Brian 8u gac zal nooit op tafel springen 281 sport Dick Advocaat moet weg vrij maken voor jongere generatie 'Niet elke makelaar van atleten is een charlatan' Sprinters gelost vrijdag 11 mei 2012 door Rik Elfrink EINDHOVEN - PSV stippelt met het vastleggen van Dick Advocaat een traject uit voor de toekomst. In de schaduw van de Hagenaar kunnen potentiële hoofdtrainers rustig rij pen. Advocaat blijft maximaal twee jaar trainer bij PSV. Over die termijn is intern gesproken met de clublei ding. De coach heeft een contract ondertekend met een looptijd van één seizoen, wat bij goede resulta ten tussentijds verlengd kan wor den. Binnen de club ressorteert onder Advocaat veel aanstormend trai nerstalent. PSV ziet niet alleen in Phillip Cocu een toekomstige hoofdcoach. Mogelijk zou ook Er- nest Faber die positie op de lange termijn kunnen bekleden. Chris van der Weerden heeft eveneens de ambitie uitgesproken ooit trai ner te worden. Daarnaast krijgt PSV in de persoon van Mark van Bommel een speler die over de ca paciteiten lijkt te beschikken om de Eindhovense club over een aan tal jaren te trainen. Met Van Bom mel is nadrukkelijk besproken dat hij in de toekomst deel kan gaan uitmaken van de technische staf. PSV denkt daarmee voor een pe riode van drie tot vier jaar de trai nerspositie ten allen tijde gewaar borgd te hebben. Advocaat geldt nadrukkelijk als een tussenpaus, iemand die op korte termijn voor sportief succes kan zorgen. Al in december lekte uit dat hij de belangrijkste kandi daat was om Fred Rutten op te vol gen. Vanwege het ontslag van de Tukker werd tijdelijk een beroep gedaan op Phillip Cocu. Hij liep niet weg voor de verantwoordelijk heid en won met PSV de bekerfi nale. In de competitie verloor PSV met Cocu alleen tegen RKC en Ajax. Eén punt scheidde de ploeg van plek twee, Ajax liep door een serie van veertien overwinningen alsnog weg van PSV. Advocaat krijgt volgend jaar met Van Bommel en de Deen Jörgensen al twee versterkingen. PSV mikt daarnaast op een rechts- Dick Advocaat back. Al eerder werd duidelijk dat Ronnie Stam hiervoor een belang rijke kandidaat is. Atiba Hutchin son wil graag bij PSV blijven en mikt voor komend jaar op een plek op het middenveld. PSV pro beert Stanislav Manolev in de zo mer te verkopen. Wordt Marcelo in de zomer niet verkocht, dan is een achterhoede met (van rechts naar links) Stam, Marcelo, lörgensen en Willems of Pieters dus denkbaar, met daarachter keeper Tyton. Op het middenveld beschikt Advocaat met Strootman en Van Bommel over twee belang rijke pionnen. Voor de rol van offensieve midden velder, de nummer tien, blijft Ola Toivonen bovenaan de pikorde, tenzij de Zweed vertrekt. Mocht hij Eindhoven verlaten dan lijkt Georginio Wijnaldum zijn natuur lijke opvolger. Voorin bestaat ook nog de nodige onduidelijkheid, vooral doordat niet duidelijk is of Jeremain Lens volgend seizoen nog wel bij PSV voetbalt. De club mikt op rechtsbuiten Luciano Nar- singh (SC Heerenveen) als aange ver voor spits Tim Matavz. Een ge makkelijke prooi vormt hij niet. Narsingh staat eveneens in de be langstelling van Ajax en Fulham. De eerste keus op de linksbuiten positie is en blijft Dries Mertens, die bij PSV wil blijven. Mark Cavendish won gisteren zijn zevende Giro-etappe In de Tour de France staat de teller op twintig. Het tricot aantrekken was een utopie, maar hij mocht er wél even aan ruiken. Brian Bulgac reed gisteren, in de vijfde Gi ro-etappe, urenlang virtueel in de roze leiderstrui. door Edward Swier FANO - Het was een jongensdroom voor een jonge Nederlandse wiel renner in Belgische dienst die tot op heden onder de radar bleef „Al heb ik me niet met die trui bezig gehouden hoor, ik deed vooral mijn ding voor de ploeg." Wie? Brian Bulgac. Een Nederland se wielrenner? Ja wel degelijk. Maar wel één zonder grote histo rie. Dat blijft voorlopig nog even zo. De 24-jarige Lotto-coureur Bulgac, ploegmaat Olivier Kaisen en hun medevluchters Alessandro de Marchi en Pier Paolo de Negri werden na een vlucht van bijna 180 kilometer ingelopen. Met nog 25 kilometer te gaan namen de sprintersploegen het commando over' in Fano won wereldkampi oen Mark Cavendish - wie anders - de sprint. Bulgac kwam op achterstand bin nen. „De laatste vijftien kilometer zat ik in een groepje waar het tem po uit was, ik kon mijn benen al een beetje losrijden." Hij gloeide van trots. „Ik ben zo blij met deze kans, dat het voelt alsof ik vleugels heb. Deze Giro uitrijden is voor mij het grootste doel, maar ik wil de toch vooral ook eën keer 'iets leuks doen'. Wie weet probeer ik later deze Giro nog eens mee