Fietspad in Italiaans Tirol m u_ Door het dal van de Etsch/Adige loopt een prachtig fietspad in het Italiaanse deel van Tirol. Bert Sitters toerde er tussen groene alpenweiden van Trentino naar Verona. reizen@wegener.iniB 21 reizen SI 024-3650360 ilioi Zaterdag 12 mei 2012 Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Het treintje door het dal van de Etsch brengt ons stroomopwaarts van Verona tot aan de Oostenrijkse grens. Even later fietsen we door een fris en onvervalst Tirols landschap, langs weiden waar de koeienbel- len galmen en de huizen houten balkons hebben. Radlertreff staat bij een terras aan het water. Hier word je begroet met Grüss Gott. Dit is Zuid-Tirol, dat tot 1918 bij Oostenrijk hoorde. Het Tiroler ka rakter is grotendeels in stand geble ven. Na onze pauze zoeven we langs het wild stromende water naar beneden. De stadspoort in Glurns heeft nog altijd de middel eeuwse schietgaten. Met 880 inwo ners is dit het kleinste stadje van Zuid-Tirol. Ooit floreerde hier de handel in het witte goud, zoals zout toen werd genoemd. Vanaf nu is het even gedaan met het scherpe afdalen. We moeten weer trappen terwijl we de Etsch, die hier een stuk rustiger kabbelt, stroomafwaarts volgen. Links en rechts passeren we hagen die boomgaarden met appelbomen en rozenbottelstruiken begrenzen. Hier en daar zien we wijnranken. Voorbij de stuw van Töll is de Etsch weer wilder, met stroomver snellingen en watervallen. Hier is het te steil voor een fietspad langs het water, maar zeven spectaculai re haarspeldbochten brengen ons naar beneden, naar Meran. Daar staat, omgeven door riante villa's, het sierlijke casino. Dankzij de ve le bezoeken van keizerin Sisi, maakte hoewel overal moeiteloos, wordt overgeschakeld op het Italiaans. Het dal vernauwt zich tot de smal le doorgang van Salurn. Dit is het natuurlijke einde van Zuid-Tirol en het begin van het Italiaanse Trentino. De Etsch heet nu Adige. Het mooie fietspad brengt ons in de kunststad Trente met de prach tige fresco's op de gebouwen van het Piazza del Duoma. Trente is geen stad om even snel doorheen te pedaleren. Je moet de stad met de nauwe, verkeersarme straten ervaren. Je voelt je afwisse lend in een Romeinse stad, een middeleeuwse stad, een renaissan cistische stad, conciliestad en ba- rokstad. Op een oppervlakte van slechts een paar vierkante kilome ters kun je alle sferen meemaken. Boven de oude stad torent het Cas- tello del Buanconconsiglio dat als prins-bisschoppelijk paleis vele eeuwen een bestuurlijk, religieus en cultureel centrum was van Trentino. We onderbreken onze fietstocht langs de Adige voor een uitstapje naar een verborgen vallei achter een waterscheiding, de Valsugana. Een trein brengt ons naar boven, waarna bij het station van Pergino een Nederlandse gids ons op wacht. Volgens Italiaans gebruik drinken we eerst een cappuccino op een terras tussen het bonte le ven op het dorpsplein. In het spoor van onze gids Bert fietsen we naar het weidse Lago di Caldo- nazzo. Aan het water van dit meer is het een ideale plek voor een uit gebreide Italiaanse lunch. Daarna gaat het langs het meer en om hoog naar het plaatsje Tenna. Een Kleine foto: Bolzano is een echte fietststad. Grote foto: Tussen de Dolomieten ontdekken we een verborgen meer. foto's Bert Sitters Meran naam als kuuroord. De kei zerin verbleef in kasteel Traut- mannsdorf. Tegenwoordig is er een Sisi-wandeling langs de botani sche tuin van het kasteel. Er zijn meer kastelen die uitkijken op de Etsch, zoals in Simundskron, waar de Maria-Theresienroute loopt, ver noemd naar een andere keizerin. We gaan naar Bolzano, een echte fietsstad met groene routes. Zelfs de kantoormensen nemen de fiets, keurig in pak. Tijdens de dic tatuur van Mussolini kwamen ambtenaren uit andere delen van Italië naar deze stad en nieuw op gerichte bedrijven trokken werkne mers uit het zuiden aan. Het ge volg is dat 70 procent van de inwo ners Italiaans spreekt. De bombas tische Monumenta della Vittoria herinnert aan het fascisme. Na de brug volgt een abrupte over gang naar de gemoedelijker Tiroler sfeer. In de winkels en de horecage legenheden is de voertaal Duits, maal boven ontwaren we aan de andere kant van de berg nog een meer, het intiemere Lago di Levi- co. Het water van beide meren komt samen in het riviertje Bren- ta. Het gaat verder door plaatsjes als Cismon del Grappa en Pove del Grappa. Na een rit van bijna 80 ki lometer bereiken we Bassano del Grappa. De bewoners van deze stad verklaren trots dat het drank je grappa naar hun plaats is ver noemd. Grootste bijzonderheid is voor ons echter de brug Ponte Vec- chio. Nu zijn er in Italië meer brug gen met de naam Ponte Vecchio. Maar het bijzondere van de over dekte brug van Bassano del Grap pa is dat die helemaal van hout is. 's Avonds genieten we op het ter ras van Hotel du Lac van het prach tige uitzicht op het Lago di Levico en uiteraard van een bijzondere grappa. De volgende dag gaat het langs de oevers van de Adige naar Rovereto. In dit stadje gaf Mozart als 13-jarig wonderkind zijn eerste concert. Dat was in 1769 in het Pa lazzo del Todeschi. Het paleis staat er nog altijd, ingeklemd tussen de uitlopers van de zuidelijke Alpen. We besluiten onze fietstocht in een meander van de Adige. Daar ligt Verona. In het drukke cen trum zoeken we een weg door het labyrint van straatjes en natuurlijk naar het plein met het balkon van Romeo en Julia. Op een terras bij de Arena van Verona overdenken we met een goed gevoel onze trip. Nog een cappuccino dan maar? wwwTransavBa.com www.suedtirol.info/nl www.visittrentino.it/nl Bolzano ligt op ongeveer 1.000 autokilometers van Utrecht. Transavia vliegt van Schiphol op Verona. Fietsen kunnen na reser veren mee voor 40 euro (tarief voor een enkele reis). Het Italiaanse deel van de Etsch Radweg bedraagt 260 kilometer. Fietsen kunnen mee in de stop treinen. Kijk voor een Bikeline routegids op www.esterbauer.com. Er zijn ook goede detailkaarten te vin den op www.kompass.at. Trentino Sport organiseert fiets tours met gids in de.Valseguna. Daar zijn ook fietsen te huur (zie www.trentinosport.nl).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 73