Aflossen zonder al te veel boetes 41 wonen Moederdag? Kapitaalmarktrente afgelopen twee weken gedaald ondanks val kabinet Zaterdag open huis bij Kustresort Zeeland in Biggekerke 0118-551444 MaatGarant vrijdag 11 mei 2012 De afgelopen twee weken is de kapitaalmarktrente gedaald. Na de val van het kabinet ging die even snel en verontrustend om hoog. Het rente verschil met Duitsland nam sterk toe. Daarop trad herstel in. De hypotheekrente is desondanks vrijwel onver anderd gebleven. Het vertrouwen van beleggers in Ne derlandse staatsleningen is erg be langrijk. Hoe mer vertrouwen, hoe lager de rente. „Daarmee voorkom je dat je nog eens extra moet bezuinigingen om dat je extra geld aan ren te kwijt bent voor nieuwe staatsleningen", zo stelt De Hypotheekshop. De gemiddelde 20-jaars hypotheekrente bleef ge lijk met 5,56%. De gemiddelde 10-jaars hypotheekrente daalde met 0,01% naar 4,81%. De gemiddelde 5-jaars hypotheekrente bleef gelijk met 3,94%. De variabele hypotheekrente bleef gelijk met 3,34%. Projectontwikkelaar Van Garderen Dekker houdt morgen (zaterdag) open huis voor Kustres ort Zeeland op de pro jectlocatie aan de Kaas- boerweg 2 in Biggekerke. Van Garderen Dekker ontwikkelt op zo'n 1700 meter van zee een centrumgebouw met (wel- ness)facitliteiten en vijf gebouwen met hotelsuites en -appartementen. De hotelsuites zijn te koop vanaf 74.900 euro. Een hotelappartement kost 134.900 euro. De hotelsuites Nederland houdt de hand op de knip. Onzekerheid over inkomens, pen sioenen en de discussie over de hypotheekrenteaftrek weerhouden ons van grote uitgaven. Zeker als het gaat om het kopen van een huis. Maar wie wil en durft kan juist nu gebruikmaken van voordelen. De huizenprij zen dalen, de overdrachtsbelasting is blijvend gezakt naar twee procent en de rentetarieven zijn relatief laag. Bas Sinke (25) en Linda van der Jagt (22) waagden de sprong en kochten een huis in Yerseke. en -appartementen zijn zowel voor verhuur als ei gen gebruik. Als eigenaar van een of meerdere ho telsites en/of -apparte menten zijn kopers verze kerd van een zeer aantrek kelijk rendement dat kan oplopen tot wel 10 pro cent. Nieuw is dat nu ook gekozen kan worden voor 5 jaar met 5 pro cent rendement. Het open huis wordt gehouden van 11 tot 14 uur in het verkoopcentrum, Meer informatie is te vinden op www.garderen-dekker.nl. door Elian van 't Westeinde Eindelijk is het zo ver", zegt Linda van der Jagt. „Vijfjaar geleden leerden we elkaar kennen. We spraken toen af dat ik eerst mijn studie zou afmaken voor dat we zouden gaan samenwonen. Ik ver heug me echt op ons eigen stekje." Bastiaan Sinke uit Kapelle en Linda van der Jagt uit Yerseke zijn starters op de woning markt. Beiden wonen nog bij hun ouders. Bastiaan is heftruckchauffeur eii runt daar naast Taste Culinair, een groeiend cateringbe drijf Linda rondt de komende maand haar studie af en begint in augustus als verloskun dige in Dirksland. Na vijfjaar verkering vin den ze het tijd om te gaan samenwonen. Een korte zoektocht naar een geschikt huis levert een wat oudere twee-onder-een-kapwoning in Yerseke op. Woonkamer, keuken en badka mer zijn beneden. Op de bovenverdieping zijn één'grote en drie kleinere slaapkamers. Grote verbouwingen zijn onnodig. Op flink wat schilderwerk na, is het huis klaar om er in te gaan wonen. Na wat onderhandelen, in deze tijd geen probleem, betaalt het stel 176.000 euro voor hun nieuwe stek. Bastiaan en Linda laten zich, voordat ze naar een bank stappen, voorlichten door een onaf hankelijk hypotheekadviseur. Die bespreekt de verschillende hyp.otheekvormen waaruit ze kunnen kiezen. Als ze later bij de Rabo bank komen, krijgen ze het advies een bank- spaarhypotheek af te sluiten. „Een bankspaarhypotheek is een goed pro duct dat zekerheid biedt", zegt manager Fi nancieel Advies Peter Boerjan van Rabobank Oosterschelde. „De klant lost tijdens de loop tijd niet af, maar betaalt rente en bouwt daar naast een spaartegoed op. Aan het eind van de looptijd wordt dat spaartegoed gebruikt om de lening af te lossen." Ondanks dit advies kiezen Bastiaan en Linda voor een lineaire hypotheek, gecombineerd met een aflossingsvrije hypotheek. Met deze keuze lossen ze - in vergelijking met andere hypotheekvormen - behoorlijk snel een deel van de lening af. Ze hebben spaargeld, dus het is niet nodig een lening voor de volledige koopsom af te sluiten. Daardoor blijven hun maandlasten heel acceptabel. En. ze hebben al le vrijheid, zonder beperkt te worden door fiscale regels die er bij een bankspaarhypo theek wel zijn. „Volgens de berekeningen kunnen we bij de ze hypotheekvorm zonder al teveel boetes tussentijds aflossen", zegt Linda. „Dat zijn we ook van plan. In het begin zijn de maand lasten van een lineaire hypotheek hoog. Maar in combinatie met het aflossingsvrije deel, is het goed te doen. Zeker omdat ik ook een in komen heb." Problemen bij het vinden van een hypotheek verstrekker hadden de starters niet. „On danks alle berichten die je daarover hoort, ging de bank bij ons eigenlijk vrij makkelijk akkoord", zegt Bastiaan. Dat banken voorzichtiger zijn bij het verstrek ken van hypotheken, is geen onwil volgens Peter Boerjan. „Er staat wel een rem op het te hoog financieren van huizen zoals dat in voorgaande jaren wel eens was. Toen hadden we mogelijkheden om aan starters hypothe ken te verstrekken waarbij we alvast rekening hielden met inkomstenstijging op termijn. Te genwoordig kijken banken naar wat iemand verdient en of dat misschien juist minder wordt in de toekomst. Om de consument in tijden van onzekerheid te beschermen, zijn de normen van banken voor de verstrekking van hypotheken in samenwerking met de Au toriteit Financiële Markten en de overheid aangescherpt." Het geduld van Bastiaan en Linda wordt nog even op de proef gesteld. Maar op 15 juni kan de kurk van de fles. Dan krijgen zij de sleutel en beginnen ze met de opknapbeurt van hun eerste woning. Peter Boerjan van de Rabobank: „We beschermen de con sument." www, maatgarant. nl Middelburgsestraat 64 in Koudekerke Tuin- loungemeubelen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 40