Stem en maak kans op een vakantie aan zee*! buitenland 19 Bloedbad bij aanslag In Syrië Chagrijnig Peking rent van crisis naar crisis Wie wordt Agrarisch Ondernemer 2012? Homohuwelijk voor velen een verre droom Obama: Romney achterlijk Nederlander dood na zelfverbranding Hoop bij formatie in Griekenland 'VS klagen Van der Sloot aan voor moord' Geen overlevenden vliegramp Indonesië potplantenbedrijf Ammerlaan The Green Innovator pijnacker Knolselderijteler Luc Berden Venlo Blpembpllêhtelet jos Borst Obdam Tomatenteier )os tooije Maasdijk Good Farming welfare varkenshouders Twan en Ludo Poefs Meerio WASHINGTON - De openhartige steunbetuiging van Barack Obama aan homoseksuelen en het homo huwelijk woensdag in een gesprek met ABC News, werd donderdag gevolgd door een rechtstreekse aan val op de 'achterlijke' opvattingen van Mitt Romney over de kwestie. Het campagneteam van Obama nam de Republikeinse presidents kandidaat op de korrel in een inter- JAKARTA De Nederlander die zichzelf vorige week vrijdag in de Indonesische hoofdstad Jakarta in brand stak, is overleden. Dat is gisteren bekend gemaakt. De 69-jarige man be zweek maandag in een ziekenhuis aan zijn verwondingen. De man kampte al langer met psychische problemen, blijkt uit mails die hij stuurde naar diverse binnen- en buitenlandse media. ATHENE In de onderhandelingen over een nieuwe regering in Griekenland zit vooruitgang. Dat zei Evangelos Ve- nizelos, leider van de socialistische Pasok, donderdag. De leider van de kleine partij Democratisch Links, Fotis Kouvelis, zei na overleg met Pasok dat hij bereid is deel te ne men in een coalitieregering die het land in de euro wil houden. netvideo met de titel 'Mitt Rom ney: Backwards on Equality'. Obama opent de video met de ver klaring dat ook homoseksuelen het recht moeten hebben om te hu wen, dezelfde boodschap die hij in ABC News verkondigde. Vervol gens worden beelden getoond van Romney, die zegt dat hij tegen het homohuwelijk is en rechten van homoseksuelen wil terugdraaien. WASHINGTON De VS willen Joran van der Sloot vervolgen de voor moord op Nata- lee Holloway. Dat heeft Michael Griffith donderdag gezegd. Griffith is een vooraanstaand medewerker van de International Legal Defense Counsel, een organisatie die bur gers in gevangenschap in het bui tenland bijstaat De VS vragen Peru om Van der Sloots uitlevering offi cieel vanwege afpersing. JAKARTA Er zijn geen overlevenden bij de vliegramp met een Russisch passa giersvliegtuig in Indonesië. Red dingswerkers bereikten het wrak donderdag nadat de Indonesische luchtmacht de brokstukken van het vliegtuig had gesignaleerd. Het vliegtuigwrak ligt op een klif op ongeveer 1650 meter hoogte. Aan boord waren vijftig mensen. DAMASCUS - Syrië is donderdag op geschrikt door een van de zwaar ste aanslagen sinds het begin van de opstand tegen het regime van president Bashar al-Assad. In het zuiden van de hoofdstad Damas cus ontploften tijdens de och tendspits op een grote weg twee auto's. De aanslag kostte zeker 55 mensen het leven en minstens 372 mensen raakten gewond. Tot gis teravond had niemand de verant woordelijkheid opgeëist. De staatstelevisie liet tientallen brandende en smeulende au towrakken met verkoolde lijken zien. In het wegdek zitten grote kraters, elk ongeveer drie meter breed entwee meter diep. Het doelwit was mogelijk een nabijge legen kantoor van de gevreesde mi litaire inlichtingendienst van het regime. De regering noemde de aanslag het werk van zelfmoordterroris ten. Dé oppositie beschuldigde het regime ervan achter de aanslagen te zitten. Het verzet tegen Assad, dat vreedzaam begon, wordt wel steeds militanter. De aanslag is een nieuwe klap voor het vredesplan van VN-ge- zant Kofi Annan. In Syrië is offici eel een bestand van kracht dat een einde moet maken aan ruim-een jaar geweld in Syrië, maar dat wordt steeds geschonden. Oppositieleiders in Syrië zeiden dat het plan dood was. Westerse leiders vinden het plan nog steeds de beste optie in het land, dat op de rand van een burgeroorlog staat. v vrijdag 11 mei 2012 - pÉll - jgjsÉiig H ÜPP■pp SÉ awpiaP door onze correspondent Remko Tanis SJANGHAI - China staat op het punt de blinde activist Chen Gua- ngcheng (40) op het vliegtuig naar New York te zetten. Wéér iets dat niet loopt zoals Peking het had ge wild. Chen heeft inmiddels alle Amerikaanse papieren die nodig zijn om te gaan studeren in New York. De verwachting is dat hij bin nenkort een paspoort krijgt en daarna snel het land zal verlaten. De Chinese communisten zijn cha grijnig dat ze te kijk zijn gezet door Chen, die vorige maand van uit zijn illegale huisarrest vluchtte naar de Amerikaanse ambassade. Staatsmedia verzwegen hem aan vankelijk, maar bijten nu terug. „Chen was-populair in zijn dorp als voorvechter voor de rechten van blinden en boeren", schrijft