cultuur! 15 In Zeeland viel alles op z'n plek Jaarconcert Delta Brass Bob Marley herdacht agenda Orkest zonder Frans Bruggen in Grote Kerk Geannuleerd Nieuwe literaire thriller van schrijversduo Tupla M. speelt zich af in Westkapelle vrijdag 11 mei 2012 mmmmtrnsmmsmmmimmmmmmmm Meer agendanieuws en het complete bioscoopprogramma zijn te vinden op de website van deze krant. PODIUM Kwadendamme Openingsavond Bluesfestival. Tent voetbalveld, 16.30 uur Middelburg A tribute tot Eric Clapton door.de Joe Brozio Band. Stadsschouwburg, 20.00 uur Italiaans concert Madrigaalkoor en in strumentaal ensemble Plan B. Gasthuiskerk, 20.00 uur Oost-Souburg Concert Richard Buckner en Broeder Dieleman. Razzmatazz, 20.30 uur Terneuzen Bob Marley Memorial met De Skag- gerz en Joshua Alo. De Pit, 21.00 uur Zierikzee 'Ik kus je duizendmaal'koor- en thea tervoorstelling Waisisi over leven Ilse We ber. Thomaskerk, 20.00 uur. VEERE - Het Orkest van de Acht tiende Eeuw komt zondag zonder dirigent Frans Brüggen naar Veere. Brüggen (77), oprichter en boeg beeld van het orkest, is opgeno men in het ziekenhuis. Het concert bij Muziekpodium Zeeland, zondag om 15.30 uur in de Grote Kerk in Veere, gaat wel door. Brüggen wordt vervangen door Kenneth Montgomery, die in Nederland vooral bekend is als diri gent van het Radio Symfonie Or kest, Radio Kamer Orkest en het Groot Omroepkoor. MIDDELBURG - Het optreden van Lenny Kuhr dat voor zaterdag avond stond in 't Spiegeltheater in Middelburg is verplaatst naar zater dag 3 maart volgend seizoen. Ook het kinderfilmconcert Peter Pan, dat zaterdagmiddag in po dium 't Beest in Goes zou plaats vinden, gaat niet door. Reden hier voor is de tegenvallende kaartver koop. De literaire thriller Schuld, die donderdag officieel werd gepre senteerd, speelt zich af in West kapelle. Het boek is geschreven door Tupla M. Achter dit pseu doniem gaat het Amstelveense duo Atie Vogelenzang en Wen- dela de Vos schuil. door Rolf Bosboom Bij elk boek doen ze gron dig Veldonderzoek'. Voor Schuld verbleven ze dan ook regelmatig in Westka pelle. „We leren de omgeving zó goed kennen, dat we söms heim wee voelen als we weer weggaan", zegt Atie Vogelenzang. „Toen we Schuld in handen hadden, zei ik te gen Wendela: ik heb toch zo'n zin om weer even naar Westkapelle te gaan en lekker over de dijk te lo pen. Door zo'n boek is er voor al tijd. een connectie met zo'n plaats. Het heeft iets magisch." Het is inmiddels hun vijfde geza menlijke boek, na het debuut Vrou welijk Naakt (bekroond met de Schaduwprijs 2006), Een kwestie van tijd (2007), Speeddate (2008) en Meer dood dan levend (2010). Voordien was Vogelenzang al ge ruime tijd actief als schrijfster. De Vos komt uit het theatervak, maar koos uiteindelijk voor een bestaan als juriste. „Maar het leek wel alsof daarmee al mijn creativiteit op slot kwam te zitten." Tijdens een vakantie in 2003 ont stond, geïnspireerd door de Nicci French-boeken, het idee om een keer samen iets te schrijven. De Vos was aanvankelijk wel 'een beet je kopschuw', zegt Vogelenzang. „Wendela komt uit een beroemde schrijversfamilie (haar grootvader is Herman Heijermans), dus ze had de lat voor zichzelf erg hoog liggen. Het compromis dat we slo ten om het samen schrijven toch mogelijk te maken was: een pseu doniem en geheimhouding tot een eventueel eerste boek een feit was. En dat is gelukt." Dat pseudoniem werd Tupla Mou nts. „Voor ons eerste boek deden we research in Finland. Tupla bete kent in het Fins: dubbel. Wij zijn dus een Dubbel-schrijver", ver klaart Vogelenzang. De Vos: „Na onze overstap van uitgeverij De Ar beiderspers naar Verbum Crime hadden we behoefte aan een frisse start. Mensen hadden toch vaak moeite met Tupla Mourits. Von den het ingewikkeld. Tupla M. is iets eenvoudiger en mensen vin den het wel intrigerend." In Zeeland viel alles op z'n plek: de kust, de historie van Walche ren, de watersnood. De kust trekt ons sowieso heel erg." Het boek bevat diverse verhaallij nen, die vaardig met elkaar wor den verweven. „Wij behoren tot de schrijvers met een 'plan'. Dat betekent veel overleggen en van te voren uitdokteren, maar je kunt als je samen schrijft eigenlijk niet anders. Zonder afspraken werken is zoiets als samen een donker bos inlopen. Je raakt elkaar geheid lewijt", zegt De Vos. „Het plan is onze TomTom", vult Vogelenzang aan. „Hoewel we die wel eens negeren. Dan zegt hij 'rechtdoor' en dan slaan we toch lekker linksaf. In ons werkplan is daar wel altijd ruimte voor. Het le vert vaak mooie zijlijntjes op." Ze sluiten niet uit dat ze in de toe komst nog eens een Zeeuws boek zullen schrijven. „Lezers lijken te houden van een typisch Neder lands decor. Zeeland is daarvoor ui termate geschikt. Historische stad jes, strand, zee, dijken, vuurtorens, vissershavens, vette klei, suikerbie ten, prachtige wolkenluchten, ga zo maar door. En wij zijn dol op Zeeland." 