slaat alles' Zeepbel of taande brand? 9 spectrum uits W BBBBBBBBBB BBBBBBBBBB duw hïr, Meevaller voor investeerders in Facebook BUBS! B B B B BB ESSE. BBBBBBBBBB _J3BjGBBBBBB^H Zaterdag 12 mei 2012 De beursgang van Facebook maakt vroege investeerders zeer rijk. Medeoprichter Mark Zuckerberg kan ongeveer 28 miljard dollar ontvangen, volgens de geschatte waarde van het bedrijf van 75 tot 100 miljard dollar. oprichter J|||B 13 B SgB BBj| Mark Zuckerberg Mede-t Facebook werknemers 33,7% (30,6% aandelen met stemrecht) James Breyer, Accel Durfkapitaal 11,6% I Overige directie leden 0,7% DST 7,6% (aandelen met stemrecht) Durfkapitaal T. Rowe Price Goldman Sachs ;ingsfonds 0,4% en cliënten: 3,8% Dustih Moskowitz Medeoprichter 7,6% Overigen -4% infographic GraphicNews bron SEC, Facebook De beursgang van Face book wordt de groot ste ooit van een inter netbedrijf. De beurs waarde van het socia le netwerk - die kan oplopen tot ruim 95 miljard dollar - overtreft die van giganten als McDonald's en die van Hewlett-Packard en Dell sa men. Het aandeel Facebook zal bij de beursintroductie tussen de 28 en 35 dollar kosten, in totaal hoopt het bedrijf 12 miljard dollar op te halen. „Deze beursgang slaat alles wat we ooit gezien hebben", zegt beleg gingsstrateeg Wim Zwanenburg. „De waarde van Facebook wordt ge schat op 25 keer de omzet, terwijl bij beleggers normaal gesproken bij 25 keer de winst wat betreft over waardering alle seinen al op rood springen." Doemt een nieuwe internetzeepbel op? Of zijn de hoge verwachtingen gerechtvaardigd? Zwanenburg: „In tegenstelling tot veel andere inter netbedrijven maakt Facebook wel winst, in 2011 bijna een miljard dol lar. Het bedrijf kent een spectaculai re groei, die zelfs hoger ligt dan die van Microsoft en Google in verge lijkbare fases van hun bestaan. De vraag is of Facebook de hoge groei verwachtingen kan blijven waarma ken en of ze zich kunnen wapenen tegen concurrenten." In de vluchtige online-wereld kan het zomaar gedaan zijn met de po pulariteit, zegt ook marketingspecia- list Peter Minkjan. „Kijk alleen al naar de snelheid waarmee Face book populaire netwerken als MySpace en Hyves is voorbijge streefd. Of neem de snelle opmars van berichtendienst What's App. Wie weet wat daar nog in de hoge hoed zit." De voorsprong op concurrenten is echter zo groot, dat Facebook de ko mende twee, drie jaar zeker domi nant zal blijven, verwacht Minkjan. Achilleshielen zijn de privacykwes- tie en de verveling, zegt Zwanen burg. Stengere privacyregels kun nen het bedrijf flink schaden. De vraag is ook of de netwerksite er in zal blijven slagen de gebruikers en thousiast te houden of dat op een gegeven moment de verveling of de irritatie over de commercie toeslaat. Daarnaast kunnen toezichthouders paal en perk stellen aan overnames, zoals in het verleden bijvoorbeeld bij Microsoft gebeurde. De beursgang zelf wordt voor het bedrijf een enorm succes, daar zul len de prestigieuze Amerikaanse banken die de gang naar Wall Street begeleiden, wel voor zorgen, zegt Zwanenburg. Maar of dat suc ces ook opgaat voor de toekomstige aandeelhouders, waagt Zwanen burg te betwijfelen. Beleggingsexperts raden de particu liere belegger het aandeel om die re den af Wim Zwanenburg: „Het laaghangend fruit is immers al ge plukt. Voor de durfinvesteerders van het eerste uur is de beursgang een enorm kassucces. Zij halen een waanzinnig rendement. Ik durf niet uit te sluiten dat het aandeel een uit slaande brand veroorzaakt. Maar bij mij overheerst scepsis." Internetbedrijven naar de beurs Introductieprijs aandeel Beurswaarde Google (2004) 85 dollar 23 miljard "dollar Linkedln (mei 201145 dollar 10 miljard dollar Groupon (november 2011) 20 dollar 13 miljard dollar Zyimga (december 201110 dollar 6,6 miljard dollar Het bekende 'like'-duimpje van Facebook.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 61