partijkrant Global Times. „Uitein delijk greep hij naar geweld. Wat puur een strafrechtelijke zaak was, wordt nu dóór externe krachten opgeblazen. Ze gebruiken hem om China als geheel te demoniseren." Via de staatspers praten de Chine se leiders zichzelf moed in: „Het geval Chen is iets kleins in de alge hele ontwikkeling van China, Hef zal de sociale rust niet ondermij nen." Dit zijn nagenoeg dezelfde woorden die verschenen toen de vorige crisis uitbrak, in maart, rond de gevallen partijbons Bo Xi- lai. Een crisis die nog steeds woedt in de top van de Communistische Partij. Die is verwikkeld in een machtsstrijd, voorafgaand aan de leiderschapswissel die voor dit na jaar op de agenda staat. Die machtswisseling had plaats moeten vinden te midden van ab solute rust op elk ander front in het land. De crises rond Bo Xilai en Chen Guangcheng hebben dat ruw verstoord. Ondertussen uit de bevolking op internet een toene mende woede over de aanhouden de crisis op de huizenmarkt en de onophoudelijke stroom aan voed selschandalen. Peking reageert het chagrijn deels af op buitenlandse journalisten. Hun werkmogelijkheden zijn de afgelopen maanden danig inge perkt. Deze week zette China voor het eerst in veertien jaar zelfs weer een correspondent uit: een Ameri kaanse journalist van al-Jazeera. Andere correspondenten zijn be dreigd met maatregelen rond hun verblij fsvergunning. Om de aandacht van de Chinezen af te leiden van de binnenlandse problemen, slaat Peking een steeds hardere toon aan tegen de Filipij- nen. China claimt soevereiniteit over de hele Zuid-Chinese Zee. Al le buurlanden betwisten die claim. Sinds vorige maand liggen Chine se en Filipijnse schepen tegenover elkaar rond een van de betwiste ei landengroepen. Het aantal Chine se schepen is in korte tijd vermeer derd van 14 naar 33, aldus de Filipij- nen. Daaronder zouden bewapen de vaartuigen zitten. De Peking zegt klaar te zijn om ge weld te gebruiken en wordt daar bij op internet aangemoedigd door een deel van de eigen bevol king. „De wereld moet niet verrast zijn als dit leidt tot militaire actie", schrijft een partijkrant. „China is bereid haar soevereiniteit te verde digen en dat moet de wereld maar eens duidelijk voelen." Agrarisch f 2012 Ondernemer WASHINGTON - Homorechtenacti- visten in de hele wereld zijn blij met de steun van de Barack Oba ma voor het homohuwelijk, maar voor velen is de gedachte aan een juridische verbintenis tussen ho moseksuelen een verre droom. In veel landen zou het al heel wat zijn als homo's alleen maar zich zelf konden zijn, zonder bang te hoeven zijn voor geweld of gevan genschap. De Chinese overheid 'behandelt homoseksualiteit alsof het niet be staat', zegt Xiong Jing, een activis te die werkt in homosteungroepen in Peking. 'Onrealistisch en onmo gelijk', noemt zij legalisering van het homohuwelijk in China. Chi nese homoseksuelen worden regel matig gediscrimineerd of buitenge sloten. De steun van Obama is wel kom, maar zal in China weinig ver schil maken. „Als hij als president in staat zou zijn om niet alleen zijn persoonlijke mening te geven, maar ook nog beleid op dit punt te ondersteunen, dan zou het be ter zijn." Het grootste deel van Afrika koes tert een diepe haat tegen homosek sualiteit. Het geweld tegen homo's neemt in veel Afrikaanse landen toe. „Ik hou echt van Barack Oba ma als president, maar moet niets hebben van deze jongste verkla ring", zegt Mohamed Gueye, die in zijn kraampje op de Sanda- ga-markt in Dakar Obama-potlo- den verkoopt. Gladys Okai, een lesbienne in Gha na die om haar geaardheid in el kaar werd geslagen, noemt Obama iemand 'die weet dat mensen met andere seksuele geaardheden ook rechten hebben'. In de overwegend katholieke Fili- pijnen staat het homohuwelijk zelfs niet op de agenda van de ho mobeweging, omdat een deel van de leden tegen is. „Wij hebben en kele leden die gelovig zijn en hun geloof in en toewijding aan God is voor hen de grootste hinderpaal", zegt Goya Candelaria van de vere niging Pro Gay. „Ik begon de hoop in de strijd voor legalisering van het homohu welijk in Thailand te verliezen", zegt activist Natee Teerarojjana- pongs, „maar de steun van Barack Obama wakkert het vuur weer aan en moedigt mij aan om door te gaan." In de VS zelf zijn homohuwelijken in zes van de vijftig staten toege staan. Maar dertig staten hebben het homohuwelijk juist verboden. ABC^öurrtallste; -IRqbmRoberts em president Barack Obama in het spraakmakende interview in het Witte Huis. foto EPA Kijk op www.agrarisehondernerner.nl voor de genomineerden, hun bedrijf en motivatie. Stemmen kan tot en met 19 mei a.s. 1 week verblijf in Residence Koningshof te Schoor! t.w.v. 800,-. Prijs beschikbaar gesteld door www.Topparken.nl iOiRBfRJf groenten&fruit Partners: ABN AMRO FLYNTH farmers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9