Iedereen glimt tijdens verhuizing De Blide 22 zeeland Graauwenaren zetten 'praotjesstoel* buiten Vonk Terneuzens stel sloeg over in Brabant Arrangement Reimers Verdwenen maanman 'respectloos' almanak Plantje Verhuizing Vijverworkshop donderdag 10 mei 2012 door Romain van Damme TERNEUZEN - „Ik was bevriend met haar broer en kwam daarom regel matig bij haar thuis. En tsja, op een gegeven moment sloeg de vonk over. Zo gaat dat soms." Dat was in het west-Brabantse Oud-Gastel, waar Johannes La- zaroms (85) en Cornelia Ernest (86) geboren zijn. Nu wonen ze al weer geruime tijd in Terneuzen waar woensdag met de kinderen uitgebreid stilgestaan werd bij het 65-jarig huwelijk. Ver van Oud-Gastel, dat inmiddels een her innering is. Een uitermate goede herinnering, dat zeker. „Toen we daar woonden, werkte ik bij Philips in Roosendaal", zegt Johan. „Na tien jaar kwam er een overplaatsing naar Terneuzen waar ik nog eens 28 jaar bij Philips werkte." Van west-Brabant naar het onbekende Zeeuws-Vlaande- ren, een hele omschakeling. „Ik had er wel wat moeite mee hoor", erkent Johan. „Ik moest plotseling alles in Oud-Gastel achterlaten. Vrienden, toneel. En ik voetbalde bij sc Gastel. Bij Philips heb ik nog wel zomeravondvoetbal gespeeld. Nu heb ik het prima naar mijn zin hier. We hoeven hier absoluut niet weg." „Vanaf het begin heb ik hier graag gewoond", zegt zijn vrouw. „Ik zeg altijd: waar je je brood ver dient, is je vaderland." Haar man deed vrijwilligerswerk en ook zij liet zich niet onbetuigd in die sector. „Ik heb in de thuis zorg in Terneuzen gewerkt en daar na vrijwilligerswerk in De Veste en bij Tafeltje Dekje gedaan." Het 65-jarige bruidspaar heeft een zoon en vier dochters van wie er een is overleden. Zeven kleinkinde ren en negen achterkleinkinderen zullen er vast en zeker voor zorgen dat het 65-jarig huwelijk komend weekend met veel plezier wordt ge vierd. door Romain van Damme GRAAUW - Het weer moet wel mee zitten. Het liefst een lekker zonne tje en nergens een wolkje te beken nen. Dat zou pas een fraai decor zijn voor de praotjesstoel in Graauw. Een initiatief van Rita la- berg en Marleen Wouters die het sociale leven in Graauw een im puls willen geven. Van zaterdag 12 tot en met vrijdag 18 mei. Het is heel simpel. Plaats een paar stoelen op de stoep voor het huis, zet een lekker kopje koffie met eventueel een heerlijk koekje erbij Die Zeeuwse werkt al heel wat jaren als caissière bij een groot tuincen trum, waar ze nagenoeg alles van de verkoopbare Jlora en fauna af weet. Nu het seizoen langzaamaan op gang komt, wilde een klant haar tuin opfleuren met plantjes voor bui ten. Viooltjes, wat bollen in pot en, vooruit, ook een vergeet-me-nietje. Die kon immers ook mooi buiten en nodig de buren uit. „Praat eens ontspannen met elkaar, met voor bijgangers en zet alle drukte even opzij", zeggen de initiatiefnemers die ook aan de wieg stonden van de inmiddels jaarlijkse kunstroute in het oost-Zeeuws-Vlaamse dorp. „Lekker even ontspannen en de tijd voor elkaar nemen. Dat is in deze roerige en slechte economi sche tijden wel op zijn plaats." Jaberg en Wouters hopen op een kettingreactie en meer sociale con tacten, waarvan vooral ouderen moeten profiteren. Zaterdag wordt om 10.30 uur begonnen. Tip? redactie@pzc.nl staan. De behulpzame kassamede werkster zag al vlot dat de mevrouw - ze was op de flets - dat alles nooit makkelijk mee kon nemen en gaf haar een tasje mee, extra stevig. Na een welgemeend 'tot ziens' stapte de vrouw naar buiten, richting haar Gazelle. In haar ooghoeken zag de caissière dat de vrouw wat had laten staan. Het vergeet-me-nietje... De nieuwbouw van De Blide van Stichting Ouderenzorg Ka naalzone (SOKA) telt veertig verzorgingsplaatsen, acht zorg- appartementen en 28 verpleegplaatsen verdeeld over vier groepswoningen met elk zeven bewoners. Voor de verhuizing uit het oude gebouw is al met al drie weken uitgetrokken. Cornelia en Johannes Lazaroms waren woensdag 65 jaar getrouwd. Komend weekeind vieren ze feest met de familie. foto Mark Neelemans door Harrnen van der Werf Het is een komen en gaan van verhuizers en andere werklieden in de nieuwbouw van ver zorgingshuis De Blide bij de Axelsestraat in Terneuzen. Het gro te moment is gekomen, de' nieuw bouw van samen 48 appartemen ten en vier groepswoningen met elk zeven kamers is gereed. De bewoners die woensdag als eer sten verkassen, zitten bij elkaar in een woonkamer. „Ze doen maar. Voor mij is het allemaal goed", doet Jo Valkx (87) nonchalant, waarna de aap uit de mouw komt. „Ik had graag zelfbij de inrichting willen zijn, maar