Groeten uit een Indiase fabriek werken 15 zaterdag 12 mei 2012 Sjaak Koppejan (56) uit Vlissingen raakte indirect door het faillissement van aluminiumsmelter Zalco zijn baan kwijt. Hij was salesmanager bij ECL Ne derland, het bedrijf dat de kranen onderhield bij Zalco. Toen Zalco kopje on der ging, besloot het Franse moederbedrijf ECL Nederland op te heffen. Koppejan zat op dat moment in India. Daar kreeg hij te horen dat ook zijn arbeidsplaats was geschrapt. Door een wonderlijke speling van het lot werkt hij nu tijdelijk in een Indiase aluminiumfabriek. Sjaak Koppejan werkt voor het wereldwijd opererende Hencon als technisch mana ger in de aluminiumfabriek Vedanta I. door Frank Balkenende De Koppejans zijn echte globetrot ters. Gedwongen door de crisis die in het najaar van 2008 de kop opstak, trekken Sjaak en zijn eega Arleta ruim drie jaar geleden naar China. Sjaak werkt er als vertegenwoordiger van ECL, een volle dochter van het vroegere Franse aluminiumbedrijf Pechiney, dat la ter in handen kwam van respectievelijk Al- can en Rio Tinto. Als je Pechiney zegt, veert Sjaak op. „Ik heb van 1974 tot 2001 bij Pechiney in Vlissingen-Oost en nog een tijdje als ECL-contractor voor Zalco ge werkt in het kraanonderhoud." Na China volgt een verblijf in de Verenig de Arabische Emiraten, waar Sjaak trainin gen verzorgt voor personeel van een alumi niumbedrijf. „Daar moest ik nog een pro ject afmaken. Ik gaf er les aan bakoven- kraan-operators. Hardstikke leuk om te doen." 'Booming' India, waar aluminiumprodu- centen nieuwe fabrieken bouwen, is de vol gende halteplaats voor de ECL-man. Tot hij in december 2011 uit Vlissingen-Oost een onheilstijding ontvangt: Zalco is falliet De achttien vaste krachten van. ECL Ne derland en een handvol zzp'ers werkt bijna uitsluitend voor Zalco. Negatieve ge volgen kunnen bijna niet uitblijven. „Ik ging er vanuit dat ECL Nederland zou doorgaan en dat mijn baan niet op het spel stond, temeer omdat ik nog in het budget voor 2012 stond. Het liep echter anders. Ons Franse moederbedrijf hief de Neder landse tak op. Ik zat in India, 56 jaar oud en was plotseling werkloos. Dan denk je 'wat nu?'." Sjaak hoeft er niet lang over te piekeren. Een baan komt bliksemsnel naar hem toe als hij een handelsbeurs in de Indiase stad Hyderabad bezoekt. Daar spreekt hij toeval lig een directeur van Hencon, een wereld wijd opererend bedrijf dat mobiele voertui gen en gereedschap levert aan de zware in dustrie. De Nederlandse tak van Hencon biedt de werkloze Koppejan meteen een contract voor een halfjaar aan. „Je hebt weinig keus. Ik werk liever voor een goed salaris in India dan dat ik in Nederland in de WW beland." Sjaak is nu technisch manager in de Vedan ta I, een vier jaar jonge aluminiumfabriek nabij het provinciestadje Jharsuguda in het noordoosten van India. Hij begeleidt er monteurs en verricht er servicewerk. „De fabriek draait nog niet zoals zou moeten. De machines van Chinese makelijk verto nen nogal eens problemen, de Indiërs heb ben moeite om het smeltproces onder de knie te krijgen en er is af en toe geen stroom. Dat is niet zo handig als je alumini um wilt smelten of gieten." fi ndia, een groeiende economische I macht, maar tegelijk ook een land vol E straatarme onderdanen. Is dat nou een leuke plek om te wonen en te werken? Sjaak: „Ja en nee. Ik maak lange dagen in de fabriek, het is vies op straat want ieder een staat er gewoon te plassen en je wordt voortdurend geconfronteerd met de enor me Icloof tussen arm en rijk. De allerarm sten lopen in lendendoekjes. Hun hele be zit past in een plastic boodschappentas. Ze In Zeeland fe koop: beelden uit India. Het faillissement van aluminiumsmelter Zalco in de cember vorig jaar betekende het grootste ontslag in de geschiedenis van de Zeeuwse economie: 480 vaste werknemers en 120 inleenkrachten verloren hun baan. De PZC besteedt daarom elke week in het katern Werken aandacht aan Zalco en de toe komst van de ontslagen werknemers. koken op straat soep van wat slachtafval, eten de grootste rommel. Het is pure ar moe, daar moet je tegen kunnen. Zelf pro beer je uit aardigheid af en toe wat te doen. Dan geef je een jochie een koek, een dag later neem je vier koeken mee, want zijn vriendjes willen er ook een. Oké, dan acht koeken en voor jè het weet, word je achtervolgd door hele horden die ook een koek willen. Daar ben ik dus maar mee ge stopt." Het is beslist niet alleen maneschijn. De na tuur is prachtig, het leven er interessant en - zeker naar Indiase begrippen - luxueus. „We hebben een leuk appartement, een werkster en een auto met chauffeur. In de ogen van Indiërs zijn wij miljonairs. Mijn vrouw Arleta vindt het geweldig. Ze doet 'leuke dingen, zoals een beetje winkelen, waarbij de winkelstraat in ons stadje overi gens niet meer voorstelt dan de Kanaal straat in Oost-Souburg en dat terwijl er in en rond de stad toch zo'n 750.000 mensen wonen." Koppejan weet nog niet of Hencon zijn contract verlengt, maar sluit niet uit dat dat gebeurt. Toch wil hij zich indekken. „Ik ga samen met mijn dochter Maggy In diase beelden verkopen in Nederland. Het gaat om hoge kwaliteit kunst in marmer, roze marmer, serpentine, graniet, zand steen en ook hout en brons. Er staan al wat modellen in Vlissingen, maar de grote re moeten nog worden verscheept. Als mijn baan hier om welke reden ook op houdt te bestaan, dan kan in Zeeland aan de slag met dit bedrijf. Zo zie je maar, zo heb je niks en ineens heb je het verschrik kelijk druk." De kunstzinnige Indiase beelden zijn te zien op www.sjaakkoppejanbeheer.nl Arleta en Sjaak Koppejan uit Vlissingen wonen in het noord-lndiase provinciestadje Jharsuguda, waar Sjaak in een aluminiumfabriek werkt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 45