'Schuld' van Tupla M. is verschenen hij uitgeverij Verbum Crime, €14,95. Zie ook www.tuplamourits.nl. Atie Vogelenzang en Wendela de Vos vormen het schrijversduo Tupla M. op de botten." De Vos: „We heb ben het idee dat we daar steeds be ter in slagen." Schuld gaat over het echtpaar Rik en Evalien. Na een traumatische gebeurtenis - het verlies van hun zoon Dylan - besluiten ze met hun dochter Pippa te verhuizen van Amsterdam naar Zeeland. Een maal neergestreken in Westkapel le, waar Rik is opgegroeid, blijkt dat ze het verleden niet zomaar achter zich kunnen laten. Boven dien wacht hun in Zeeland een weinig hartelijke ontvangst. „We kwamen eigenlijk via een om weg in Zeeland terecht", zegt De Vos. „In 2009 lazen we dat stich ting Gay Sport Nijmegen aangifte had gedaan van discriminatie te gen een textielbedrijf omdat het op religieuze gronden weigerde voor hen badhanddoeken te be drukken. Ze lieten weten een ho- motoernooi een 'god-onterend evenement' te vinden. Wij von den dat zo schokkend, zo onver- draagzaam, zo respectloos." „We besloten dat het boek over ge loof moest gaan", vertelt Vogelen zang. „We hebben eerst rondgere den op de Veluwe, maar we raak ten daar niet geïnspireerd. Op de een of andere manier voelde het niet goed. We kwamen uit bij Zee land, juist omdat daar ook nog (streng)gereformeerde kerken zijn. Na vijf boeken in zeven jaar zijn ze steeds bedrevener geraakt in het samen schrijven. „We hebben vooral geleerd goed naar onszelf te luisteren en trouw te blijven aan onze uitgangspunten. Een daarvan is: schrijven wat we zelf graag zou den willen lezen. De ultieme uitda ging is om een spannend boek te schrijven en dat zo goed mogelijk te doen. Niet alleen de plot, maar ook psychologisch en qua vorm. Met gelaagde karakters die zich ontwikkelen in het verhaal. Vlees Omslag van het boek. HEINKENSZAND - Delta Brass Zee land voert zaterdag in De Stenge in Heinkenszand haar traditionele jaarconcert uit. Dat begint om 19.30 uur. Onder leiding van dirigent Arie Stolk speelt het gezelschap voor de pauze het programma waarmee het recent een tweede plaats ver overde tijdens het Open Vlaams Brassband Kampioenschap. Na de pauze gaat alle aandacht uit naar de trombones. De band treedt dan op met trombonist Jur- gen van Oostenbrugge als gastso- list. Hij maakte in het begin van zijn nog jonge carrière deel uit van Delta Brass Zeeland band en speelt nu regelmatig met onder an dere Het Zeeuws Orkest en Jeugd orkest Nederland. Naast zijn solo- optreden is Van Oostenbrugge te horen met de trombonesectie van de band in swingend modern re pertoire. 's Middags, vanaf 13.00 uur, ver zorgt Hans Boschma een work shop voor jonge blaasmuzikanten. VLISSINGEN - Op diverse manieren wordt dezer dagen in Zeeland stil gestaan bij de sterfdag van reggae- legende Bob Marley, vandaag pre cies 31 jaar geleden. In De Pit in Terneuzen houdt van avond de Bob Marley Memorial Party, met optredens van Joshua Aio uit Amerika en de Rotterdam se formatie The Skaggerz. De deu ren gaan om 20.00 uur open. Het eerste optreden begint om 21.00 uur. De Piek in Vlissingen heeft zater- dag haar traditionele Bob Mar- ley-tribute. Er is een optreden van de Faya Nation Band (een mix van muzikanten van Postman en van Ziggi Recado's begeleidingsgroep The Renaissance Band), met mede werking van Osie, Sista Janna en Kendread. De zaal gaat open om 21.00 uur. Aanvang: 21.30 uur. Sinds donderdag draait in diverse Nederlandse bioscopen ook de do cumentaire Marley van Kevin Mac- Donald. Deze is (nog) niet in Zee land te zien. DE KUNST VAN KIEZEN Kies ook uw favoriete kunstwerk uit de collectie van SBKM/De Vleeshal via www.pzc.nl/dekunstvankiezen, STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 15