Eis namens alle slachtoffers 2.61 'and Ook de hond moet op bospad blijven nodig hebt Europa stelt projecten open voor publiek I Betaal alleen voor PvZ maant Peijs tot vaart achter Scheldeconferentie Betaal watje vrijdag 11 mei 2012 Juridisch experiment in zedenzaak Westkapelle door Emile Caion MIDDELBURG - Officier van justitie Wilfred Suijkerbuijk gaat ook na mens een groot aantal onbekende zedenslachtoffers in september een straf eisen tegen de 6o-jarige Westkappelaar Joost W. De offi cier liet dat donderdag weten tij dens een tussentijdse zitting van de Middelburgse rechtbank. Suij kerbuijk gaf direct toe dat het onge woon is wat hij gaat doen omdat er geen aangiften namens die on bekenden in het strafdossier zit ten. Hij noemde het zelfs een juri disch experiment. Maar hij vindt dat hij wel namens al die onbeken de slachtoffers kan optreden om dat hem meer dan duidelijk is dat de W. de afgelopen decennia met heel veel jongeren ontucht heeft gepleegd. Het Openbaar Ministe rie denkt zelfs aan een honderdtal slachtoffers terwijl er maar acht of aangifte hebben gedaan of een ver klaring hebben afgelegd. Suijker buijk: „Ondanks alles willen velen nog steeds geen aangifte doen." Om die reden heeft hij ook aan het Pieter Baan Centrum gevraagd onderzoek te doen naar de MIDDELBURG - Commissaris van de koningin Karla Peijs moet haast maken met de internationale rond etafelconferentie over een nieuwe langetermijn- en beheervisie op het Schelde-Westerscheldegebied. Zo'n gesprek tussen Nederland, België, Zeeland, Vlaanderen en Eu ropa moet volgens statenlid Johan Robesin van de Partij voor Zee land in elk geval vóór de verkiezin gen van 12 september worden ge houden. Hij acht dat van belang, omdat een schaamtecultuur in Westkapelle. Hij vermoedt namelijk dat veel slachtoffers van W. uit schaamte niets willen zeggen wat de ver dachte met hen heeft gedaan. De officier weet nog niet of dat onder zoek wat heeft opgeleverd. Hij kreeg het pas donderdagochtend in handen en had nog geen tijd het in te zien. Raadsman Alfons Bals liet na af loop van de tussentijdse zitting wel weten dat het getal van hon derd niet is terug te vinden in het dossier. Enkele maanden geleden maakte het OM bekend dat de ver dachte zelf zou hebben aangege ven dat het er zoveel kunnen zijn. Bals: „Dat aantal is uit zijn context gehaald." Uit de aanklacht blijkt dat de klus jesman zich niet alleen schuldig zou hebben gemaakt aan het betas ten en bekijken van jongeren. In een geval gaat het, aldus het OM, ook om seksueel binnendringen. In een toelichting liet de officier weten dat een jongen, jonger dan zestien jaar, de man zo'n twee jaar geleden oraal moest bevredigen. W. wordt op 6 september daad werkelijk berecht. nieuw kabinet dan rekening kan houden met nieuwe inzichten en standpunten aan weerszijden van de grens over de natuurlijkheid, toegankelijkheid en veiligheid van het estuarium en over de rol die het speelt voor bijvoorbeeld de vis serij, recreatie, industrie, scheep vaart, havens en waterkwaliteit. De verdeeldheid waar nu sprake van is, kan naar Robesins overtui ging in een Slotakkoord van Mid delburg definitief worden beëin- digd. door Edith Ramakers Iedereen weet wat het ver schil is tussen wandelende en struinende honden, maar niet iedereen durft het aan om dat onderscheid te ma ken. Boswachter Hans van der Weele van Staatsbosbeheer wel. „Het baasje van een struinende of jagende hond gaat in het boekje en de loslopende hond die op de paden loopt en geen vlieg kwaad doet, mag rustig loslopen." Staatsbosbeheer, Natuurmonu menten en Het Zeeuws Land schap letten in het broedseizoen (half maart tot half juli) scherper op struinende honden in natuurge bieden. Zelfs in duingebieden waar honden normaliter los mo gen lopen, kan de boswachter de hondenbezitter op de bon slinge ren. „Broedende of net geboren dieren zijn kwetsbaar en dan is de strijd met de struinende hond on gelijk", legt Van der Weele de regel uit. Het is de ultieme vorm van handelen naar de geest van de wet. De boswachter met 33 jaar er varing laat tijdens een middag sur veilleren zien hoe hij optreedt. Er komt een vrouw aan met twee vro lijk huppelende dalmatiërs; even later zien we een stramme border collie en een baasje met twee klei ne terriërs. Van der Weele groet ze en loopt verder: „Niemand heeft last van deze honden en waarom zouden de 'goeden moeten lijden onder de kwaden'. De meeste mensen passen goed op. Ik denk dat de regels worden aangescherpt voor 5 procent van de bezoekers van onze gebieden. Die zoeken de grens op of gaan eroverheen." We wandelen verder en zien dat er een 'nieuw pad' is gemaakt in verboden duingebied. Op een open plek is een vuurtje gestookt. „Kijk, dat is vragen om een bekeu ring. Een duinbrand is levensge vaarlijk, maar toch gebeurt het. Als ik deze vuurtjestokers betrap, krijgen ze een bekeuring. Ja, die hebben dus regels nodig." De nachtegaal zingt ('dat doet hij heus niet alleen 's nachts') en in een van de waterputten in het duingebied steekt een groene kik ker zijn kop boven het wateropper vlak uit. Als de zon even door komt, laten de kikkers zich luid ho ren. Het is een oude zandwin- ningsplek van Walcherse boeren. „Daardoor is de put ontstaan, die vol met leven zit. Tegen de helling nestelen wilde bijen. Met vrijwilli gers van landschapsbeheer hou den we die helling schraal voor de bijen. Logisch dat hier weinig ver storing van wandelaars mag zijn." We komen een moeder tegen met een stel kleine kinderen, die half wel en half niet op de gebaande pa den aan het spelen zijn. „Op deze MIDDELBURG - Op de Europese Kijkdagen toont de Europese Unie haar samenwerking met de Neder landse overheid, bedrijven en ken nisinstellingen. Deze projecten hebben Europese subsidie ontvan gen om de economie te verster ken. Op 11 en 12 mei zijn in Neder land meer dan honderd projecten toegankelijk voor het publiek. In Zeeland zijn er elf projecten te bezoeken. Zo wordt bij DOK41 in Vlissingen verteld over de getijde energie uit de Oosterschelde Stormvloedkering. Informatie over het invangen van mosselzaad krijg je in de loods van Dhooge in Yerse- ke. In de Grote Kerk in Groede is te zien hoe het verdronken stadje Waterdunen verandert in een in ternationaal waardevol natuur- en recreatiegebied. A/leer informatie: www.europaomde- hoek.nl/kijkdagen §- f telfort.nl 08001707 Telfort winkels Ruim 3000 hectare terrein van Staatsbosbeheer Felix Binic Ipsbeljeer Werkt in je voordeel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 78