Droomdebuut Luteijn in marathon SPORT City's wonderlijkste slotminuten ooit 33 Hoek loopt periodetitel mis 34 en 35 1S1ËË1 Sjaak Luteijn ontwijkt de plassen en de blubber op de Heidedijk, die na vijftien kilometer in het parkoers was opgenomen. foto Camile Schelstraete De favorieten Erwin Harmes en Bart Bleyaert laten het afweten in de vierde Marathon Zeeuws-Vlaanderen. Veteraan Sjaak Luteijn pakt de overwin ning bij zijn debuut op de klas sieke afstand over 42,195 kilo meter. door René van Stee TERNEUZEN - Aan de finish op de Markt in Terneuzen was er cham pagne. Die sloeg Sjaak Luteijn in eerste instantie beleefd doch kor daat af De Oostburger moest even tjes bijkomen van de inspannin gen in de vierde Marathon Zeeuws-Vlaanderen. Vlak daarna vierde de West-Zeeuws-Vlaming een feestje met zijn echtgenote Le- ny en zoon Arjen. Als bijna 55-jari ge debutant tekende Luteijn zater dag voor een onwaarschijnlijk sce nario. De Oostburger trok de wed strijd tussen Hulst en Terneuzen in de laatste spannende kilometers naar zich toe en zegevierde in 2.48.09 uur. Daarmee kwam een droom uit. „Vanwege m'n blessuregevoelig heid aan m'n kuiten durfde ik het nooit aan om een marathon te lo pen. Vorig jaar heb ik de knoop dan eindelijk doorgehakt. Met de gedachte dat ik er waarschijnlijk veel spijt van zou krijgen als ik dit nooit zou hebben geprobeerd. En dan win je in je eigen Zeeuw-Vlaamse landje. Onvoorstel baar", zei de dolblije winnaar. Hoewel Luteijn debuteerde op de marathon, beschikt hij over veel er varing. Op zijn palmares prijken onder meer twee Nederlandse crosstitels bij de masters en twee Nederlandse titels in die categorie op de vijf kilometer op de baarn Bovendien beleefde de West-Zeeuws-Vlaming een nage noeg perfecte voorbereiding met onder meer een prima resultaat in de Midwinter Halve Marathon van Cadzand-Bad en de zege eind maart in de 25 kilometer van Hulst. Geheel zeker was hij echter niet van zijn zaak. Luteijn: „Na tuurlijk sterkten die prestaties mij in de overtuiging dat ik richting de marathon op de goede weg was. Maar je moet het altijd maar af wachten. Blijf je heel, kom je op de wedstrijddag toch de man met de hamer niet tegen, noem het maar op." Luteijn bouwde zijn race, gelopen met redelijk veel tegenwind en on der lastige omstandigheden op de zompige onverharde gedeelten langs onder meer de Axelse Kreek en op het Eiland van Meijer bij Spui, zaterdag zorgvuldig op. De eerste halve marathon liep hij in 1.25 uur. In het tweede gedeelte van de wedstrijd deed hij twee mi nuten korter over die 21,1 kilome ter, in vaktermen een negatieve split. De Oostburger raakte geen moment van de wijs toen de Belg Bart Bleyaert (Knesselare) en Er- win Harmes (Nieuw- en Sint Joos- land), vooraf genoemd als favorie ten voor de eindzege, er meteen als een haas vandoor gingen. Bleyaert (34), in het bezit van een persoonlijk marathonrecord van 2.37 uur, sloeg vervolgens een in to Op voorhand droomde de organisa tie van de Marathon van Zeeuws-Vlaanderen stiekem van twee Zeeuws(-Vlaams)e win naars. Dat Sjaak Luteijn de wed strijd bij de mannen zou winnen, was al een verrassing. De overwin ning van Elisa Rijk bij de vrouwen kwam misschien nog wel meer uit de lucht vallen. De voormalig inwoonster van Schoondijke kwam als eerste dame in Terneuzen aan en maakte het Zeeuws-Vlaamse feestje compleet. Ook Rijk debuteerde op de mara thon. Lange tijd twijfelde zij of ze de afstand van 42 kilometer wel drulcwekkend gat. Ten opzichte van Harmes liep dit op tot ruim zes minuten omstreeks de 28e kilo meter ter hoogte van de Axelse Kreek. Krampaanvallen in de ham strings braken de Belg niet veel la ter op. Op karakter ging hij verder. Ook Harmes zakte weg. Luteijn was toen al bezig aan een indruk wekkende opmars. „Ik haalde de ene na de andere loper in. Na het Eiland van Meijer had ik voor de eerste keer de gedachte: dit kan wel eens heel spannend worden." Met name voor Bleyaert waren de aan zou kunnen. Na zaterdag is al die twijfel weg. „Dit smaakt naar meer", liet ze aan iedereen die het horen wilde weten na haar finish op de markt in Terneuzen. Ze liep de klassieke afstand in 3.22.29 uur. druiven zuur. In 2009 ontging hem in de eerste Marathon Zeeuws-Vlaanderen de zege van wege vier sanitaire stops. „En nu breken die krampen me op", som berde Bleyaert. Hij had geen idee wat hij fout had gedaan. „Ik heb goed getraind en onderweg vol doende gedronken en gegeten. Dit is me al vaker overkomen. Mis schien dat ik toch niet geschikt ben voor dit lange werk", klonk het vertwijfeld. Tot overmaat van ramp werd de Belg in de strijd om de tweede plaats, zo'n tweeënhal ve minuut na Luteijn, vlak voor de finish nog gepasseerd door zijn landgenoot Patrick Hembrecht uit Sint-Gillis Waas. Luteijn had toen al vele felicitaties in ontvangst genomen. De even eens in Terneuzen aanwezige Lein Lievense bood de winnaar van de Marathon Zeeuws-Vlaanderen meteen een wildcard voor 'zijn' Kustmarathon aan. Luteijn hapte niet meteen toe. Want zijn blik was alweer gericht op het NK baanatletiek voor masters begin juni in Terneuzen. „Die vijf kilo meter natuurlijk. Maar eerst is het genieten geblazen en afwachten in hoeverre ik zal zijn hersteld van vandaag", was het antwoord op de vraag wat zijn doel is op het NK. Meer marathon Zeeuw-Vlaande- ren op pagina's 30,31 en 32. Rijk maakt Zeeuws-Viaams feestje compleet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 13