Nieuwe crisis banken dreigt 1113 'Huishoudens kampen met te hoge woonlast' Bijna-moeders in de Keukenhof kpn Schuldencrisis Spanje loopt uit de hand vrijdag 11 mei 2012 Economen twijfelen of Spanje de genomen risico's nog wel kan dragen. Duitse econoom waarschuwt voor tweede Zuid-Europese bankencrisis. door Cert van Harskamp DEN HAAG - De Zuid-Europese ban kencrisis dreigt enorm uit de hand te lopen, waardoor Noord-Europe- se landen voor honderden miljar den risico lopen. Economen twijfelen openlijk er aan of de Spaanse overheid de risi co's die ze op zich heeft genomen nog wel kan dragen. De crisis in de Spaanse financiële sector esca leert dermate, dat de regering heeft aangekondigd later vandaag met een extra noodplan te komen om de balansen van de banken te ondersteunen. Verwacht wordt dat noodlijdende banken met die steun 'giftige' vast goedbeleggingen van hun balans kunnen halen. Banken" zijn kei hard getroffen door het uiteenspat ten van de Spaanse vastgoedbei en het ineenstorten van de huizen markt. De overheidssteun komt bovenop de nationalisatie van de grote ban ken. De Spaanse staat heeft woens dagavond laat een belang van 45 procent genomen in de Bankia, die dreigde om te vallen. Daarmee zijn inmiddels vier Spaanse ban ken genationaliseerd. „De vraag is of de Spaanse over heid nog wel aan zijn verplichtin gen kan voldoen", zegt Arnoud Boot, hoogleraar financiële econo mie aan de Universiteit van Am- AMSTERDAM - De Nederlandsche Bank blijft zeer bezorgd over de schuldpositie van de huishoudens, die door de dalende huizenprijzen geleidelijk verder verslechtert. In het jongste Overzicht Financiële Sta biliteit steunt de centrale bank het voornemen van de 'Kunduzcoali- tie' om vanaf volgend jaar nieuwe hypotheken minder renteaftrek toe te kennen. De bank benadrukt het belangrijk om de hypotheek rente-aftrek langs de weg van gelei delijkheid aan te pakken. Het is niet voor het eerst dat DNB waarschuwt tegen de destabilise rende effecten van overmatige kre dietverlening aan huishoudens. De suggestie om wat aan de hypotheekrenteaftrek te doen, klonken al in de jaren negentig. Maar omdat niemand ingreep, lijkt het erop dat Nederland z'n ei gen 'monster' heeft gebaard. Er is geen land waar zo veel kan wor den geleend om een huis te kopen en dat heeft de huizenprijzen extra opgejaagd. Volgens DNB neemt de totale hy potheekschuld in de komende ja- sterdam. Donderdag waarschuwde de Duitse econoom Daniel Gros in de media voor een tweede Zuid-Europese bankencrisis. Vol gens Sylvester Eijffmger, hoogle raar monetaire economie aan de Universiteit van Tilburg, is die tweede crisis echter allang aan de gang. „Griekenland is na de verkie zingen allang opgegeven. De kos ten van uittreding uit de euro van de Grieken zijn allang afgeboekt. Maar Italië en vooral Spanje vor men nu de risico's." De duizend miljard euro aan goed kope leningen die de Europese Centrale Bank (ECB) ter beschik king stelde om de kredietverlening op gang te helpen, hebben Zuid-Europese banken vooral ge bruikt om de eigen balansen te ver sterken. Eijffmger: „Dat geld kon den zij lenen tegen 1 procent ren te. Daarvoor hebben zij staatsobli gaties gekocht van hun eigen land, waarvoor zij 5 tot 6 procent rente kregen. Daarmee zijn hun balan sen wel versterkt, maar zitten zij ook opgescheept met een enorm risico op die balansen." Als het misgaat met Spanje, Portu gal en Italië, moeten de Noord-Eu- ropese landen boeten. In het Euro pese noodfonds dat vanaf 1 juli in werking treedt, zit tussen de 700 en 800 miljard euro. „Dat is alle maal geld dat van het noorden naar het zuiden stroomt", zegt Boot. Om het vertrouwen in voor al Spanje terug te winnen, moet dat fonds worden verhoogd tot tus sen de 1200 en 1400 miljard euro, om financiële markten ervan te overtuigen dat de eurozone niet uit elkaar valt. „Dat is het enige wat helpt, maar dat moeten de po litici wel willen." LISSE - In aanloop naar Moederdag zijn donderdag zes bijna-moeders in de Keukenhof in het zonnetje gezet. Het is te hopen dat ze meisjes zullen krijgen, want uit onderzoek van onderzoeksbureau Q&A blijkt, dat die zich het meest bekommeren om Moederdag. Vrouwen kopen vaker iets voor hun moeder dan mannen en ook zijn vrouwen goedgeefser dan mannen als het om de schoonmoeder gaat. foto ANP ren naar alle waarschijnlijkheid al leen maar toe, zelfs al wordt de renteaftrek gaandeweg beperkt. Dat komt doordat huizen bij ver koop opnieuw gefinancierd wor den, tegen doorgaans veel hogere bedragen dan bij eerdere verkoop. Dat vliegwiel van almaar toene mende hypotheekschuld in Neder land creëert allerlei problemen en risico's. Het kost de overheid steeds meer renteaftrek, en de staat loopt risico's via de Nationale Hypotheek Garantie. Het verhoogt de kwetsbaarheid van banken om dat ze de relatief dure kapitaal markt op moeten om al die hypo theken te kunnen verstrekken. Nu de huizenprijzen dalen, verslech tert bovendien het onderpand dat bij de banken op de balans staat. DNB-president Klaas Knot vindt dat huizenkopers op termijn maar 90 procent van het aankoopbedrag moeten kunnen lenen, maar ook dat is internationaal gezien nog al tijd veel. In feite zegt DNB: Neder landers moeten er weer aan wen nen dat ze eerst flink sparen voor dat ze hun eerste huis kopen. sluit je aan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 13