dat mocht niet. Mijn zoon en schoondochter zijn ermee bezig." Jo heeft met medebewoners al wel een kijkje mogen nemen in de nieuwbouw, direct achter het oude verzorgingshuis van De Blide. Dat verzorgingshuis is in middels 47 jaar oud en was aan vervanging toe. De kamers zijn er (te) klein: 16 of 26 vierkante meter. De nieuwe zijn vijftig vierkante meter, met een woonkamer, apar te slaapkamer en een grote, rol stoeltoegankelijke badkamer. Ma ria Peek (90) heeft aan één woord genoeg om haar gevoel te omschrij ven: „Grandioos." Ze is ook blij dat er een einde komt aan een reeks verhuizingen, nadat ze mei vorig jaar in het ziekenhuis beland de. „Zeven keer ben ik sindsdien verkast. Ik heb in De Blaauwe Hoe ve gezeten, in Ter Schorre en nu dan hier. Ik heb vijfentwintig jaar in de Dukdalf-flat gewoond in Ter neuzen, op de tiende verdieping. Ik wilde in de nieuwbouw ook zo hoog mogelijk wonen, op de vijf de." Ze is daarin geslaagd. Wies de Bakker-van Damme (89) mag tussendoor wel een kijkje komen in haar nieuwe woonstee, speciaal voor een foto in de krant. Tot ze vorig jaar zo mer ziek werd, woonde ze aan de, Churchilllaan in Terneuzen, met uitzicht op de Westerschelde. Als binnenschippersvrouw vond ze dat fantastisch. „En hier krijg ik weer uitzicht over de havens van Terneuzen. Je kunt er zelfs de sche pen op het Kanaal zien varen." Niet alleen de bewoners zijn en thousiast, ook de medewerkers van Stichting Ouderenzorg Kanaal- TERNEUZEN - Het televisieprogram ma 'Knallen in de Horeca', waarin kenner Willem Reimers een hore- catent onder handen neemt, heeft voor deelnemer Snowbase uit Ter neuzen een 'happy end'. Het horecagedeelte van de skihal kreeg in het programma flinke kri tiek en werd gespiegeld aan restau rant De Zwaan uit Etten-Leur, waar de boel volgens Reimers wél in orde was. Beide horecazaken gaan samenwerken en brengen een 'Meneer Reimers Arrange ment' op de markt. Groepen werken bij Snowbase eerst aan een teambuildingspro gramma, lunchen en gaan daarna anderhalf uur skiën. Per bus gaat het vervolgens naar De Zwaan, waar een viergangenmenu wordt geserveerd. De kosten per persoon bedragen 150 euro. zone (Soka) waaronder De Blide valt. Soka-directeur Bennie Saman en beleidsadviseur Ilse de Croock geven een rondleiding. „Het bete kent nogal wat voor iedereen, zo'n verhuizing", vertellen ze, „maar je merkt gewoon dat iedereen het hartstikke fijn vindt. Het is hard werken deze dagen. Toch loopt ie dereen te glimmen. Dat is mooi." De nieuwbouw ziet er van buiten af uit als een grote blokkendoos, maar binnen is alles anders, kleur rijk en warm. Elke verdieping is herkenbaar aan een eigen kleur schakering en enorme foto's van typisch Nederlandse taferelen als een molen en tulpen. Medewer kers en bewoners hebben er hun zegje over mogen doen. Er is dui delijk geprobeerd het motto van Soka om te zetten in werkelijk heid. Dat motto is 'als thuis, maar dan anders'. „Straks ben ik weer thuis", kijkt Wies de Bakker-van Damme al vast vooruit naar het moment dat ze aan het einde van de woensdag middag in haar appartement mag. „Mijn spullen stonden nog aan de Churchilllaan. Nu komen ze alle maal hierheen. Ik ben een geluk kig mens." TERNEUZEN - Koen Vandenbusch van de Wase Vijverwinkel uit Sint-Niklaas geeft vanavond een workshop voor vijverliefhebbers in het Leeuwenkwartier aan de Leeuwenlaan in Terneuzen. Vandenbusch gaat in'op het onder houd van vijvers en toont appara tuur en nieuwe snufjes. De bijeenkomst, die om 20 uur be gint, is een initiatief van aquarium vereniging De Albino Zwaarddra ger. Meedoen kost 5 euro; cluble den mogen gratis naar binnen. TERNEUZEN - Kunstenaar Karen van de Kerkhove baalt als een stek ker. Vijfjaar geleden stak ze ziel en zaligheid in een kunstwerk, dat de muur sierde van het huidige vest zaktheater De Paerdestal in de oude binnenstad van Terneuzen. Haar 'maanman' op de muur van het pand, dat toen nog eigendom was van Douwe van der Meer, moest een aanzet zijn tot een reeks van 25 kunstwerken, die de muren in de oude binnenstad moesten opvrolijken. Zover kwam het-niet, omdat de subsidiekraan dicht bleef. De nieu we eigenaren van het pand heb ben haar kunstwerk onlangs ver wijderd. „Zonder overleg. Ik vind dat onrespectvol. Er moet een pas sende plek voor mijn maanman worden gevonden", aldus Van de Kerkhove. Jan Harte van De Paerdestal heeft geen behoefte om de kwestie via de krant uit te vechten. „Ze is wel kom voor een gesprek." De maanman is overgeschilderd, ziet Van de Kerkhove. foto Raymond de Frel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 70