binnenland 15 59, 'Patiënt laten betalen voor huisarts is heel onverstandig' weekendcompanv0 Staat claimt 8,7 miljoen bij Diginotar IND zoekt oprechtheid bekeerling KRASoNL Aanhoudingen ontvoeringszaak Nayati Moodliar 3 dagen Achterhoek in 4* hotel! www.weekendcompany.nl donderdag 10 mei 2012 mmmm vang krijgen. De Irakezen moeten zo snel mogelijk naar hun land te rugkeren, zegt minister Leers (Asiel). foto Vincent Jannink/ANP zie onze website:binnenland Bekijk de beelden van de Iraakse vluchtelingen in hun tenten. DEN HAAG - Het failliete bedrijf Di ginotar hangt een claim van de Staat ter hoogte van 8,7 miljoen eu ro boven het hoofd. Dat bevestig de een woordvoerder van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken woensdag. Bij Diginotar brak afge lopen zomer een hacker in. De fir ma gaf veiligheidscertificaten uit voor (overheids)websites die die veiligheid dus niet bleken te garan deren. De kwestie veroorzaakte grote commotie over de (onveilig heid van de digitale contacten met de overheid. Volgens de zegsman is de claim opgebouwd uit de kos ten die het Rijk heeft moeten ma ken om nieuwe certificaten te krij gen. Ook moest Diginotar nog een tijdje in de lucht gehouden wor den en waren er nog andere kos ten rond de inbraak. Er zijn twij fels of de overheid - mocht een rechter de claim toewijzen - het geld terug zal zien, omdat er niet voldoende geld in kas zit. door Floor Ligtvoet DEN HAAG - Zonder moeite naar je huisarts kunnen stappen, dat is het fundament van onze uitsteken de gezondheidszorg, zegt Rob Schonck, huisarts uit het Limburg se Velden en voorzitter van organi satie De Vrije Huisarts. „Daar ga je dus zorgvuldig mee om." Hij maakt zich boos over gezond heidseconomen die menen dat de patiënt zelf wel kan betalen voor een bezoekje aan de huisarts. Wynand van de Ven, hoogleraar sociale ziektekostenverzekering aan de Erasmus Universiteit, noemde 9 euro per consult voor re kening van de patiënt redelijk. Pa tiënten betalen dit tot hun eigen ri sico is volgemaakt. Zo worden mensen die onnodig zorg vragen vanzelf geweerd, verwachten de economen. Mensen denken name lijk wel twee keer na of ze echt naar de huisarts moeten als ze er zelf voor moeten betalen en de ver zekering het niet meer allemaal au tomatisch dekt. „Er moet helemaal geen financiële drempel zijn om mij te raadple gen", zegt Schonck. „Patiënten moeten vrijuit met mij kunnen spreken over hun proble men, vragen en zorgen. Ik erger me mateloos aan het feit dat dit soort zorg wordt weggezet als on nodig geneuzel. Als mensen net hun eerste kind hebben gekregen dat drie nachten lang huilt, is het dan onnodige zorg als ze langsko men? Als ik ze gerust stel en zeg dat ze over een paar dagen gerust nog een keer langs kunnen ko men, daar ben ik toch voor?", zegt hij. Hij ziet dagelijks dergelijke patiën ten in zijn praktijk. Daar zijn ook mensen bij die met een eigen, on verzekerde, financiële bijdrage mo gelijk wegblijven, stelt hij. „Ik help bijvoorbeeld een vrouw van in de tachtig. Ze is onlangs haar man verloren en zit in de schuldhulpverlening. Als ik uit be langstelling tijdens het visite rij den even bij haar langs ga, moet ik dan zeggen: wilt u even afreke nen? Kom op zeg, dat is toch geen doen." Deze vrouw is verdrietig en be zorgd, legt hij uit. „Ze zou zo in een depressie kunnen schieten. Dan is er een ouderenzorgspecia list nodig. Terwijl ik dit met wat laagdrempelig ondersteuning mo gelijk kan voorkomen. Zulke zorg is een wezenlijke onderdeel van ons vak. Huisartsen horen de vin ger aan de pols te houden om gro ter leed te voorkomen. Dat is dus géén onnodige zorg." Sterker nog, de kans is groot dat de zorg alleen maar duurder wordt als mensen wegblijven bij de huis arts, denkt Schonck. Het kan ook gevaarlijk zijn. „Zeker bij fatale ziekten. Neem een patiënt met bloedverlies bij de ontlasting. Wie snel komt, heeft nog een klein po- liepje. Maar als iemand hier mee doorloopt, kan het zich tot darm kanker ontwikkelen." Dan is een behandeling in het zie kenhuis noodzakelijk. De patiënt is slechter af'en behandelingen in de tweede lijn zijn ook nog eens veel duurder.' Mensen zullen zich onttrekken aan controles bij chro