop, of - voor wie het nog wat moeilijker wil - Ook voor wild water kanoën is Noordduine een uitgelezen plek, glundert kayak-instructeur Koen van de Walle uit Colijnsplaat. foto Izaak Verkeste de bottomturn. Zaterdag bewaar den ze die tot het eind van de mid dag, voor de 'expression session': een onderling wedstrijdje tussen, 'de tien besten van de wereld', zo als ze met een glimlach verkondig den. Niets voor de beginnelingen dus. Die mochten blij zijn wan neer het hen lukte op hun buik de branding te trotseren. Kitesurfen is niet zomaar een sport, zegt Kuipers: „Het is een ver slaving!" En ook een sport waar mee je jezelf, en badgasten in ge vaar kan brengen. Zeker wanneer je niet goed weet waarmee je be zig bent. Daarom is Nix meestal te vinden op rustige, of op brede stranden, zoals bij Vrouwenpol der. Bij Noordduine is het in het badseizoen, om precies te zijn van af 15 mei, zelfs verboden. Daarom profiteren ze er nu nog maar even van. Het is daar, met al die paal hoofden, en die sterke stroming, dan wel niet de veiligste, maar wel de meest uitdagende stek. Ook voor wildwaterkanoën is Noordduine een uitgelezen plek, glundert kayak-instructeur Koen van de Walle uit Colijnsplaat. „Het is echt vechten tegen de branding. En ook al lijkt het ruig, het is hier best veilig. Je hebt alleen maar zand, geen rotsen of stukken steen, zoals in een wilde rivier. Vandaag moet hij vooral zien te voorkomen dat zijn cursisten in pa niek raken, wanneer ze voor het eerst kopje onder gaan. „Want je zit vast in zo'n kano. En dan is dat best eng." Er zijn er die meteen goed de golven in gaan. „Maar je hebt er ook... Die houden het na één keer omvallen voor gezien." Beginnelingen mogen blij zijn wanneer het ze lukt op hun buik de bran ding te trotseren. Ton Brandenbarg (Zeeuwse Bibliotheek, I) en Dick van den Bout (Scoop) op de tweede etage van de bieb, die verbouwd wordt voor de komst van door Henk Postma De stadsgewestelijke Jeugdbrand weer Vlissingen heeft zich met twee ploegen geplaatst voor de hal ve finale van landelijke kampioen schappen. Bij wedstrijden in Hon- selersdijk haalden ze elk een twee de plaats, de ene in de klasse hoge, de andere in de klasse lage druk. Aan de kwalificatiewedstrijden de den 22 korpsen mee. OOSTKAPELLE - Een groep 'beken de inwoners' probeert de bevol king van Oostkapelle enthousiast te maken voor medewerking aan de totstandkoming van een dorps plan. Oostkapelle is daar hard aan toe. Aan de orde komen niet alleen de woningbouw, de zorg en de ver keersafwikkeling. Alles wat inwo ners van belang vinden kan ter sprake komen, en zonodig in het dorpsplan worden opgenomen. Het is de bedoeling dat alle ge wenste ontwikkelingen, tot in het jaar 2030, er een plek in krijgen. Initiatiefnemer is de dorpsraad. Die begon eind vorig jaar al met voorbereidende werkzaamheden. De aftrap is op 24 mei. In ontmoe tingscentrum De Halve Maan vindt dan een eerste bespreking plaats. De dorpsraad hoopt dan zo veel mogelijk inwoners te kunnen verwelkomen; Een groep 'bekende Oostkapelle- naren' probeert zo veel mogelijk mensen te stimuleren om mee te doen. In die groep zitten: Simon van Keulen, Arjen Pattenier, Jo- ram Bassie, Peter Geene, Hans Burgs, Gerdien Janse-Bimmel en Alwin Don. Belangstellenden kunnen zich op geven voor uiteenlopende thema werkgroepen. Het is de bedoeling dat die in het derde en vierde kwartaal fors aan de slag gaan. Er is al een kerngroep gevormd van inwoners die de totstandko ming van het dorpsplan gaan bege leiden. Daarin zitten: Twan Ver meulen, Heieen Wisse, Paul Pe ters, Marion van Stiphout, Jery Troy, Ad Coppoolse, Corné de Wit te, Jaap Keijmel en Geurt van de Haar. De startbijeenkomst op 24 mei begint om 20.00 uur. Belang stellenden kunnen al vanaf 19.30 uur terecht in ontmoetingscen trum De Halve Maan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 34