Waterparels: kijken achter de dijken 24 \i Flanagan in Zierikzee IVN De Zeeuwse Delta geeft cursus over vlinders in Zeeland Makelaarskantoor Zwaan Jaar van het Water m Twee oudste kerncentrales Doel ater dicht zaterdag 12 mei 2012 r;U3ERK:;S3£ eten drinken U bent van harte welkom in onze nieuwe zaak in Middelburg Hildernisse eten drinken plein 1940 - nr. 10 0118-620381 www.hildernisse.nl GOES - IVN De Zeeuwse Delta geeft op vier maandagavonden een korte cursus over vlinders in Zeeland. De cursus bestaat uit vier theorieavonden met aansluitende excursies waarbij de verschillende soorten vlinders met hun specifie ke leefomgeving worden bespro ken en uitgelicht. De cursus staat onder leiding van Henk Wagen-, aar. Het eerste deel wordt gegeven op maandag 14 mei, daarna op 21 mei, 27 augustus en 3 september, van 19.30 tot 21.30 uur in MEC De Bevelanden aan de Kattendijkse- weg 23 (Hollandse Hoeve) in Goes. Kosten: 32 euro. Aanmelding en in formatie: 06-51213118 of e-mail: ivn@zeelandnet.nl. MELISKERKE, JAN VADERSTRAAT 69 Goed onderhouden vrijstaand woonhuis met garage op 510 m2 Vraagprijs 359.000,- k.k. bemiddeling bij aan- en verkoop vastgoed taxaties advisering projectontwikkeling WWW.ZWAANMAKELAARS.INIL TELEFOON: (0031) (0)118 553288 ZIERIKZEE - De beroemde Australi sche schrijver John Flanagan komt donderdag 24 mei op bezoek in Zierikzee. Hij is vooral bekend van de kinderboekenserie 'De Grijze Ja ger'. De auteur komt naar Neder land om zijn nieuwste boek 'De Outsiders' in de vervolgserie 'Broe derband' te promoten. Flanagan is op 24 mei van 15.30 tot 17.00 uur aanwezig in boekwinkel De Vries aan het Havenplein in Zierikzee. Tijdens zijn bezoek kun nen jeugdige bezoekers boogschie ten in de achtertuin van de win kel. Verder zijn er optredens van een doedelzakspeler en van de Creskids. In opmaat naar het bezoek van Fla nagan zet De Vries vanaf 19 mei een speurtocht door Zierikzee uit voor jongens en meisjes van 8 t/m 12 jaar. De opdrachten zijn af te ha len in de boekhandel. In elf etala ges moeten elf attributen met bij behorende letter worden opge spoord. De attributen komen voor in de serieDe Grijze Jager'. De let ters vormen een woord dat te ma ken heeft met John Flanagan. Vier organisaties op Walcheren geven dit jaar extra aandacht aan water in het kader van het Jaar van het Water. De kreken- gebieden, exposities en diverse activiteiten maken deel uit van het gezamenlijk project 'Waterpareltjes op Walcheren'. door Annemarie Zevenbergen Zeeland en de zee; on losmakelijk met elkaar verbonden. Maar er is meer. Achter de dij ken liggen prachtige (water) natuurgebieden. De kreken en waterpartijen achter d'n diek vormen de levende,monu menten die herinneren aan het bombardement van 1944 op de Walcherse zeewering, dat de be vrijding van Walcheren inluidde. Op vier plaatsen braken de zeedij ken, door de bombardementen van de geallieerden. De vier kre- kengebieden op Walcheren ont stonden door de inundatie van Walcheren. Pas na de bevrijding van Nederland konden die grote dijkgaten definitief gedicht wor den. Door de bressen stroomde het zeewater in en uit waardoor diepe geulen ontstonden, de huidi ge kreken. Het laatste gat werd pas op 24 januari 1946 gesloten, zes tien maanden na de eerste dijk doorbraak bij Westkapelle. Bij de dijkgaten bleef een krekenge- bied achter: de Westkapelse Kreek, de Veerse kreken, de waterpartijen bij het Nollebos en de Nolledijk en het westelijk van het Fort Ram- Na de inundatie van Wal cheren bleven vier kre- kengebieden als levend monument over. mmmmsmmsmmtrnz■mmmm&mmmmmmmmmtmmmsmmm mekens gelegen natuurgebied. Vier verschillende gebieden met elk hun eigen karakter. Vier organisaties hebben hun krachten gebundeld en die kreken in kaart gebracht ónder de naam- Walcherse Waterpareltjes. Staats bosbeheer, de KNRM, het IVN en het Polderhuis in Westkapelle heb ben een plattegrond gemaakt met daarop informatie over de waterge bieden en een wandelroute. In de krekengebieden zijn QR-codes aan gebracht, waarmee de wandelaar met zijn smartphone informatie kan oproepen over de betreffende Waterparel. Naast de plattegrond met wandelroutes zijn er de rest van het jaar verschillende activitei ten en exposities rondom water. Gedeputeerde Kees van Beveren ontving vrijdagmiddag het eerste exemplaar van de kaart in het Pol derhuis. Hij kreeg de lachers op zijn hand met de opmerking 'het in ontvangst nemen van flyers be hoort niet tot mijn core-business' maar toonde zich tevreden over de ze uitwerking van het Jaar van het Water. „Zo'n thema kan een inspi- ratiebron vormen voor veel andere activiteiten. Deze bundeling van krachten is daar een goed voor beeld van." Het gezelschap, met vertegenwoor digers van alle betrokken organisa ties, ging vervolgens onder leiding van IVN-gids Annie Neve aan de wandel langs de Westkapelse Kreek. Een voorzichtig door de wolken prikkend lentezonnetje gaf dit waterpareltje extra glans. zeeland seaports DOEL - De twee oudste kerncentra les bij Doel kunnen mogelijk toch niet in 2015 gesloten worden, zoals in 2003 door de Belgische regering is besloten. Uit een deze week ge publiceerd rapport over de energie voorziening in België blijkt dat het land afstevent op een groot elektri citeitstekort. Dit zou al in 2014 tot problemen kunnen leiden, omdat elektriciteitsbedrijven het voorne men hebben verschillende verou derde gas- en steenkolencentrales te doven. In de Belgische politiek heeft het energierapport tot onrust geleid, vooral over de vraag of het nog haalbaar is vast te houden aan slui ting van de oudste, uit 1975 stam mende, kerncentrales in Doel. Sommige partijen vinden dat de af spraak over sluiting in 2015 moet worden nagekomen. Staatssecreta ris van Energie Melchior Wathelet komt in juli met een voorstel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 24