wonen 19 Huize Nostalgia vrijdag 11 mei 2012 Het is dringen bij het stopcontact in het tuinschuurtje. Niet langer is de gras maaier de enige, die aansluiting zoekt. Ook de terrasverwarming, de bar becue, de bladblazer, de vijver- pomp, het zwembadje, de muziek speler, de thuistap en de kerst- en sfeerverlichting doen dat. Om niet over lange snoeren van haspels te hoeven struikelen, is het praktisch op verschillende plaat sen in de tuin stopcontacten aan te leggen. Bijvoorbeeld bij het ga zon, voor de maaimachine en dicht bij het terras. Voorzie de tuin dan ook meteen van verlich ting op strategische plaatsen. Begin met het maken van een plat tegrond van de tuin met daarin de meest handige plekken voor elek triciteitsaansluitingen. Bewaar de tekening, zodat je later ook nog weet waar ondergrondse stroomka bels liggen. Meet vervolgens het aantal benodigde meters grond en buitenkabel op en maak een boodschappenlijstje. Ga altijd zeer voorzichtig te werk met elektriciteit. Zet de spanning uit en doe de elektriciteit niet aan als de leiding nog niet is afgemon teerd. Ook in de plaatselijke bouw markt zijn informatiefolders te vin den met duidelijke instructies. On zeker of niet technisch? Vraag dan advies van een deskundige of laat de tuinelektra aansluiten door een professional. Uiteraard moet de stroom eerst ergens vandaan ko men. Daarvoor is een centrale las- doos nodig. Een aparte groep in de elektriciteitskast is niet verplicht, maar het kan wel handig zijn. Sluit de buitenelektriciteit bij voor keur aan op een groep met een aardlekschakelaar of gebruik een mobiele aardlekschakelaar. Wie al een contactpunt heeft in de aangrenzende schuur of garage, kan daar een lasdoos aan bevestigen. Zo niet, dan dient vanuit huis een aansluiting te wor den gemaakt vanaf de meterkast of een stopcon tact met randaarde (om de stroom vervolgens naar buiten te krijgen, is een gat in de muur vrijwel on vermijdelijk). Voor buitenlampen volstaat laagspanning (12 volt). Wie ook apparaten via buitenstopcontacten wil ge bruiken in de tuin, moet netspanning van 220 volt gebruiken. In de grond moeten speciale buitenka bels oftewel YMvK-as kabels gebruikt worden, inge graven op een minimale diepte van 50 centimeter. Is de plek voor de buitenlamp bereikt, knip dan niet in de kabel, maar leg een lus die ongeveer een meter boven de grond uitkomt. Op die lus komt de buitenlamp te staan. De kabel wordt bij elke lus doorgesneden en aangesloten op het lichtpunt. Moet de kabel worden gesplitst, maak dan een wa terdichte verbinding door het gebruik van een ka belmof. Kies speciale buitenverlichting en gebruik buiten stopcontacten met een afdekklepje. Monteer het stopcontact (minimaal 25 centimeter van de grond) tegen de muur of op een andere plek in de tuin. Kies een plaats die niet te veel blootgesteld is aan vocht (regen). Overweeg even tueel een zuil met meerdere stop contacten. Bijvoorbeeld de energie zuil Gira. Deze is voorzien van drie stopcontacten, verlichting en heeft een kinderbeveiliging. Zo'n zuil is handig als meerdere apparaten en lampen tegelijk worden gebruikt. Vaak worden buitenstopcontacten op een paal bevestigd. Wie het wat minder opvallend wil aanpakken, kan kiezen voor subtielere oplossin gen. Het merk Elro heeft bijvoor beeld contactdozen vermomd als een steen en strakke, metalen tuin- palen in zwart of roestvrij staal. Elro biedt ook sets om de buitenverlich ting draadloos met een afstandsbe diening aan- en uit te zetten. Het merk Home Easy biedt ook dergelij ke systemen aan, eventueel in com binatie met bewegingsmelders en buitenstopcontacten. Voor wie echt geen zin heeft in 'ge doe' met elektra, zijn er alternatie ven op de markt. Trendy buitenlam pen hebben steeds vaker een opval lend snoer,, zodat ook een stopcon tact uit de woning of garage kan worden gebruikt. Deze lampen kun nen daardoor niet permanent bui ten staan. Leid de stroomkabel bij gebruik tijdelijk even door een kat- tenluikje, raampje of gewoon over de vloer. De Ecomoods Outdoor van Philips is zo'n praktische buitenlamp. Hij wordt geleverd met een felgekleurd snoer van 3 meter lengte. De Yoyo, een witte tuinlamp van