Facebookbericht trekt Rijk over de streep 301 spart Slapeloze nachten nekken Erwin Harmes Uitnodiging voor Kustmarathon Van Belzen er Gerrits winnen afwachtingsloop maandag 14 mei 2012 Elisa Rijk wint meteen de eerste ma rathon die ze loopt. Erwin Harmes (uiterst rechts, nummer 22) is in opperste concentratie vlak voor de start in Hulst. foto Camile Schelstraete Met zijn krachtige tred en stoï cijnse blik is Erwin Harmes een opvallende verschijning in het Zeeuwse hardloopwereldje. De dertigjarige atleet van Dynamica groeit in vier jaar tijd uit van een anonieme voetballer in het der de van Nieuwland tot een talent volle atleet. Zaterdag ging Har mes als favoriet van start in de Marathon van Zeeuws-Vlaande- ren. Een terugblik op een bewo gen weekeinde. door Maurice Steketee TERNEUZEN - Met schuim op z'n mond, snot in het gelaat en pik zwarte benen van de modder pas seert Erwin Harmes even voor twee uur de finish op de markt in Temeuzen. Totaal uitgeput en hele maal leeg zet hij zijn laatste voet stappen op de rode loper. Twee uur, 53 minuten en 45 seconden staat er op de klok, ruim vijf minu ten achter winnaar Sjaak Luteijn. De man die als grote favoriet van start gaat in de Marathon van Zeeuws-Vlaanderen en hoopt op een tijd van tweeënhalf uur is ten onder gegaan aan de druk. De te leurstelling is groot na zijn zesde plaats, want de dertigjarige Middel burger hoopte op zoveel meer. Maar er is ook berusting en realis me. „Ik heb mezelf veel te veel druk opgelegd en de lat te hoog ge legd. Ik heb de laatste twee nach ten voor de marathon geen oog meer dicht gedaan." Wie Harmes in het finishgebied te genkomt, heeft; te doen met de sympathieke atleet van Dynamica. Zijn ogen zijn diep weggedoken, het gezicht wit weggetrokken. Ruim een uur eerder is dan al dui delijk dat het niet de dag is van Er win Harmes. De atleet die de laat ste maanden zoveel progressie boekte en die droomde van de ze ge op Zeeuws-Vlaamse bodem, is vandaag bezig aan een lange lij densweg. Zijn nieuwe Mizuno's maken na de doortocht in Hei kant, na een kilometer of veertien, al veel geluid bij het neerkomen op het asfalt. Het is geen goed te ken, blijkt later. „Ik ben helemaal leeg", roept hij naar de kant. „Ik kan niet meer", zegt hij even later bij het passeren van het 25-kilome- terpunt. Hij moet dan nog zeven tien kilometer afleggen, op het bij tijd en wijle zware parkoers met veel tegenwind. De flitsende zon nebril is inmiddels al van het hoofd verdwenen, de zweetdrup pels kruipen over zijn gezicht. Verschillende keren denkt Harmes aan opgeven als de ene na de ande re loper hem passeert. „Maar ik vond dat ik dat niet kon maken ten opzichte van de organisatie. Ik wilde ze niet teleurstellen." Het is Harmes ten voeten uit. Als de pas naar Middelburg verhuisde Har mes ergens aan de start verschijnt, gaat hij er vol voor. Rustig aan doen komt niet in zijn vocabulaire voor. „Eigenlijk was ik na vijftien kilometer al helemaal leeg. Ik kreeg het koud en had geen weer stand." In een tijdsbestek van een uur ziet Harmes zijn droom uiteen spatten. Waar hij de eerste tien ki lometer nog in de voetsporen van Bart Bleyaert kan blijven, ziet hij de Belg daarna langzaam uit het oog verdwijnen. In de laatste tien kilometer wordt hij nog vier keer gepasseerd. „Ik had hier maanden lang naartoe gewerkt, dus ik ben enorm teleurgesteld. Ik heb nooit eerder zoveel getraind, soms wel 185 kilometer per week en twee keer op een dag. De basis was goed, maar ik zal me in het ver volg bescheidener moeten opstel len. Ik ben ook nog nooit eerder fa voriet geweest, dus dit was alle maal nieuw voor me. Al die me dia-aandacht, daar moet ik ook mee leren omgaan. Deze wedstrijd is van een ander kaliber dan bij voorbeeld de Vrijburgloop of Oran jeloop. Daar sta je heel anders aan de start. Nu wist ik niet wat er alle maal zou gaan gebeuren." Harmes verliest de marathon niet alleen op zaterdag. Op vrijdaga vond krijgt hij geen hap door z'n keel. De belangrijkste maaltijd voor een marathonloper slaat hij ongewild over. „De koolhydraten die ik daardoor misliep, miste ik vandaag", vertelt hij na afloop. Daardoor loopt zijn motortje al snel vast in de Zeeuws-Vlaamse klei. Het komt nooit meer op gang. Een uur na de finish is Harmes nog steeds niet helemaal bijgeko men. Pas nadat hij een slokje neemt van een koud biertje ver dwijnt er langzaam een glimlach op zijn gezicht. „Ik ben gelukkig nog jong. Er komen nog genoeg kansen." Een berichtje via Facebook zorgt ervoor dat Elisa Rijk aan de start staat van de Marathon van Zeeuws-Vlaanderen. De oud-in woonster van Schoondijke wordt gepusht door organisator Marlon Roels om mee te doen. De 25-jarige atlete denkt er lang over na en besluit zich na