Slingers als Inspiratiebron wonen 13 vrijdag 11 mei 2012 RAGFIJN (3) Foto's: gfi 1. Tafels van Constanze Schweda. 2. Siingerlamp van Richard Hutten. 3. Hanglamp Solkullen van Ikea, gemaakt van een papiersiinger. 4. Tafel als een slinger van Pulpo. foto's PR ledereen heeft als kind wel eens een papieren slinger geknipt en gevouwen. Gespot op de beurzen: nieuwe meubels die uit hetzelfde knip- en vouwprincipe zijn ontstaan, door Suzanne Dijkstra Ook Ikea doet mee met de slingertrend. Plafondlamp Sol- kullen is nieuw in het assorti ment. De ragfijne lampenkap geeft een mysterieus schijnsel op muur en plafond. Hij werkt op led. Ehlén Johans son maakte het ontwerp. De lampenkap wordt geleverd als een plat pakketje, dat de consument zelf uit moet vouwen. En: hij is niet zo als de andere ontwer pen gemaakt van staal, maar van echt papier. Lamp Solkul len kost 39,95 euro. Het blijft leuk: vouw een papiertje een paar keer dubbel tot een rechthoek, maak er om en om aan weers zijden Imipjes in, vouw het papier tje uit, trek het aan, et voila: er ont staat een vrolijke papieren slinger. Het is ook bij meubelontwerpers blijkbaar een leuk tijdverdrijf én een inspiratiebron, want meerdere designers passen dit truqe toe op hun eigen creaties. Ze beginnen met een plat vlak, dat ze uitvou wen tot een driedimensionale vorm. Meestal niet met papier, maar met dunne platen staal. In elk ontwerp blijft de slingervorm zichtbaar. Zouden ze zin hebben in een feestje? Op de meubelbeurs in Keulen, eer der dit jaar, maakte het publiek al mondjesmaat kennis met meubels die uit een plat vlak lijken te zijn getrokken, als een papieren slin ger. En ook afgelopen maand in Milaan was dit principe terug te vinden in nieuwe lampen en ta fels. Navraag en nader onderzoek leert dat de gebruikte knip- en vouw- techniek Japans is en kirigami wordt genoemd. De komst van een snijtechnologie met laser heeft het uittrekken van staal een stuk makkelijker gemaakt. Hier door krijgen ontwerpers de moge lijkheid bijna net zo eenvoudig met staal te werken als met papier. www.kiridesign.com; www.gisperlthestore.nl; www.pulpoproducts.com; www.e27.com; www.ikea.nl Reageren? wonen@wegener.nl Gezien in Milaan: de tafels van de Londense ontwerpster Constanze Schweda. Ze ogen fragiel, maar zijn oersterk. De ontwerpster combineert in haar ontwerpen, genaamd Curl, industriële technieken met handwerk. „Het blijft bij zonder te zien dat staal zich gedraagt als papier. We zijn in feite buiten de grenzen van het materiaal bezig", legt Schweda uit. Elk ontwerp be gint met een papieren model, waarna het getekende ont werp in een computerpro gramma wordt geladen. Ver volgens wordt de vorm met behulp van laser uitgesneden. Elk exemplaar is uniek, omdat de plaat met de hand wordt uitgetrokken tot een tafel. Pas als de ontwerpster tevreden is over de vorm, krijgt de tafel een afwerkende poedercoa- ting, zodat hij binnen en bui ten gebruikt kan worden. Het nieuwste ontwerp van Richard Hutten voor NgispeN is de Slinger lamp. De ontwerper presenteerde de lamp op de beurs in Milaan en kreeg er veel positieve reacties op. „Het was een van de toppers van de beurs, vond ik. Mensen noemden het een speelse en feestelijke lamp. Hij heet ook niet voor niets Slingerlamp. Het principe is hetzelfde als pa pieren slingers die je aan het plafond hangt", vertelt Hutten. De lamp is vrij snel tot stand gekomen, in minder dan een halfjaar. De ontwerper experimenteerde al eerder met de lasersnijtechniek, voor zijn lamp Pin Up voor het verlichtingsmerk Brand van Egmond. Onlangs werd de Pin Up Push gepresenteerd, waarin delen werden ingesneden en uitgeduwd als een slinger. „Ik ben dat principe gaan uitvergroten. Zo is de Slingerlamp ontstaan." De Slingerlamp kost 650 euro en is verkrijg baar in wit met goudbrons en wit met zwart. Het Duitse designmerk Pulpo levert meubels en woonacces soires met een grappig uiter lijk. Voor hun collectie Loll wonnen ze dit jaar de Inte rior Innovation Award op de Keulse meubelbeurs IMM. De ontwerpers van designlabel eij bedachten de serie voor Pulpo. Loll bestaat uit een sa lontafel, een kapstok en een bijzettafel. De ontwerpers ge bruikten een 2 millimeter dunne plaat staal, die ze van inkepingen hebben voorzien. Ook hier ontstond weer een slinger die omhoog kan wor den getrokken tot een meu bel. De ontwerpers van ei7 kregen de smaak te pakken, want inmiddels hebben ze met dezelfde techniek ook een stoel ontworpen. Die stoel doet denken aan een ba rokke Louis XIV-fauteuil, maar dan met het moderne slingerachtige uiterlijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 49