6De Angus is ewoon een euke koe' PZC 22 zeeland 'Beoordeling bouwplan is subjectief gegeven' PZC Jan Stins Korenhalm weer als nieuw Controle op afmeren Veerse Meer Speldjes ruilen Lente lezingen 2012 Uitbreiding begraafplaats zaterdag 12 mei 2012 uurwerkmaker/ instrumentmaker X' 'V vpor al uw uurwerk restauraties 5 1URATOREN NÉDERIAND" iENSEN DIE VAKVVËRK KUNNEN WAARDÈREJ& g damplein 7, middelburg t. 0118-636635 www.janstins.nl door Frank van Cooten krabbendijke - In dorpshuis De Meiboom in Krabbendijke vindt vandaag een speldjesruilbeurs plaats. Deze duurt van 10.00 tot 15.00 uur. De toegang is gratis. De organisatie roept iedereen die nog speldjes heeft op deze tijdens de beurs aan te bieden. heinkenszand - Inwoners van de gemeente Borsele die het niet eens zijn met een negatief advies over een bouwplan door de kwaliteits commissie en de dorpsbouwmees ter, mogen het advies aan een tweede deskundige vragen. Dat tweede advies wordt dan op nieuw door het college van burge meester en wethouders beoor deeld. De gemeente past de bouw verordening op dat punt aan. Raadslid Levien de Putter (D66) weet vanuit zijn beroep als archi tect dat een beoordeling van bouw plannen een subjectief gegeven is. m mms, mmm tm 'S-CRAVENPOLDER - Directeur L. Endedijk van Vereniging de Hollandsche Molen en G. Ottevanger, vice-voorzitter van Vereniging de Zeeuwse Molen, 'slingerden' vrijdag de gerestaureerde molen de Korenhalm in 's-Gravenpol- der aan. De molen is-grondig gerestaureerd. „De molen is nog mooier ge worden dan we dachten", aldus Dianne Dekker van Stichting Behoud Borsel- se Molen. Het machinehok achter de molen kreeg onder meer een nieuw dak, nieuwe kozijnen en nieuw elektra. De buitengevel werd opnieuw ingevoegd. Twaalfhonderd door vorst bescha digde stenen zijn vervangen, aannemersbedrijf de Koster restaureerde de stelling, Traas Building Care restaureerde 61 balkkoppen en molenmakers- bedrijf Poland uit Broek op Langedijk voorzag de molen van een nieuw staartbalk, een nieuwe lange spruit en een nieuwe kruibok. De Korenhalm is ook weer keurig in de verf gezet. foto Willem Mieras s sas Roosevelt Academy en Universiteit Utrecht 16 mei: Prof.dr. Frits van Oostrom Creatieve crisis, de zinderende literatuur van de rampzalige veertiende eeuw en de mogelijke parallel met onze tijd. De lezing begint om 19.30 uur in het oude Stadhuis, Middelburg. Kijk voor het programma met de vier lezingen en om u aan te melden op w\yw.roac.nI. Dc Lente lezingen worden georganiseerd door de Roosevelt Acaderr de Universiteit Utrcclrt. de PZC en liet Koninklijk Zeeuws Gcnoori Wetenschappen. O Universiteit Utrecht „Ik kan daar een boek over vol schrijven. Misschien doe ik dat wel zodra ik met pensioen ben. Ik pleit daarom voor het bieden van de mogelijkheid van een second opinion in de verordening", zei De Putter donderdagavond tijdens de vergadering van de gemeente raad. Wethouder Jan Zandee zeg de toe de bouwverordening op dat punt aan te passen. „Maar het komt sporadisch voor dat een ge schillenbeslechting nodig is." De Putter pleit ook voor een posi tiever taalgebruik als een bouw plan is goedgekeurd. De term 'niet strijdig met' klinkt volgens hem niet echt vriendelijk. domburg - Een nachtje overnach ten aan een steiger in het Veerse Meer is gewild. Het is niet de be doeling dat een schip daar langer dan een etmaal gratis ligt. Daar voor is de 24-uursregeling opge steld. Het waterschap en de Veerse Meer-gemeenten gaan dit jaar strenger op die regeling controle ren. Tijdens de weekeinden van Hemelvaart en Pinksteren gaan het waterschap en de gemeenten daarvoor gezamenlijk op pad. Vrijdagochtend wordt aan de vijf tien eiland- en negen walsteigers geregistreerd wie waar ligt. Schip pers krijgen dan ook een flyer over de regeling. Zaterdag