Gemeente vreest nieuwe politie Politie haalt 3000 TOÖS 41 binnenland Nog veel onduidelijk over Nationale Politie Gevaar instorten kerk Uithoorn geweken vrijdag 11 mei 2012 De Nationale Politie moet op 1 juli een feit zijn. Maar er is nog veel onduidelijk, en gemeenten hebben veel te vrezen, bleek donderdag tijdens een congres. door Arjen de Boer Grensgemeente X heeft tal van problemen: pros titutie, hennepplanta ges, motorbendes, en een golf aan roofovervallen. Maar: de gemeente, 25.000 inwoners, heeft géén eigen politie. Het politiebureau is er een tijd geleden gesloten en sindsdien moet de po litie uit een grote stad in de buurt komen, ontdekte de Nijmeegse hoogleraar criminologie Jan Terpstra tijdens onderzoek waar over hij donderdag vertelde op een congres over de Nationale Poli tie. Géén politie. Terpstra: „Ik dacht eerst dat het om een grapje ging. De aanrijtijd is er al snel twintig minuten. Daar schrok ik van." Terpstra mag de naam van de grensgemeente niet noemen, om dat zijn onderzoek er nog niet is af gerond: Maar de situatie in de plat telandsgemeenten baart hem zor gen, zeker met de komst van de Nationale Politie in het achter hoofd. Want door die plannen van demis sionair minister Ivo Opstelten (Vei ligheid en Justitie) bestaat volgens Terpstra het risico dat de afstand van de politie tot de samenleving nóg groter wordt. De minister wordt de baas van het landelijke korps en onder hem komt een korpschef die tien regio nale eenheden aanstuurt. Binnen die eenheden moeten zogeheten robuuste basisteams op lokaal ni veau zorgen voor al het politie werk van opsporing tot handha ving en noodhulp. De Eerste Kamer heeft echter nog een waslijst aan vragen en organi seert daarom komende dinsdag een hoorzitting. De senaat is bang dat er door het huidige voorstel een politie ont staat die vooral criminelen gaat op sporen en zich veel minder bezig houdt met de dagelijkse openbare orde. Daarnaast is er nog veel onduide lijk over de rol van de tien regio burgemeesters die straks een be langrijke rol krijgen wanneer ge meenten wedijveren over de poli- tie-inzet in hun gebied. Dezelfde kritische geluiden klon- 'Géén politie. Ik dacht eerst dat het om een grapje ging' ken donderdag ook tijdens het con gres in Nieuwegein waar vertegen woordigers van gemeenten als Roermond, Tilburg, Veenendaal, Apeldoorn en Alkmaar aanwezig waren. De plannen zijn voor hen nog te vaag en de angst bestaat dat zij straks niets meer te zeggen heb ben over de inzet van de politie, maar dat alles van bovenaf, vanuit Den Haag wordt bepaald. Die angst is helemaal terecht, stel de Frits Vlek, tot voor kort directeur van Politie en Weten schap. „Het openbaar bestuur is de verliezer. En hoe wordt de rela tie van de politie met de burger? Dat is een belangrijke vraag waar nog geen duidelijk antwoord op is." Wethouder Vincent Zwijnenberg (Integrale Veiligheid) zag de bui al hangen. In zijn gemeente Roer mond zorgt een criminele jeugd groep voor overlast en pleegt veel delicten. De aanpak van de groep is een prioriteit die is afgesproken met politie en het OM, maar als ergens in de regio een moord wordt ge pleegd, wordt nu al de broodnodi ge recherchecapaciteit weggezogen waardoor onderzoeken naar de jeugdgroep stil komen te liggen. De kans bestaat dat dat straks al leen maar erger wordt, aldus Zwij nenberg. „De Nationale Politie als zodanig biedt geen oplossing voor de veiligheidsproblemen in Roer mond." Ondanks alle kritiek is minister Opstelten ervan overtuigd dat de Nationale Politie juist sterker