Compensatie hogere D ad 61 binnenland Wereldomroep sluit af met marathonuitzending Markt zonnepanelen valt stil door btw-discussie REIZEN De besprekingen over het nieuwe begrotingsakkoord, gisteren 'Lenteakkoord' gedoopt, gaan voorspoedig. Dat is pret tig, want Brussel houdt vast aan de begrotingseis. oad.nl/busreizen-excellent LUXE EXCELLENT REIZEN donderdag 10 mei 2012 DEN HAAG - De markt voor zonne panelen in Nederland valt stil door onzekerheid over een moge lijke verlaging van de btw. Tienduizenden huishoudens twij felen of zij de komende maanden zonnepanelen laten installeren, zo lang niet duidelijk is of het kabinet de btw op de panelen verlaagt van 19 procent naar 6 procent. Een la gere btw scheelt honderden eu ro's. „Tientallen installateurs mel den ons dat klanten de plaatsing van zonnepanelen hebben uitge steld omdat onduidelijk is wat er gaat gebeuren", zegt de woordvoer der van Uneto-VNI, de koepel van de installatiebranche. „Wij hebben honderden klanten voor zonnepa nelen. De helft daarvan heeft de of ferte nog niet getekend", zegt Al- lard Dijkstra van Atama uit Eist (Gelderland), een van de grootste installatiebedrijven in Nederland. De twijfel slaat toe op het mo ment dat het plaatsen van zonne panelen op doorbreken staat. Dit jaar zou een record aantal panelen worden geïnstalleerd, nadat de prij zen door overproductie in China meer dan gehalveerd zijn. Natuur en Milieu heeft 7100 inschrijvin gen voor de actie Zon Zoekt Dak, de Vereniging Eigen Huis (VEH) heeft 2500 aanmeldingen voor 1-2-3 Zonne-energie. Ook lopen er nog talloze regionale en lokale acties. In veel gevallen moet de klanten nog een offerte ontvangen en een besluit nemen. Volgens onderzoek van Une to-VNI overwegen driehonderd duizend woningbezitters spoedig zonnepanelen te laten plaatsen. VEH vindt dat staatssecretaris Weekers (Financiën) snel tot btw-verlaging moet besluiten en dat deze met terugwerkende kracht moet gelden tot 27 april. Op die datum maakte de 'Kunduz-coa- litie' een plan bekend voor verla ging van btw op zonnepanelen. DEN HAAG - De 'Kunduzcoalitie' be kijkt of het de versnelde verhoging van de AOW-leeftijd voor vutters kan compenseren. De klap voor de ze groep is volgens minister van Fi nanciën Jan Kees de lager echter minder hard dan aanvankelijk leek, doordat de AOW-leeftijd de eerste jaren 'maar met een maand' per jaar stijgt. Bovendien 'moet-ie dereen een stapje terugdoen', zei De Jager woensdag na overleg met WD, CDA, GroenLinks, D66 en de Christenunie over de uitwer king van hun begrotingsakkoord, dat De lager woensdag 'Lenteak koord' heeft gedoopt. Volgens De Jager laat het akkoord een 'redelijk evenwichtig koop krachtbeeld' zien. Hij benadrukte dat er anderhalf miljard euro is voor lastenverlichting. Bij welke groepen die terechtkomt, wilde hij nog niet zeggen. Volgens de CDA-bewindsman is er woensdag heel veel voortgang geboekt. Het begrotingsakkoord dat eind april onder zeer hoge tijdsdruk tot stand kwam, beperk te zich tot hoofdlijnen. De kans dat de gesprekken nog stuklopen, acht De Jager nihil. Ook D66-lei- der Alexander Pechtold toonde zich optimistisch. Het akkoord staat volgens hem in de grondverf. „Het is nu een kwestie van aflak ken." Wel moet "er onder meer voor de zorg nog een miljard euro aan bezuinigingen worden gevon den. Het eigen risico gaat in elk ge val omhoog voor hogere inko mens. Lagere inkomens worden hiervoor gecompenseerd. Uiterlijk 