Symbolische draai van Obama 8| Tien minuten aandacht voor ieder van de 69 Ut0ya-slachtoffers SAUERLAND In een interview met televisiezender ABC zei de Amerikaanse president Obama dat homo's en lesbiennes met elkaar moeten kunnen trouwen in de Verenigde Staten. "I vrijdag 11 mei 2012 Barack Obama heeft zich als eerste Amerikaanse presi dent uitgesproken voor het homohuwelijk, een onder werp dat de Amerikanen hopeloos verdeelt. door onze correspondent Hanneke Keultjes President Barack Obama vindt, na twee jaar twijfe len, dat homo's en lesbien nes met elkaar moeten kunnen trouwen. Maar Ameri kaanse homoparen hoeven zich niet naar het stadhuis te spoeden. Obama's uitspraak is weliswaar his torisch, maar vooral symbolisch in campagnetijd. Is dat moedig of is het dom? Vol gens peilingen vindt ongeveer de helft van de 314 miljoen Amerika nen dat homo's moeten kunnen trouwen. De andere helft is (mor dicus) tegen. Een dag nadat de staat North Caro lina als dertigste staat stemde vóór een verbod op het homohuwelijk, nam de druk op Obama toe om kleur te bekennen. Obama laste in allerijl een interview in met de tv-zender ABC om zijn medede ling te doen. „Ik heb geconclu deerd dat dit voor mij persoonlijk nu het moment is om te zeggen dat ik vind dat homoparen moe ten kunnen trouwen", zei Obama ietwat omfloerst. Links en progres sief Amerika jubelt, maar hij geeft zijn Republikeinse uitdager Mitt Romney direct munitie: „Obama draait", stelde de presidentskandi daat. „Ik ben tenminste conse quent tegen." Obama vond al langer dat homopa Homoseksuelen in Dallas vieren opgetogen op straat de steun van president Obama voor het homohuwelijk. ren dezelfde rechten moeten-heb- ben als hetero's. Hij steunde gere gistreerd partnerschap, maar over een echt huwelijk sprak hij zich niet uit. Zijn mening daarover was volgens de officiële lijn 'aan het evolueren'. De samenleving in de VS evolueer de de afgelopen tijd ook. Homopa ren spelen hoofdrollen in populai re tv-series, zonder dat dit voor op hef zorgt. Een grote meerderheid van de jongere generatie is vóór openstelling van het huwelijk voor paren van hetzelfde geslacht. De oudere generatie is weliswaar te gen, maar Obama werd in 2008 ge kozen dankzij de jongere kiezers. Die kiezersgroep probeert Obama weer te mobiliseren. Een grote groep lobbyt voor legali sering, waaronder veel Hollywood- sterren met diepe zakken die Oba ma ook financieel steunen. Een minstens zo grote groep vindt dat het huwelijk is bedoeld voor een man en een vrouw. Maar degenen die voor een verbod zijn - het liefst vastgelegd in de grondwet - zijn doorgaans conservatief en streng religieus. Zij zouden toch al niet op Obama stemmen. Een groep die Obama wél trouw steunt, de zwarte kiezers, heeft ook grote bezwaren tegen het ho mohuwelijk. Het is echter niet waarschijnlijk dat zij Obama de rug toekeren, vooral omdat Oba ma benadrukt dat het voor hem een persoonlijke keuze is. De presi dent kondigde immers niet aan een wetsvoorstel in te dienen om het huwelijk open te stellen voor mensen van hetzelfde geslacht. zie onze website:buitenland Beelden van het interview over het homohuwelijk met Obama foto Brad Loper/AP 3-/4-/5-/6-/8-daagse autovakantie Duitsland Hotel Winterberg, Hotel midden in de natuur! INCLUSIEF fi verblijf in een hotel Sm ontbijtbuffet tu Niet te ver van huis en toch het ware vakantiegevoel? Welkom in het Sauerland! Wandel door de groene omgeving, maak een sportieve fietstocht en geniet van pittoreske plaatsjes als Winterberg en Attendorn. Ook een autotocht naar het stuwmeer de Edersee is een aanrader. U kunt hier heerlijk wandelen en varen. Bovendien ligt de stad Kassei nabij, trek hier gerust een dag voor uit. Ontdek voordelig deze veelzijdige streek! HOTEL WINTERBERG RESORT Dit comfortabele hotel vindt u halverwege de hoogste berg van Midden-Duitsland, de Kahler Asten, nabij Winterberg. Het hotel beschikt over een restaurant, binnenzwembad, sauna en tuin. I Aankomstdata: van 28/5 t/m 26/10 I Zie www.kras.nl/17525 waarom zou je meer betalen BOEK ONLINE of bel 0900-9697 isepm p Prijzen zijn p.p.. tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reservenngskoslen en Calaniiteitenlonds. door onze correspondent Windy Kester OSLO - Het is nog vroeg in de och tend, maar rechter Wenche Arnt- zen kondigt al voor de derde keer een kwartier pauze aan. Aankla gers, advocaten, journalisten, nabe staanden en andere toehoorders snuffen en sommigen pinken een traan weg. De rechtbank in Oslo behandelt het leven en de dood van enkele van de jongste slachtof fers van Anders Breivik en de pau zes zijn noodzakelijk. „Sharidyn Meegan Ngahiwi Svebakk-Bohn, geboren 17 juli 1997 overleed op een klif', presenteert rechercheur Goran Dyvesveen het autopsierapport van het meisje dat vijf dagen voor haar dood veertien jaar werd. De schouwarts laat op een pop zien waar twee kogels haar lichaam in gingen. Foto's van HET PROCES BREIVIK hoe het slachtoffer werd aangetrof fen liggen bij de rechtbank maar worden niet aan het publiek ge toond. Vervolgens is het woord aan advo caat Tom Berno Larsen. Terwijl schermen in de zaal een foto van Sharidyn met haar twee kleine zus jes toont, leest hij enkele woorden van haar familie voor. „Ze beschrij ven haar als een zorgzaam meisje met een warme lach. Haar zusje van zeven zegt: Ze was de beste zus ter wereld en ze is altijd in on ze harten." Op deze manier, met persoonlijke teksten, voorgelezen door advocaten, krijgt deze week elk van de 69 Utoya- slachtoffers tien minuten aandacht. In een moordzaak heeft het leven van een slachtoffer altijd een promi nente plaats en dat moet niet an ders zijn omdat het dit keer om zo veel mensen gaat, is de gedachte. „Het is belangrijk de mensen ach ter de getallen te zien", verklaart een advocaat. Hoe moeilijk het ook is, de meeste nabestaanden willen alle details weten van de dood van hun kinde ren. De rapporten kunnen name lijk antwoord geven op de vraag of de jongeren werden neergescho ten terwijl ze probeerden te vluch ten en of ze meteen dood waren. „Breivik moet niet de,kans krijgen de slachtoffers kleiner te maken dan ze zijn", zegt een moeder. Zoals altijd volgt Breivik zelf de zaak met een onbewogen gezicht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8