3 1 5" Elektra geeft gemak in de tuin 81 wonen Dovenetel Kleurig en sensueel vrijdag 11 mei 2012 O 5 7s m Z O m Wie eenmaal kennis heeft ge maakt met de meubels van het Italiaanse Edra, zal ze voortaan van kilometers afstand herken nen. Op de kop af 25 jaar lang fo cust het Italiaanse merk op com fort, en dat op geheel eigen wij ze. Talloze stoelen, waaronder een excentrieke fauteuil in dé vorm van een roos, vonden hun weg naar grote musea voor mo derne kunst. Ter ere van het zilveren jubileum presenteerde Edra vorige maand op de beurs in Milaan een aantal hoogtepunten uit de designhisto rie van het merk. Daaronder de vrolijk stemmende, een tikkeltje sensueel vormgegeven fauteuil Cipria (prijs onbekend), ook ver krijgbaar als sofa (10.500 euro), bekleed met grote kussens van nepbont. Cipria is in 2009 ont worpen door de broers Humber- to en Fernando Campana. H www.edra.com lijk. Dan maakt inzicht Witte en gele dovenetel. plaats voor instinct. toto RvdK Dovenetels behoren tot de bekendste wilde planten. Wie heeft er niet als kind nectar uit de bloembuis van een dovenetelbloem gezogen? Dat zal dan meestal de witte dovenetel zijn geweest, want dat is de meest voorkomende. Het is grappig dat de ene dovenetel het tot tuinplant heeft geschopt, terwijl de andere soort als onkruid wordt uitgetrokken. De witte dovenetel wordt als onkruid gezien, maar de gele dovenetel, die meer woekert dan de witte, is een algemeen gewaardeerde bodembedek ker. De paarse dovenetel is weer onkruid, tenzij hij een witte streep op zijn blad heeft, want dan wordt hij weer tot de tuinplanten gerekend. De bekendste tuindovenetel is een selectie van de gele dovenetel: Lamium galeobdelon Hermans Pride. Dit is een dovenetel die zo'n halve eeuw geleden door Herman Dijkhuizen op de Balkan is gevon den. 'Hermans Pride' heeft groen met zilverkleurig blad met diepliggende nerven dat in een niet al te strenge winter groen blijft. Het is een gewilde bo dembedekker die met zijn opgaande, met gele kran sen bezette bloemstengels in deze tijd van het jaar een vrolijke indruk maakt. Van alle dovenetels is dit de enige die van schaduw houdt. Lamium galeobdelon, zonder 'Hermans Pride', de ge wone gele dovenetel, doet het overal in de tuin, maar kwijnt op te droge grond. De plant kan in no time veel vierkante meters bedekken en wordt wel ingezet als middel om van zevenblad af te komen. De gêle dovenetel kan zo sterk groeien, dat hij zélfs zevenblad ver stikt. Natuurlijk heb je dan een nieuw probleem: hoe van die dovenetel af te komen. Maar de oppervlakkig wortelen de dovenetels zijn makkelijker uit te roeien dan zevenblad. De paarse dovenetel heet Lamium maculatum. De bloemen van deze plant zijn meer roze dan paars. Een bekende tuin- selectie is Lamium maculatum Pink Pewter. Het blad van de ze dovenetel is zilvergrijs met groene nerven. Het kleurt mooi bij de zachtroze lipbloemen. Ook deze dovenetel wordt als bodembedekker gebruikt, maar de plant woekert beslist niet en is gemakkelijk binnen de perken te houden. Een tweede paarse dovenetel die als tuinplant in cultuur is, luistert naar de naam 'White Nancy'. Zoals de naam al aan geeft, bloeit deze paarse dovenetel niet paars maar wit. Het blad is zilverwit met een groen randje en omdat ook deze dovenetel schaduw verdraagt, is het een ideale plant voor donkere hoekjes. Maar plant 'White Nancy' niet onder bo men en struiken, want schaduw verdragen is wat anders dan van schaduw houden. We gebruiken steeds meer elektriciteit in de tuin. Hierdoor volstaan de haspel of het stopcontact in het schuurtje niet meer. Leg zelf veilig tuinelektra aan voor extra comfort in de zomer. Of verzin een list. door Suzanne Dijkstra

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 44