Authentics, heeft een knalrode kabel van maar liefst 16 meter, zodat hij in de hele tuin kan worden toegepast. Grappig is het eigenwijze lampje Picto van het Franse merk Roger Paradier. Steek het lampje in de grond of in een bloempot en sluit het aan met het lange snoer. Even flexibel is Pit Out van het Duitse designmerk e27Deze lampen kunnen met een spanbandje aan een boom worden gehangen; het rode snoer is ook lang genoeg voor een wat hogere boom. Of kies voor tuinlampen op zonne-energie. Lange tijd niet zo betrouwbaar geweest, maar dat is inmid dels verbeterd. Het nieuwe merk Gacoli biedt snoer- loze buitenlampen op zonne-energie, met een ster ke geïntegreerde led-lamp. Tafellamp Edison Petit van het merk Fatboy werkt ook op zonne-energie. Van het stopcontactenprobleem zijn we over een tijdje ook af, want er komen steeds meer draadloze tuinapparaten met een accu op de markt Handig is bijvoorbeeld de draadloze heggenschaar van Garde- na. Hiervoor is niet alleen geen stopcontact in de buurt nodig, je knipt de draad ook niet meer per on geluk door. De nieuwste draadloze grasmaairobots van Husqvarna zijn zelfs te bediene'n mét de smart- phone. Nu is het nog wachten op een stijlvolle haspel die onze overige apparatuur subtiel van stroom voor ziet in de tuin. Tot die tijd misschien de haspel ver stoppen onder een leuk poefje of een grote bloem pot? Reageren? wonen@wegener.nl Foto's: 1. Tuinlamp met lang snoer van Philips. 2. Pit Tree lamp van e27. 3. Lampen met lange snoeren zijn handig in tuinen met wei nig stopcontacten. 4. Energiezuil Gira, met meer dere stopcontacten. foto's PR WO Niet elk tweede huisje staat in mondain S-» Monte Carlo of in ongerept Varmland. rtï De meeste staan in eigen tuin. door Jan van MuSlem Jullie huisje zou zo in het Openluchtmuseum passen. Bert Vloet: „Wat sfeer betreft, bedoel je? Ja, dat zou ze ker kunnen. Ik ben gek op mooie, oude spullen. Dat kan werkelijk van alles zijn. Oude bouwmaterialen, zo als een stalraamp*of een mooie deurknop, antiek ge reedschap, een houtkachel, een lantaarn, van die nos talgische servieskasten... Ik kan weinig weerstaan." Wat doen jullie zoal in het huisje? „Drinken, eten, tv-kijken, van alles. Mijn zwager van 60 speelt gitaar en boekt de blokhut soms voor een op treden. Hij vindt de akoestiek geweldig. Dan nodigen we vrienden uit, samen zingen op Tulpen uit Amsterdam. Onze kinderen komen er trouwens ook graag. Eerder voor de oliebollen op oudjaarsdag die we op de hout kachel warm hielden. Nu ze ouder zijn en meer van uitgaan houden dan van oliebollen, is de blokhut een indrinkplek geworden. Zo heeft iedereen er iets aan!" r>^ Reageren en aanmelden? wonen@wegener.nl Rommelmarkten en antiek- en curiosamarkten hangen de vlag uit als jij komt „Ja, die wel. Voor mijn vrouw is het nu wel zo'n beetje genoeg, denk ik. Eerst stond veel spul in huis. Toen ik in 2004 het huisje heb gebouwd, hebben we afgespro ken dat het grootste deel van mijn verzame ling, eigenlijk alles op een paar gewichtblok jes na, daar een plek zou krijgen." Je was dus niet op zoek naar een tweede huisje, maar naar onderdak voor je spullen. „Ha, nee, dat niet. In 2003 heb ik eens ge zegd dat ik na mijn pensioen ons simpele afdakje wilde verbou wen tot een echt huis je. Kreeg ik meteen de opmerking: waarom nog zo lang wachten? Tja, toen ben ik maar begonnen. Doel was het klaar te hebben voor het EK voetbal in 2004. Dat is gelukt." NAMEN Bert (54) en Hanny Vloet (48) BE ROEPEN hij: plafondmonteur in de afbouw; zij: directiesecretaresse WOONPLAATS Macharen TWEEDE HUISJE sinds 2004 FUNCTIE tweede woonkamer Je bent niet alleen verza melaar van gereedschap, je kunt ermee omgaan. „Klopt. Vloeren, wan den, stucwerk, elektra, isolatie: alles zelf ge daan. Ik ben timmer man, een echte 'hout worm'. Ik ben niet van purren en kitten, maar van de pen en gat-verbinding. Werken met hout is mijn passie. Ik vond het bijvoorbeeld geweldig een loodzwaar gebont in de nok te zetten. Daaraan vast, met pen en gat-verbinding, zitten de schuine scho ren." Nostalgie is troef in het tweede huisje van Bert en Hanny Vloet. foto's BV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 45