Autobiografie Ketelbinkies cultuurshock 221 zeeland Eerste 'Vleugelhoffair' in en rond oude boerenwoning 's-Heerenhoek MWÊÊ donderdag 10 mei 2012 1 B Het boek van Marein Verhulst is autobiografisch, al blijft het beperkt tot de eerste 17 jaar van zijn leven. Het boek telt evenwel 180 pagina's met soms hilarische verhalen. Het is voor 16,50 euro te koop via info@zeelandboeken.nl Marein Verhulst is een rasvertel ler. Dat hij een avontuurlijk ka rakter heeft, draagt daar zeker aan bij. „Schrijf dat nou eens op", riepen zijn kinderen. Hij ging ervoor zitten en bleef 2,5 jaar bezig. Als ketelbink naar zee is het resultaat. door Mieke van der Jagt Als Marein Verhulst als ventje van een jaar of twaalf op de dijk naar Wester- schelde stond te kij ken, vroeg hij zich altijd af waar die schepen heen zouden varen. En ook al wist hij het antwoord niet; hij wist zeker dat hij daar ook heen wilde. Want hoe veilig en warm het thuis in Biezelinge ook was, Marein verlangde naar het avontuur, naar verre horizonten. „In die tijd'zat er dan niks anders op dan naar zee te gaan", vertelt de gepensioneerde koopvaardijka pitein in zijn Biezelingse woning. „Na de ambachtsschool gaven mijn ouders schoorvoetend toe stemming om te gaan varen. Ik was nooit verder geweest dan Ber gen op Zoom met de trein, en plot seling vond ik mezelf terug op Kat- endrecht, in Rotterdam, om een schip te zoeken. Het was een regel- rechte cultuurshock. Nog nooit van z'n leven had ik een neger ge zien, het liep daar vol met Chine zen en ik hoorde op een dag meer grote vloeken dan in de jaren daar voor in het christelijke Biezelinge. 'Maar ik vond een schip, de M.S. Aagtekerke, en net zestien, was ik op weg om de kaap te ronden." Over de enorme cultuurshock van het veilige platteland naar de ruige eerste zeereis als ketelbinkie, gaat het boek dat Marein Verhulst op aandringen van zijn oudste doch ter schreef: Als Ketelbink naar zee. „Een ketelbink maakt de bedden op van de bemanning beneden, dus niet van de officieren,. Hij maakt de wc's schoon, haalt het eten in ketels in de kombuis, dekt de tafel, wast af en zorgt dat hij uit de slagen blijft. Gelukkig had ik op die eerste reis een goede boots man. Hij beschermde mij en de an dere heel jonge gasten. In die tijd had je nog geen buitenlandse be manningen en om aan matrozen te komen, schakelden ze de reclas sering in. Wie vier jaar moest zit ten, kon er met twee jaar varen vanaf komen. Het was dus nogal ruig volk, waarmee ik om Afrika heen voer." Hij heeft veel moeten lachen ter wijl hij al schrijvend zijn geheugen raadpleegde. „Mijn eerste keer pas sagieren bijvoorbeeld. De kapitein, eentje met een houten been, had laten weten dat de ketelbink in de eerste haven, -Kaapstad, mee mocht naar de bioscoop. Nou, zo veel films had ik nog niet gezien. Dus ik mee in een taxi. Na een lan ge rit kwamen we in een hutje, drie bij drie met grote ratten en een bed. Er verscheen een negerin, zo lelijk, dat had ik nog nooit ge zien. Haar tepels hingen op haar buik. Ik moest steeds denken aan de zwarte, zondagse jas van mijn vader, met zo'n dubbele rij kno pen. Bleek dat ik mee was om de houten poot tijdens het nummer tje van de kapitein vast te houden en ritmisch mee te bewegen. Het duurde nog een eeuwigheid ook." Marein Verhulst