Adviezen voor HAVENDAG 241 zeeland 11 Tholen voorzichtig met welstand 2JUNI2012 SCHELDEP00RT Zingen voor het goede doel VLISSINGEN-OOST Schietvereniging Dorpsraad Kats vraagt gemeente steun voor school zaterdag 12 mei 2012 HILDERNISSE eten drinken U bent van harte welkom in onze nieuwe zaak in Middelburg Hildernisse eten drinken plein 1940 - nr. 10 0118-620381 www.hildernisse.nl SINT-MAARTENSDIJK - Schietvereni ging Prinses Juliana Scherpenisse houdt vanmiddag een open dag in verband met het 100-jarige jubi leum. Rondom de schietaccommo- datie aan de Pluimpotweg 21 in Sint-Maartensdijk zijn diverse acti viteiten zoals een schietsimulator, demonstraties en de KNSA-promo- tiewagen. Aanvang: 12.00 uur. OUD-VOSSEMEER - Dameskoor Kir Royal (foto) zong gis teren de sterren van de hemel tijdens het benefietcon cert Inspire2live, dat gelijktijdig plaatsvond in De Vos- senkuil in Oud-Vossemeer en De Wellevaete in Sint-An- naland. Ook het Schorrekoor, Accelerando, gymnastiek vereniging Wik, popkoor Voix, muziekvereniging OVM en vele acteurs zetten hun beste beentje voor om de honderden toeschouwers te trakteren op een onverge telijke avond. Halverwege wisselden de gezelschappen van locatie. Vanavond wordt het benefietconcert nog een keer uitgevoerd. Kaarten zijn er niet meer. De op brengst gaat naar team Stavoordö, dat meedoet aan het evenement Alpe D'HuZes, en daarmee indirect naar KWF Kankerbestrijding. foto Willem Mieras door Rob Paardekam THOLEN - De gemeente Tholen blijft erg voorzichtig als het gaat om welstand. Er komen geen wel- standsvrije wijken, maar slechts enkele versoepelingen. Waar veel andere gemeenten in Zeeland al wel welstandsvrije wij ken hebben, moet iedereen die een nieuw huis bouwt in Tholen, zijn plan nog tot in detail aan de welstandscommissie voorleggen. Enkel op vakantieparken mag wel- standsvrij worden gebouwd. Wet houder Hommel liet ruim een jaar geleden nog weten te onderzoe ken of er welstandsvrije wijken konden komen, maar dat zal dus niet gebeuren. De gemeenteraad ging jionderdag akkoord met enkele kleine wijzi gingen in het welstandsbeleid. Zo worden veel voorkomende kleine bouwwerken aan de voorkant van de woning welstandsvrij verklaard in woonwijken. Daarbij gaat het om bijvoorbeeld een kleine aan bouw, een dakkapel of nieuwe ko zijnen. Ook mogen in het buitengebied weer geglazuurde dakpannen wor den gebruikt. Hij is net thuis in Heinkenszand van een missie van drie weken in het zuidwesten van de uitgestrekte provincie voor Agriterra, het ken nisnetwerk van standsorganisatie ZLTO. De walnotenspecialist was uitgenodigd omdat de boeren in het grootste walnotenproductiege- bied van China om kennis verle gen zitten: de productie moet om hoog. China mag dan de grootste producent van walnoten ter we reld zijn, de opbrengst is niet eens genoeg om de inlandse vraag te be vredigen. De Chinezen karamellis- eren de noten, wokken ze door groenten en. van walnotenmeel maken ze een melkachtige noten- drank. Zelf was Van 't Westeinde getroffen door een creatieve ver werking: hij nam vazen mee van verlijmde en gelakte plakjes ge droogde, hele walnoten. Maar gek genoeg gaat de walnoten- teelt er nog verre van professio neel, merkt Van 't Westeinde: „Yu- nan is een bergachtige streek met subtropisch klimaat. In de dalen zijn alle akkertjes bezet met kas sen en tuinbouw. Je hebt er wilde walnotenbossen, waar de bewo ners uit de dorpjes er omheen uit oogsten, maar ook in boomgaar den staan de walnoten lukraak ge plant, met andere bomen ertus sen. Ik heb ze geadviseerd op rijen te planten en de grote rotsen uit de boomgaarden te halen, zodat je beter met sproei- en snoeimachi- nes kunt werken." Maar ook op entgebied kunnen de Chinezen nog veel leren, zag de ge pensioneerde teler. Hij toont foto's van een kas vol geënte stekken: boompjes in allerlei stadia van ont- wikkeling. „Dat is op zijn zachtst gezegd een matig slagingspercenta ge. Ze gebruiken ook nog veel zaai lingen, zag ik op een proefbedrijf voor walnotenteelt. Daar hadden ze wel 37 soorten kruisingen staan. Ze kunnen het ook nog niet zo lang, enten." Enten, een jonge boomscheut op een volgroeide wortelstam zetten, maakt bomen weerbaar tegen plagen en ziekten. Geënte bomen dragen jaren eer- Chinezen gaan met hun ijzerwalnoot (Juglans sigillata) de Europese markt niet veroveren, weet kenner Piet van 't Westeinde na drie weken op agrarische missie in de Chinese provincie Yunan. „Veel te zwart, die noot. Door al die putten en deuken. Onze Juglans regia is veel gladder. Fransen wassen de noten, Amerikanen bleken ze zelfs." Piet van 't Westeinde, gepensioneerd KATS - De dorpsraad van Kats wil dat de gemeente Noord-Beveland het verzoek van onderwijskoepel Nobego om de school in Kats te. sluiten, verwerpt. In een brief aan het college vraagt de dorpsraad of de gemeente Nobego kan bewegen het verzoek in te trekken. Nobego handelt in strijd met de wet, stelt de raad, door eenzijdig en zonder overleg te bepalen dat de Prinses Margrietschool geen toekomst meer heeft en na de zomer van 2013 dicht moet. Het optreden van het schoolbe stuur heeft de Katse school leerlin gen gekost, terwijl de Prinses Mar grietschool nog nooit onder de op heffingsnorm van 23 leerlingen heeft gezeten. De dorpsraad wil sa men met de medezeggenschaps raad en het Nobegobestuur in ge sprek en vraagt het college dat te helpen bewerkstelligen. 5CHELI. POORT OPEN Beleef de haven als motor van de Zeeuwse wr- economie. Maak kennis met bedrijven uit het havengebied die er voor zorgen dat de economische motor van de provincie Zeeland doorloopt. Bedrijven zetten tijdens de Open Havendag hun poorten open! Ontdek de mogelijkheden van een haan die je nooit dacht in de haven te kunnen vinden. Of adem gewoon de sfeer en dynamiek van de haven in door zelf mee te maken wat er in de haven speelt. Havennummer 1010 Port Promotion Scheldepoort tsthsfêksstsom Council Repair 8c Conversion Yard RV zeeland HM seaports

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 102