veel twijfels toch in te schrijven. Ze krijgt er geen seconde spijt van. door Maurice Steketee TERNEUZEN - Nog nooit had Elisa Rijk meer dan 25 kilometer aan een stuk hardgelopen. Op souples se, doorzettingsvermogen en met de wil om te winnen volbracht ze zaterdag haar eerste marathon. Met de handen in de lucht en een grote glimlach op haar gezicht be sloot de pas 25-jarige Tilburgse haar winnende triomftocht door Zeeuws-Vlaanderen. Ze was voor al organisator Marlon Roels dank baar. „Hij heeft me overgehaald om toch mee te doen." Een paar maanden terug kreeg Rijk een berichtje op Facebook. Of ze toevallig zin had om mee te doen aan de Marathon Zeeuws-Vlaanderen. De Tilburgse met Zeeuwse-Vlaamse roots sport te weliswaar elke dag, deed aan duathlons en triatlons, maar een marathon? Daar moest ze toch eens goed over nadenken. Na lang twijfelen besloot ze op het laatste moment toch van start te gaan. „Ik nam me voor om er echt voor te gaan trainen. Maar het is er door onder meer studie niet van gekomen. Wel liep ik bijna elke dag tien a vijftien kilo meter. Blijkbaar is dat een goede basis om een marathon op te lo pen. Ik had echter vooraf geen idee of ik 'm wel zou kunnen uitlo pen", vertelt Rijk, die pas is afge studeerd als arts. Dat haar debuut een gouden rand je zou krijgen, had Rijk alleen maar durven dromen. „Vroeger zei ik altijd dat ik de marathon bin nen de 3.30 uur zou willen lopen. Het is me nu gelukt en het smaakt naar meer! Maar da's logisch als je wint." Rijk legde de 42 kilometer van Hulst naar Terneuzen af in 3 uur, 22 minuten en 29 seconden. Ze bleef de Belgische ultraloopster Lara Klaassen een kleine twee mi nuten voor. Daar zag het lange tijd niet naar uit. In het eerste deel van de wed strijd nam Klaassen het initiatief Rijk liet zich echter niet uit de tent lokken, hield de achterstand beperkt en sloop, lichtvoetig als ze is, seconde voor seconde dichter bij. „Ik ben niet iemand die een gat even dicht loopt. Ik moet echt mijn eigen tempo aanhouden en Direct na de prijsuitreiking kreeg Elisa Rijk bezoek van Lein Lie- vense. De organisator van de Kust marathon ziet Rijk graag aan de start verschijnen van de jubileum editie. Rijk zelf hield nog een slag om de arm. „We zullen zien, ik ga eerst hier eens van genieten, maar wie weet..." kan niet zomaar honderd meter versnellen." Daardoor bleef het lange tijd een secondespel tussen de Belgische en Zeeuws-Vlaamse. Pas na een kilometer of dertig greep de oud-inwoonster van Schoondijke de koppositie. Om die niet meer uit handen te geven. Pas na de finish kwamen de twee elkaar weer tegen. Er volgde een sportieve felicitatie. Voor Klaassen was de marathon slechts een trai ning. Ze is in voorbereiding op de Sky Games, een soort wereldkam pioenschap van zes loop- en fiets onderdelen in de bergen. Op 21 april liep ze nog een wedstrijd over honderd kilometer. Monique Allefs maakte zaterdag het Zeeuw se feestje compleet. De atlete uit Hulst werd knap derde. Maar de echte koningin van Terneuzen heette Rijk. Met een joekel van een beker en een fleurige bos bloe men keerde ze huiswaarts, met een glimlach die maar niet van haar gezicht verdween. Een dag later is ze nog steeds be duusd door alle felicitaties. „Ik kon moeilijk in slaap komen, want ik zat nog vol adrenaline", laat ze we ten. „En om 4 uur 's nachts leek ik wel uitgehongerd. Maar dat is dus een marathon lopen..." Tot slot volgde er nog wel een spijt betuiging. Op twee kilometer voor de finish was er van die lach name lijk nog geen sprake. „Ik was toen strontchagrijnig. Daarom wil ik als nog mijn excuses aanbieden aan een meneer waar ik toen bij liep. Ik was erg kortaf tegen hem, om- dat-ie begon over de marathon van Rotterdam." Het zal de mara thonverrassing van zaterdag vast en zeker vergeven worden. TERNEUZEN - Bij de afwachtingslo- pen die tijdens de marathon in Terneuzen werden gehouden was er twee maal Zeeuws succes. Op Benjamin Gerrits stond geen maat op de tien kilometer. Hij finishte na 35.26 minuten op de markt in Terneuzen. De Axelaar was vorige week ook al de sterkste in de Jubi leumloop van AV Scheldesport. Bij de vrouwen ging de zege naar Jacqueline Rustidge uit Kampen. Ook op de vijf kilometer bij de vrouwen bleef de beker in Zeeuws-Vlaanderen. Suzanne van Belzen uit Axel won met over macht in een tijd van 24 minuten en 24 seconden. „Het ging erg lek ker, ondanks dat ik vrijdagavond ook al aan de Griffioenloop in Mid delburg had meegedaan." Daar pakte ze de tweede plaats bij de vrouwen. Bij de mannen won Kris Derveaux in 18.14 minuten. Danny de Leeuw, Leo de Leeuw, Hans Geus en Thomas Wander (gele shirts, van links naar rechts) en hun chauffeur. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 14