Ketelbinkies cultuurshock 241 zeeland Nog steeds extra politie Mega-projecten Poging gratis vervoer in avonduren njet hinderen voor ROC-leerlingen 1 mogen schepen 0 0 donderdag 10 mei 2012 door Emile Calon MIDDELBURG - De Walcherse poli tie zet tijdens de avonduren nog steeds extra agenten in. Op die ma nier zorgt het korps ervoor dat er agenten op straat zijn die direct in actie kunnen komen bij een mel ding van een overval. Daarnaast zijn ze ook aanwezig om op te kunnen treden bij ongeregeldhe den, aldus woordvoerder Esther Boot. De politie besloot enige tijd terug tot herschikking van de dien sten omdat de eerste maanden van dit jaar er een reeks van over vallen plaats vonden op vooral kleinere middenstanders. Die over vallen gebeurden vooral rond slui tingstijd van winkels en horeca. De politie hield tot nu toe enkele verdachten aan die betrokken wa ren bij een mislukte overval op een snackbar in Oost-Souburg en een overval op een woning in Mid delburg-Zuid. Het is nog niet ge lukt de verdachten aan te houden die verantwoordelijk zijn voor de andere overvallen. Boot liet weten dat de politie ook zichtbaar aanwezig is om snel op te kunnen treden bij ongeregeldhe den in de wijken. „Zulke ongere geldheden hebben zich nog niet voorgedaan. We zijn preventief aanwezig." VLISSINGEN - Bij de plannen voor het Scheldekwartier en de Kennis- werf moet de gemeente Vlissingen rekening houden met de scheep vaart op het Kanaal door Walche ren. De breedte van de vaarweg moet ten minste zeventig meter blijven, waarschuwt het dagelijks provinciebestuur. De gemeente Vlissingen heeft plannen voor beide zijden van het Kanaal door Walcheren. Dat gaat onder meer om een nieuwe jacht haven vlakbij de Timmerfabriek. Op de landtongen in de Binnenha ven zijn nieuwe ontwikkelingen gewenst om de Kenniswerf sterker te maken. HULST - De Socialistische Partij (SP) in Hulst doet met onafhanke lijk raadslid Jos van Eek en Progres sief Hulst opnieuw een poging om 16- en 17-jarige leerlingen van het Regionaal Opleidingen Centrum (ROC) aan gratis openbaar ver voer te helpen. De drie partijen ko men daarvoor volgende week dins dagavond met een motie in de ge meenteraad. De noodzaak om de jongste stu denten in het middelbaar beroeps onderwijs tegemoet komen is sterk toegenomen, vinden SP, Jos van Eek en Progressief Hulst. De twee ROC's in Zeeland zijn im mers per 1 januari gefuseerd, wat tot gevolg zal hebben dat ook op leidingen worden geconcentreerd. De betrokken partijen pleiten in een motie voor een regeling voor 16- en 17-jarigen. Zij denken aan externe financieringspartners (het bedrijfsleven) en Europese subsi die voor plattelandsgebieden die te maken hebben met bevolkings- krimp. Aan het college van B en W van Hulst wordt gevraagd dit te onderzoeken in samenwerking met de andere Zeeuws-Vlaamse ge meenten. Ook wordt gevraagd on derzoek te doen naar een directe busverbinding tussen Zeeuws - Vlaanderen en de ROC-vestigin- gen in Goes en Vlissingen. Marein Verhulst is een rasvertel ler. Dat hij een avontuurlijk ka rakter heeft, draagt daar zeker aan bij. „Schrijf dat nou eens op", riepen zijn kinderen. Hij ging ervoor zitten en bleef 2,5 jaar bezig. A/s ketelbink naar zee is het resultaat. door Mieke van der Jagt Als Marein Verhulst als ventje van een jaar of twaalf op de dijk naar Wester- schelde stond te kij ken, vroeg hij zich altijd af waar die schepen heen zouden varen. En ook al wist hij het antwoord niet; hij wist zeker dat hij daar ook heen wilde. Want hoe veilig en warm het thuis in Biezelinge ook was, Marein verlangde naar het avontuur, naar verre horizonten. „In die tijd zat er dan niks anders op dan naar zee te gaan", vertelt de gepensioneerde koopvaardijka pitein in zijn Biezelingse woning. „Na de ambachtsschool gaven mijn ouders schoorvoetend toe stemming om te gaan varen. Ik was nooit verder geweest dan Ber gen op Zoom met de trein, en plot seling vond ik mezelf terug op Kat- endrecht, in Rotterdam, om een schip te zoeken. Het was een regel rechte cultuurshock. Nog nooit van z'n leven had ik een neger ge zien, het liep daar vol met Chine zen en ik hoorde op een dag meer grote vloeken dan in de jaren daar voor in het christelijke Biezelinge. Maar ik vond een schip, de M.S. Aagtekerk, en net zestien, was ik op weg om de kaap te ronden." Over de enorme cultuurshock van het veilige platteland naar de ruige eerste zeereis als ketelbinkie, gaat het boek dat Marein Verhulst op aandringen van zijn oudste doch ter schreef: Als Ketebink naar zee. „Een ketelbink maakt de bedden op van de bemanning beneden, dus niet van de officieren,. Hij maakt de we's schoon, haalt het eten in ketels in de kombuis, dekt de tafel, wast af en zorgt dat hij uit de slagen blijft. Gelukkig had ik op die eerste reis een goede .boots man. Hij beschermde mij en de an dere hele jonge gasten. In die trijd had je nog geen buitenlandse be manningen en om aan matrozen te komen, schakelden ze de reclas sering in. Wie vier jaar moest zit ten, kon er met twee jaar varen vanaf komen. Het was dus nogal ruig volk, waarmee ik om Afrika heen voer." Hij heeft veel moeten lachen ter wijl hij al schrijvend zijn geheugen raadpleegde. „Mijn eerste keer pas sagieren bijvoorbeeld. De kapitein, eentje met een houten been, had laten weten dat de ketelbink in de eerste haven, Kaapstad, mee mocht naar de bioscoop. Nou, zo veel films had ik nog niet gezien. Dus ik mee in een taxi. Na een lan ge rit kwamen we in een hutje, drie bij drie met grote ratten en een bed. Er verscheen een negerin, zo lelijk, dat had ik nog nooit ge zien. Haar tepels hingen op haar buik. Ik moest steeds denken aan de zwarte, zondagse jas van mijn vader, met zo'n dubbele rij kno pen. Bleek dat ik mee was om de houten poot tijdens het nummer tje van de kapitein vast te houden en ritmisch mee te bewegen. Het duurde nog een eeuwigheid ook." Marein Verhulst werd niettemin la ter zelf kapitein na een opleiding aan de Zeevaartschool. Als ketelbink naar zee, door M. A. Verhulst, is een uitgave van De Drvk- kery in Middelburg Verhulst heeft veel moeten lachen terwijl hij al schrijvend zijn geheugen raadpleegde. foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 60