Een huis als een bruidstaart wonen3 Heeft u tips? Mail dan naar. wonen@pzc.nl vrijdag 11 mei 2012 door Adriënne Glasbergen Villa Boerhaave is in 125 jaar be woond door vijf dokters, Duitsers en Engelsen. Nu behoort de villa in Hoedekenskerke toe aan Hanny en Jan van Wijngaarden. Ongeveer vijf jaar geleden waren zij eigen lijk op zoek naar een boerderij in Zeeland. De familie van Hanny komt van oorsprong uit Kruiningen. Zij is opgegroeid in Papen- drecht maar wilde terug naar haar wortels. Haar man, Jan van Wijngaarden, is aanne mer en vogelaar. Hij wilde graag dicht bij het water wonen. Toen ze toevallig een keer in Hoedekenskerke moesten zijn, reden ze door de Molenstraat en via de Kerkstraat langs Villa Boerhaave. „Het huis wat ik tus sen het groen zag staan, vond ik indrukwek kend en geheimzinnig." De villa aan de rand van Hoedekenskerke biedt voor hen de Zeeuwse rust die zij zoch ten. Sinds Hanny en Jan in de villa wonen," verbouwen ze af en toe wat aan het huis. „Wij willen graag alles zoveel mogelijk in de originele staat terugbrengen." Dat kost veel tijd en geld. Af en toe is het on mogelijk een voorziening in de originele staat terug te brengen, het huis is immers al 125 jaar oud. Hoe het huis er oorspronkelijk uitzag, weten zij van oude foto's en verha len van mensen die in het dorp wonen. De villa is in 1887 gebouwd als dokterswo ning en heeft de naam Boerhaave gekregen, vernoemd naar een bekende Nederlandse arts, Herman Boerhaave. Volgens Hanny was de gezondheidszorg in die tijd erg slecht en waren er nog maar twee, heel oude geneesheren in de buurt. „Het huis is toen gebouwd om dokters aan te trekken." Dat is volgens haar ook aan al les te zien. „Het huis heeft een dubbele voor deur. Het staat hoog op een kreekrug. Voor die tijd was het een enorm groot huis en werkelijk alles is versierd." Hanny noemt de villa een soort bruidstaart. „De hoge plafonds zijn versierd, in het met selwerk zitten versieringen en overal kom je ornamenten tegen. Al zou je het hele huis leeghalen, dan is het nog vol en druk." In de Tweede Wereldoorlog is het huis ge vorderd door de Duitsers en daarna bescho ten. De ramen zijn toen gesneuveld en er zijn glas-in-lood ramen geplaatst. „In die tijd was dat een goedkopere oplossing dan er helder glas in te laten zetten." De achterkamer is de favoriete kamer van Hanny. „Moet je kijken naar dat licht." Door de vele enkel beglaasde en de glas-in-lood ramen filtert het licht door de bomen naar binnen. „Het licht valt ieder seizoen anders door de bomen die in de tuin staan." Hanny beschrijft de villa als 'een familie huis'. Het is niet comfortabel, maar je voelt je op je gemak. In het Engels wordt vaker ge zegd: „It's not comfortable, but you feel at ease." Ieder voorwerp dat in huis staat, is zorgvul dig uitgekozen door de eigenaresse. „Alles wat hier staat, heeft een speciaal plekje in mijn hart. Ik kan amper iets weggooien." Hanny koopt absoluut geen massageprodu- ceerde meubelen. Ze is in haar leven een hoop rommelmarkten afgelopen. „Ik koop graag voorwerpen die handgemaakt zijn." Hanny heeft een hekel aan meelopen met trends, ze vindt het daarom jammer dat blauw en groen de zomertrends zijn van 2012. Veel muren in het huis zijn blauw of groen, net als kastjes en andere meubelstuk ken „Blauw is echt de kleur voor mij. Dat verandert nooit. Gelukkig is het maar een trend en waait dat ook wel over." Hanny en Jan van Wijngaarden hopen min stens nog twintig jaar in het huis te kunnen wonen. Ze zijn van plan alle woonvoorzie ningen voor die tijd op de benedenverdie ping te realiseren. Op deze manier kunnen zij langer in Villa Boerhaave blijven wonen. -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 39