1 juni wordt voor iedereen duide lijk waar precies op wordt bezui nigd. De Jager denkt woensdag zowel de voorjaarsnota, waarin de huidige stand van de rijksfinanciën wor den beschreven, als het begrotings akkoord naar het Centraal Planbu reau (CPB) te kunnen sturen. Het hele pakket kan dan eind deze maand naar de Tweede Kamer. De doorberekening van het CPB, met daarin onder meer de effecten voor de koopkracht, komt dan even later. De komende dagen gaan de betrok ken fracties met de vakministers aan de slag. Met name op het ter rein van de zorg, sociale zaken en de belastingen moeten nog sluiten de afspraken worden gemaakt. Daarvan is de compensatie voor vutters er een. Kort nadat de vijf partijen hun ak koord hadden gesloten, werd ge zegd dat de AOW-leeftijd in 2013 met een maand omhoog ging en daarna jaarlijks met twee of drie maanden. Nu is dus afgesproken dat ook het tweede en derde jaar hooguit een maand erbij komt. Al blijft overeind dat de pensioenleef tijd uiterlijk in 2019 op 66 jaar moet liggen. De nieuwe pensioenmaatregel be tekent voor mensen die al met de VUT zijn in principe minder in komsten. Hun VUT-uitkering stopt op de dag dat zij 65 worden maar de AOW gaat een maand of nog later in met het nieuwe plan. Voorheen zouden ze direct AOW krijgen. zie onze website:binnenland Minister De Jager na het overleg over het Lenteakkoord door Nico Postma Radio Nederland We reldomroep beëindigt vanaf vandaag het overgrote deel van zijn Nederlandstalige uit zendingen. „Politiek is niet met lange termijn bezig." De wereldontvanger hoeft deze zo mer niet mee naar de camping in Frankrijk. Vakantiegangers zullen tijdens de Tour de France vergeefs aan de koppen draaien. Het blijft stil op de kortegolfzender. „Twintig jaar geleden was dat wel anders. Als presentator in de och tend was ik er zeker van dat er aan de andere kant van de draad mil joenen Nederlanders met een ra diootje op schoot zaten te luiste ren zodra ik mijn mond open deed", blikt presentator Wim Vrie zen terug. „In drie kwartier waren ze van kop tot kont op de hoogte van al het Nederlandse nieuws, we brachten het compleet en met een strik er omheen." Vriezen begon 24 jaar gele den als nieuwslezer en pre senteerde jarenlang tal van achtergrondprogramma's waarin hij de Nederlandse literatuur, we tenschap en klassieke muziek een warm hart toedroeg. „Nederland is een land met bijzon dere talenten en verhalen die er over de grens toe doen. Ondanks dat de PW vindt dat ik niet over de dijken mag kijken", oordeelt Vriezen. Hij noemt het einde van de Nederlandse uitzendingen tra gisch, voor hem persoonlijk een vervelend afscheid. Een rouwpro ces. „Mijn werk en dat van 250 colle ga's valt weg door politieke ont wikkelingen. Na jaren van bezuini gingen prikt deze ingreep onze omroep recht in het hart. Andere omroepen verliezen een schil, fuse ren en gaan door." Vriezen houdt zich op de werk vloer staande met humor: „Over een jaar of tien hoor ik bobo's in Hilversum of Den Haag weer roe pen dat er een miljoen Nederlan ders over de grens verblijven. 