te glippen. Nu moet ik echter eerst goed herstellen van deze inspan ning." De Almeerder, wiens achter naam Bulgac afkomstig is van zijn Turkse vader, is feitelijk pas kort écht wielrenner. Bulgac bekwaam de zich aanvankelijk in een andere sport, triatlon. Tot bleek dat hij be ter liep en fietste dan zwom. Zo doende volgde de overstap naar eerst de duatlon (derde op het EK onder 23 jaar) en later pas het fiet sen alleen. „Omdat mijn broertje lopen niets vond, maar wel met me wilde trainen." Bulgac vond in het peloton maar moeilijk zijn draai. Niet zozeer van wege een gebrek aan kracht of ta lent, integendeel, maar vanwege het ontbreken van wielerhistorie („Ik had geen idee hoe je moest trainen") én vanwege zijn eigen persoonlijkheid. Het jaar dat hij in dienst was van de Rabo-oplei- dingsploeg, 2010, werd er mede geen succes door. Bij het belofte team van Lotto bloeide Bulgac vo rig jaar op. Hij won twee pittige etappekoersen. Er werd niet alleen veel in zijn fysieke vermogens geïn vesteerd, ook mentaal kreeg hij steun. „Inmiddels kan ik op de fiets goed voor mezelf opkomen. In de slotfase van de vijfde Gi ro-etappe lagen er nog enkele ve nijnige hellingen op de route, waardoor talloze sprinters de aan sluiting met het peloton verloren. Zo konden Theo Bos, lyier Farrar en Thor Hushovd Het tempo niet aan, waardoor de spurt een duel tussen Mark Cavendish en Mat thew Goss zou opleveren. Wereld kampioen Cavendish beschikte over de rapste benen en won zijn tweede rit in deze Giro. Tuurlijk moet ik nog heel veel le ren, maar ik denk dat een renner die er alles voor doet én alles voor laat nog grote stappen kan ma ken." Om beter voor zichzelf op te ko men, krijgt Bulgac steun van een mental coach. Daarnaast praat hij veel met ex-prof Michiel Elijzen. „Daar word ik zowel als wielren ner als persoon beter van. Ik heb hulp nodig om wat zelfverzeker der te worden. Vroeger op school was ik al heel stil en verlegen." Nu nog heeft hij het soms lastig. „Ik moet zorgen dat ik me niet op sluit, dat ik mee doe in de groep. Toen ik bij de ploeg kwam hield ik me ook heel erg op de achter grond, was ik zenuwachtig om een gesprek aan te gaan." Bulgac zelf merkt echter verbetering. „Ik durf nu ook weieens een geintje te maken. Al zal ik nooit iemand wor den die op tafel staat te springen." Zijn werk binnen de ploeg wordt zeer gewaardeerd. In aanloop naar de Giro mocht Bulgac al een flink programma rijden. Als eerstejaars startte hij in zowel de Amstel Gold Race, de Waalse Pijl als Luik-Baste naken-Luik. „Daar had ik van de winter natuurlijk slechts van kun nen dromen. Ik vond het extreem mooi om me leeg te mogen rijden voor Jelle Vanendert en Jurgen van den Bröeck." Teammanager Mare Sergeant roemt Bulgac. „Brian doet alles wat we hem vragen. Zo timide als hij buiten de koers is, zo goed ma nifesteert hij zich in het peloton. Hij heeft een enorme drive, wil er komen. Het is een renner waarin het prettig investeren is. Hij is van het type dat niet in één dag een topper is, maar als je geduld hebt kan hij je nog weieens aangenaam verrassen." MIDDELBURG - Het artikel over du bieuze buitenlandse atletenmake- laars dat donderdag in deze krant verscheen heeft nogal wat teweeg gebracht. Op internet kwamen veel reacties binnen. Archie Staal, de man die Noureddine Athamna aan de start van de Kustmarathon bracht, waarschuwt voor een het ze tegen de atletenmanagers. „Niet elke buitenlandse atletenma- kelaar is een charlatan", zegt hij in een reactie op de dubieuze e-mails die binnenkwamen bij de Kustma rathon en de Marathon Zeeuws-Vlaanderen. „De e-mails die de organisaties van de Kustma rathon en de Marathon Zeeuws-Vlaanderen hebben gekre gen zijn van mensen die nergens geregistreerd staan. Het zijn fakebe- richten waar je niet op in moet gaan." Volgens Staal opereren de be trouwbare buitenlandse makelaars onder auspiciën van atletiekfedera- ties. „Zij hebben belang bij goede reacties van de atletiekevenemen- ten. De makelaars zijn heel hard nodig om de atletiek naar een ho ger niveau te tillen. Al kan ik na tuurlijk niet beweren dat iedereen honderd procent zuiver is." Zelf zorgde Staal ervoor dat Nou reddine Athamna in 2010 aan de start kon staan van de Kustmara thon. De Algerijn won prompt de wedstrijd. „Ik heb daar nooit een cent aan verdiend. Sterker nog, het heeft me alleen maar geld gekost", zegt Staal. Pieter Huistra moet voortijdig het veld ruimen als trainer van FC Groningen. De ex-international wordt onder meer een gebrekkige communicatie verweten. foto Marco de Swart

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 28