werd niettemin la ter zelf kapitein na een opleiding aan de Zeevaartschool. Als ketelbink naar zee, door M. A. Verhulst, is een uitgave van De Drvk- kery in Middelburg door Frank van Cooten 'S-HEERENHOEK - Brocante, bloe men en planten, keramiek, uiterlij ke verzorging, mode, fotografie, workshops en streekproducten. Deze ingrediënten vormen samen de eerste 'Vleugelhoffair' op 2 en 3 juni in en om de karakteristieke boerenwoning 'Het Vleugelhof, gelegen aan de Vleugelhofweg 2 tussen 's-Heerenhoek en Hein- kenszand. De initiatiefnemers zijn Janet Bek-Mol en Jacqueline Paree-Moer- man van het winkeltje Janna en Jöane brocante en opknappertjes in 's-Heerenhoek. De boerenwoning 'Het Vleugel hof wordt door eigenaren John en Jozien de Winter verhuurd als vakantiehuis voor maximaal twaalf personen. „Het mes snijdt dus aan twee kanten", zegt Jacque line. „Wij mogen de,woning ge bruiken voor onze fair en de fair promoot het vakantiehuis." Het idee voor de fair ontstond tij dens het maken van honderd kerst pakketten voor de Stichting Katho liek Onderwijs Borsele (SKOB). De pakketten werden in de boe renwoning gemaakt door de plaat selijke boerenbond, waar Jacqueli ne Paree-Moerman werkt. „Ik keek om me heen en zag dat zowel de woning als de omgeving een prachtige plek is voor het hou den van een fair." Beide vrouwen zijn maanden be zig geweest met de voorbereidin gen voor de eerste 'Vleugelhoffair'. „Er moest veel worden geregeld met de gemeente, de brandweer en het waterschap." De boerenwoning heeft nog origi nele bedsteden die tijdens de fair door Jacqueline speciaal worden aangekleed. Op het terrein staan grote witte partytenten en stand jes van de 23 deelnemende bedrij ven. De fair is zaterdag 2 juni van 10.00 tot 17.00 uur en zondag 3 juni van 11.00 tot 17.00 uur. Verhulst heeft veel moeten lachen terwijl hij al schrijvend zijn geheugen raadpleegde. Gem. brandstofverbruik: 3,9 - 4,7 1/100 km (1 op 21,4 - 25,6). C02: 90 -110 g/km. Fiat, De laagste gemiddelde CO?-uitstoot van Europa.** Contant waarde Aanbetaling en/of inruil Totaal kredietbedraq looptijd in maanden Vaste debetrente voet od jaarbasis Jaarlijkse Kosten Percentane (JKP) Termijnbedrag per maand Totaal te betalen bedraq €12.495,- €5.995,- €6.500,- 36 0,0% 0,0% €180,56 €6.500,- •UiloezoiHfèrdöeSOObyGuccLDapnjsraride 5Q0C is ro:aftrel(van€i;800,-CabrioBonu3.Pr|sincl. BTW, excl. kosten rijklaarmakeriEiH'erv/ijderliigsbiidfage. Actie is geSdlg!/m.31 mei 2Ö12. GetoonilB afbeelding ten afwijken van dewerkelidieid. De financiering in <fe vorm vai roet-doóftopend krediet wordt u aangeboden dóor-fiat financial Solutions handelsnaam van FGA Capital BV, (AFM'vergunningsnümrnér12013694) onder voortehtiudvan kredielacceptatie en ipeising BKR te Tiei. Max. kredietbedrag 6,500,-. Oeze finaricSerinasacUe Is geldig tot en:met30junl:2012i Prijs en uitvoering kunnen aan verandering onderlievigzijnzonder vóora (gaande opgave, 3 jaar garantie isgpgebouy/d uil 2 jaar fabriéksgarantie en 1jaar Extra Garantie.;Vraagnaar (je voorwaarden.:; "Bron: Jato Dynamics, Gebaseerd op de vólum^èrélateèrde gemiddelde CO;-uilsloci fc/km) van de r,est verkochte Europese automerken in.2011. Let op! Geld lenen kost geld a-ft www.automondo.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 64