'Moe ten we daar niet iets mee? Een pro gramma op radio of televisie of zo?' En dan beginnen we gewoon weer." Expats, emigranten, militai ren, zeevarenden, vrachtwa genchauffeurs, ingenieurs in Dubai. Vriezen: „Vaderlanders over de grens dienen goed geïnfor meerd te blijven om ze betrokken te houden bij de maatschappij. Dit land moet zich realiseren dat we al eeuwenlang een handelsnatie zijn. We bestaan bij de gratie van het buitenland. Door de luiken dicht te doen en de Nederlandse uitzen dingen te stoppen, is de politiek niet echt met de lange termijn be zig. En we slepen meer mee in on ze val. Tot in alle uithoeken distri bueerden we registraties van het Concertgebouworkest, dat mede daardoor gekozen is tot het beste orkest van de wereld." Trouwe luisteraars reageren una niem verdrietig op het naderende einde van de Nederlandstalige ra dioprogrammering. Ze gaan het missen, schrijven en mailen ze vol gens Vriezen eensgezind. Met de prestigieuze marathonuit zending in zicht blijft de sfeer on der de medewerkers in deze laat ste dagen goed, vertelt Peter Vee- nendaal. Hij is hoofd van de Ne derlandse afdeling. „We hebben een jaar aan het idee kunnen wen nen. Aanvankelijk waren een boel mensen woedend en boos, maar nu willen we trots afscheid kun nen nemen van het publiek. We maken er een mooie laatste uitzen ding van. En we zijn dan wel de Wereldomroep, we zijn niet we reldvreemd. We weten als geen an der dat de Nederlandse uitzendin gen moeten concurreren met inter net en smartphones die Nederlan ders meenemen naar buitenland." Radio Nederland Wereldom roep gaat na de reorganisa tie met 110 van de 360 me dewerkers door. De omroep richt zich vanaf 2013 uitsluitend nog op landen zonder vrije pers, zoals in Afrika en de Arabische wereld, maar ook China, Cuba en Venezu ela. Tot zover de Wereldomroep, luidt de ti tel van de 24-uurs marathonuitzen ding die vandaag om 22.00 uur be gint. Luisteraars in Nederland kunnen afstemmen op 1296 AM of www.wereldomroep.nl. Bel 0900-8482 (0,15 pm) of ga naar uw ANVR- reisbureau en vraag naar de voorwaarden. BESTE BUS 2012 c n r 4' 3 3 ic T satröond door 1 jrr.UAU.>! derbsbrahche i Reizen met Oad's nieuwe Excellent touringcar biedt u extra comfort en luxe. U reist in kleine reisgezelschappen onder begeleiding van een Oad chauffeur en Oad reisleid(st)er. Waarom reizen met de Excellent touringcar zo speciaal is: Lederen fauteuils met individueel kleurenscherm Uitgebreid individueel entertainment programma, met o.a. mogelijkheid voor films, muziek, foto's, spelletjes, routeplanner en zelfs de mogelijkheid mee te kijken met de chauffeur op de weg Fauteuils zijn zijdelings verstelbaar Maximaal 34 personen pér groep Alle reizen met eigen Oad reisleiding 0n-board keuken met o.a. koelkast, vriezer en boiler Beleef zelf het comfort van Oad's meest luxe bus: Vertrek Reisnummer Naam rondreis Reisduur Beschikbaar 21-mei BRGB22 Schotland 11 dagen VOL! 04-jun BRSC09 Noordkaap 17 dagen VOL! 22-jun BRGB01 Engeland, Schotland en Wales 13 dagen nog 4 plaatsen 25-jun BRIT02 Hoogtepunten van Italië 12 dagen meer dan 8 plaatsen 06-jul BRIE01 Het Groene Eire 13 dagen meer dan 8 plaatsen 23-jul BRSC01 Fjordtur 12 dagen nog 1 plaats 26-jul BRCH02 Glacier- en Bemina Express 10 dagen VOL! 09-aug BRSC10 Hoogtepunten van Noorwegen 10 dagen nog 6 plaatsen 17-aug BRGB01 Engeland, Schotland en Wales 13 dagen meer dan 8 plaatsen 20-aug BRES05 hoogtepunten Spanjeen Portugal 19 dagen nog 4 plaatsen 01-sep BRIT03 Corsica, Sardinië Elba 14 dagen meer dan 8 plaatsen 10-sep BRPL02 Het beste van Polen 10 dagen meer dan 8 plaatsen 24-sep BROE04 Baltische Staten en Mazuren 13 dagen meer dan 8 plaatsen 29-sep BRIT04 Toscane, Umbrië en Rome 12 dagen meer dan 8 plaatsen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6