nische, slopende aandoeningen, vreest de huisarts. Iemand met hoge bloeddruk zon der klachten, zal snel besluiten weg te blijven, denkt hij. Toch zijn die controles er niet voor niets: „Door regelmatig bloed te prikken en het netvlies te controleren kan ik zien of de hoge bloeddruk tot vaatschade leidt." DEN HAAG - Onder asieladvocaten wordt het licht spottend wel de 'Bijbelquiz' genoemd: de vragen die de Immigratie- en Naturalisa tiedienst (IND) aan asielzoekers stelt om uit te vinden of hun beke ring van moslim naar christen op recht is. Kennisvragen over de Bij bel (inclusief de strikvraag wie de vader van Jezus is) en vragen die dieper proberen te peilen. Asieladvocaat Frans-Willem Ver baas heeft een hele rij vragen geno teerd die de IND stelt aan zijn tot het christendom bekeerde cliën ten. Kennisvragen over de Bijbel ('Wie is de verrader van Jezus?') le veren weinig bruikbare informatie op, vindt hij. „Want die kun je uit je hoofd leren." Een goede vraag vindt hij: 'wanneer kwam u voor het eerst in aanraking met chris tendom?' „Bijbelkennisvragen kunnen on derdeel zijn van de procedure', zegt IND-woordvoerder Sander van der Eijk. „Maar het is geen overhoring. We vragen geen juri disch bewijs en kunnen niet in de hoofden en harten van mensen kij ken, maar we kunnen wel vragen welke momenten in het leven heb ben geleid tot verandering in de re ligieuze opvatting en we kunnen feiten die mensen in hun asielre laas noemen verifiëren." Het is een van de lastigste klussen van de IND: vaststellen of een bekering van een asielzoeker geloofwaardig is. De dienst doet dat omdat ze moet vaststellen of asielzoekers bij gedwongen terugkeer gevaar lo pen. Dat de IND de expertise van de Protestantse Kerk in Nederland heeft ingeroepen om medewerkers bij te scholen, bewijst dat het ook voor de IND een zoektocht is. Het kan zomaar zijn dat de volgende keer een bisschop of iemand uit evangelische kring wordt ge vraagd, zegt de IND-zegsman. Vertrek: 12/6 t/m 27/10, tot 50 korting! o.a. Bangkok, Chiang Mai en Cha-Am incl. rechtstreekse vlucht, verblijf, ontbijt, 6x lunch, NL-sprek. reisleiding en excursies Zie www.kras.nl/36362 Vertrek: 4/81/m 30/10, nergens voordeliger! o.a. Bangkok, Koh Samui en Khao Sok NP incl. rechtstreekse vlucht, verblijf, ontbijt, NL-sprekende reisleiding en excursies Zie www.kras.nl/36370 Vertrek: 26/5 t/m 16/10, laatste plaatsen 26/5! o.a. Bangkok, Phang Nga baai en Krabi incl. rechtstreekse vlucht, verblijf, ontbijt, lx lunch, NL-sprekende reisleiding en excursies. Vertrek: 26/5 t/m 25/10, laatste plaatsen 26/5! o.a. Gouden Driehoek en Koh Samui incl. rechtstreekse vlucht, verblijf, ontbijt, 9x lunch, NL-sprekende reisleiding en excursies s Zie www.kras.nl/36371 I I Zie kras.nl/36366 waarom zou je meer betalen BOEK ONLINE of bel 0900-9697 i5„pm i?, tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. KUALA LUMPUR - De politie in Ma leisië heeft vijf verdachten opge pakt in de zaak rond de ontvoe ring van de 12-jarige Nayati Mood liar uit Son en Breugel. Het gaat om vier mannen en een vrouw. De politie is nog op zoek naar twee andere vermeende ontvoer ders. Waarschijnlijk is een van hen naar Europa gevlucht. Nayati werd eind april voor de in ternationale school in Kuala Lum pur in een auto getrokken. Een paar dagen later werd hij op een rustplaats langs de snelweg terug gevonden. Volgens de politie was er losgeld betaald aan de ontvoer ders. Het gezin woont tijdelijk in Maleisië vanwege het werk van va der Sham Moodliar. De verdach ten zijn opgepakt in Perak en Kua la Lumpur. De politie vond bij de vermeende ontvoerders ook een deel van het losgeld. Vaaacèie.10 mei 201a Hampshire Hotel - Bon'Aparte Barchem 2 overnachtingen incl. ontbijt Gratis welkömstdrankje 2 kinderen t/m 12 jaar gratis Vlakbij Lochem en Zutphen Verblijf tot 31 augustus 2012 vanger 155 beschikbaar! OP=OP I I I I I Reserveren via: 0900 700 7004 0,25 p.m.) maNr 09.00 - 21.00 uur za 10.00 uur -16.00 uur zo 12.00 - 16.00 uur ijs o.b.v. 2-persoonsbezelting en excl. reserveringskosten 12,50 per boeking. Kijk voor de vc Let op! Alleen op 10 mei tussen 0.00 en 23.59 uur te boeken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 5