wordt beke ken of de schepen nog op dezelfde plek liggen. Overtreding kan een flinke boete opleveren. Volgens het waterschap kan die oplopen tot 3800 euro. Omdat er regelma tig klachten zijn over gebrek aan ligplaatsen, is besloten nu strenger te handhaven. De controles wor den in het hoogseizoen opgeno men in surveillances. rilland - De begraafplaats in Ril land wordt uitgebreid. Maandag beginnen de werkzaamheden van de klus die in totaal acht weken zal duren. De Valckenisseweg zal tijdelijk worden afgesloten en de aangren zende garages zijn dan even niet bereikbaar. Volgens het nieuwe begraafplaat- senbeleid van de gemeente wordt nieuwe ruimte gecreëerd door oude delen van begraafplaatsen op te hogen. Alleen gedenkstenen worden mogelijk weggehaald om zo meer ruimte te maken, maar nergens zullen graven worden ge ruimd. Dat laatste is vooral een wens van de gelovige gemeen schap in Reimerswaal. De begraafplaatsen van Yerseke, Kruiningen en Krabbendijke zijn al uitgebreid, nu is het dus de beurt aan Rilland. In Waarde en Hansweert is nog geen ruimtege brek. In het heggengebied bij Nisse lo pen sinds kort pikzwarte Aber deen Angus koeien. Ze zijn van René en Christine de Wilde uit 's-Heer Abtskerke die hun vlees veebedrijf radicaal hebben omge gooid. Ze starten de biologische Angusfokkerij 'Poelzicht'. door Frank van Cooten Lethario is de naam. Ruim achthonderd kilo schoon aan de haak. Trots staat hij tussen 'zijn' vrouwen in het weiland aan de Notenboomdijk. Het zijn rustige, vriendelijke en aanhankelijke beesten. „Een dikbil blijft op tien meter afstand staan met een blik die zegt: wat moet je. Een Angus koe vindt het gewoon leuk dat je er bent en komt ook ge lijk naar je doe. Het is gewoon een leuke koe", zegt Christine de Wil de. René de Wilde nam in 1998 het melkveebedrijf van zijn vader over. Hij stapte vrij snel over naar een vleesveebedrijf en koos voor de dikbillen. „Goed vlees, maar de kosten werden te hoog. De kalve ren worden allemaal geboren via een keizersnede. Dat kost een dik ke 220 euro per geboorte. We stop ten veel tijd en energie in deze koeien, maar het leverde op een ge geven moment nauwelijks iets meer op." René en Christine gin gen via google op zoek naar een ander ras. „Het zijn uiteindelijk de Aberdeen Angus koeien gewor den. We zijn in Engeland en Duits'- land wezen kijken en hoorden al leen positieve verhalen. Toen be sloten we dat we ervoor zouden gaan." Het echtpaar pakte het rigoureus aan. De vijftig dikbillen gingen in één keer de deur uit. In Engeland werden vijf drachtige koeien ge kocht van de bekende fokker Bob Lane en in Duitsland nog eens acht. De dekstier komt uit eigen land. Deze zomer komen de eerste kalveren. „De Anguskoe is in Zeeland nog een onbekend ras en ook in de rest van Nederland zijn er nog wei nig." Ze besloten ook gelijk van hun be drijf een biologische Angusfokke rij te maken. Met uitzondering van veel papierwerk was deze om schakeling niet zo moeilijk. René pacht weilanden van Natuurmonu menten die dus al een biologische stempel hebben. „Natuurmonu menten werkt goed mee en laat zelfs een informatiebord maken." Om de bloedlijn zuiver te houden lopen de Duitse en Engelse koeien in aparte weilanden. René en Christine willen uitbreiden tot uit eindelijk zestig Angus koeien. „Maar eerst moet de schuur wor den verbouwd. Een biologische koe heeft immers ook ruimte in de schuur nodig." Iedere dag om 19.00 uur het PZC videojournaaE www.pzc.nl Gaastra Mc.Gregor NZA MAC YaYa Stanfield Vingino Cyell Angels Falcon Sperry City of Sails RW Maier Ipaneitia etc. 800m2 vernieuwde winkel 7 dagen per week geopend! www.zuidschor.nl zandkreekweg 5 Wolphaartsdijk 0113-582310 geldig tot en met 31 mei

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 100