met beide benen in de wijken komt te staan. Zo bepalen gemeenteraden straks een lijst met doelstellingen waar de politie mee aan de slag moet. Ook stellen zij in overleg met ande re raden in hun regio vast hoeveel agenten de basiseenheden van de politie krijgen. Maar hoe dik is de vinger in de pap van bijvoorbeeld gemeente X, vroeg criminoloog Terpstra zich af? Wordt er eigenlijk wel goed geluis terd naar de wensen van zo'n ge meente? Blijkbaar niet. En Terps tra vraagt zich af of de Nationale Politie daar iets aan verandert. „Nu zijn er in gemeente X particu liere beveiligers ingehuurd in ver band met de roofovervallen: vier mensen die rondrijden in een bus je van de reinigingsdienst", zei de hoogleraar. „Ik vrees dat dit moge lijk de toekomst wordt voor grote stukken van Nederland." Een container ingeleverde wapens wordt geleegd na de inzamelingsactie. door Sander Zurhake DEN HAAG - Veel mensen hebben gehoor gegeven aan de oproep om illegale messen in te leveren. Vol gens het ministerie van Justitie en Veiligheid heeft de politie in totaal 3266 steekwapens opgehaald in de laatste week van april, toen ieder een anoniem messen kon afgeven. Waarschijnlijk worden het er nog meer, want politiekorps Lim burg-Noord heeft nog niet alle re sultaten binnen. Aanleiding voor deze inleveractie is een kleine ver- andering in de Wapenwet. Sinds 1 1 mei zijn alle stiletto's, vlinder- en valmessen verboden. Voorheen waren alleen dit soort steekwa pens verboden als ze een tweesnij dend lemmet hadden of langer wa ren dan 28 centimeter. Door dit on derscheid bleek het in de praktijk niet altijd even duidelijk wat wel en niet verboden was. Nu wordt ie dereen met elk type stiletto of vlin- Iedere dag om 19.00 uur het PZC videojournaal www.pzc.nl PAUL KUSTERS toosenhenk D UITHOORN - Het instortingsgevaar van de Sint-Jan de Doperkerlc in Uithoorn is nagenoeg geweken. De gemeente liet donderdag we ten dat door het verwijderen van enkele onderdelen, zoals de wind vangers, de situatie een stuk veili ger is. Uit onderzoek bleek donderdag dat de bouwkundige conditie van de kerk, ook wel bekend als de Schanskerk, op een aantal onderde len een direét gevaar opleverde voor de omgeving. Mensen die in de buurt wonen, moesten daarom hun huizen verlaten. Zij brengen de nacht elders door. De werkzaamheden aan de kerk duren vermoedelijk tot in de loop van vandaag. Als de klokken van de kerk geze kerd zijn, is de situatie voor de be woners volgens de gemeente veilig genoeg om terug te keren. informatie van het waterschap Vanaf 14 mei tot en met 6 augustus 2012 liggen de algemene regels Keur water-" systeem en de nota vergunningen beleid waterbeheer ter inzage op de waterschapskantoren en op de gemeentehuizen in ons werkgebied. vvatc-rschapScheldestromen Meer weten? Uitgebreidere informatie over onderwerpen in deze advertentie vindt u op www.scheldestromen.nl/ waterschapsblad. Mocht u niet de beschikking hebben over een computer en meer informatie over een bepaald onderwerp willen ontvangen, dan sturen we u graag de informatie op papier toe. Deze kunt u aanvragen bij de afdeling Communicatie en Bedrijfscultuur. 1100 TIPS OM tSE CRISIS TE OVERLEVEN tip ee: maak van je hart seen moorbkuii VERÖER NO© IETS ja. ik ben eruit sevlosen bij een reorsanisatib. Postadres: Postbus 1000, 4330 ZW Middelburg Bezoekadressen: Kanaalweg 1, 4337 PA Middelburg Kennedylaan 1, 4538 AE Terneuzen 088-2461000 (lokaal tarief) info@scheldestromen.nl www.scheldestromen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 4