'Het waren angstige momenten1 SCHOUWEN-DUIVELAND Sergeant Ary Ceelen maakte aanval op vliegveld Haamstede mee Bedrijfsbus gestolen in Zierikzee Ailpdienste rukken massaal uit voor ongeluk bij Aagtekerke almanak Plantje DONDERDAG 10 mei 2012 21 Leijdekkers exposeert in Zierikzee 22 door Melita Lanting Het was vier uur in de ochtend op de tiende mei in 1940. Zwaar ge ronk klonk in de lucht en het vliegveld van Haamstede werd opgeschrikt door mitrailleur- vuur. Vandaag is het precies 72 jaar geleden dat de Duitsers Nederland binnenvielen. Een van de eerste doelen was het militair vliegveld van Haamstede. Die dag lag de toen 20-jarige ser geant Ary Ceelen te slapen in een van de barakken. „Het was onge kend. We kropen door een raam naar buiten op zoek naar een schuilplaats. Samen met collega's ben ik in eert loopgraaf gegaan ach ter de barakken. Ik heb het over leefd. Een man die voor mij zat werd geraakt. Het waren angstige momenten hoor. Je had net zo goed de verkeerde kant op kun nen lopen. Maar achteraf hebben we het vooral als een slecht avon tuur beschouwd." Ceelen heeft de vijandige vliegtuigen nog bescho ten met een oud wapen, maar dat had geen enkel effect. Bij de aanval op het vliegveld kwam militair L. Bakker om het leven. Het huidige zweefvliegveld Haam stede was destijds een militair les- vliegveld. Piloten kregen er hun opleiding. Ceelen vertelt dat de mi litairen al een week in de hoogste staat van paraatheid waren. „We sliepen met onze uniformen aan." Volgens Ceelen was er ook een plan om weg te vluchten via de lucht en via de weg als Nederland zou worden aangevallen, maar daar is niets van terecht gekomen. Bij de Duitse aanval vanuit de Mes- serschmitts zijn verschillende toe stellen beschadigd of verwoest. Slechts enkele toestellen konden Haamstede ongeschonden verla ten. De aanval op die tiende mei trof vooral het vliegveld en niet het dorp Haamstede, herinnert Maar ten Dijkman uit Burgh-Haamste- de zich. Hij was zes jaar toen de oorlog uitbrak. „Ik weet niet meer of wij wakker werden van de vlieg tuigen. Het is lang geleden en ik was natuurlijk nog vrij klein." Toch staat deze dag nog wel in zijn geheugen gegrift. „Mijn vader werd gelijk opgeroepen om naar Zeist te komen als chauffeur-mon teur. Hij kwam na de capitulatie op 17 mei al weer thuis. Mijn moe der is die tiende mei nog een paar keer naar het vliegveld gereden om daar mensen weg te halen. Wij hadden thuis een garage en taxibedrijf" Dijkman had als kind veel belangstelling voor de piloten die in Haamstede gelegerd waren. Voor de oorlog uitbrak, kwamen die regelmatig bij zijn vader in de garage. „En ze kwamen mij zelfs begroeten met hun vliegtuig toen ik in het ziekenhuis in Noordgou- we lag. Ze vlogen tussen het zie kenhuis en het zusterhuis door. Dat vond ik natuurlijk geweldig." Ceelen kwam na de mobilisatie in 1939 via Rotterdam in Haamstede terecht. „Daar was niet zoveel te doen natuurlijk. Er was een kas teel en er was café Bom. Daar wer den de meisjes in de billen gekne pen", lacht Ceelen. Direct na de Duitse aanval trok hij met collega's weg uit Haamstede. Uiteindelijk is hij gevangen geno men en heeft onder andere in Brouwershaven gevangen gezeten. Na wat omzwervingen is hij vrijge laten en naar huis gestuurd. V' V: Bij de beschieting van het vliegveld Haamstede werden verschillende lestoestellen compleet vernield. foto Zeeuwse bibliotheekbeeld-beeldbank Zeeland ZIERIKZEE Een bedrijfsbus is in de nacht van dinsdag 8 op woensdag 9 mei gesto len in Zierikzee. De zwarte VW transporter met het kenteken 45-VHG-6 stond gepar keerd in de Roggenplaat in de mo- numentenstad. De waarde van de bus is niet be kend. Ook is onduidelijk of in de bus waardevolle spullen lagen op geslagen. aagtekerke - Bij een ongeluk even buiten Aagtekerke zijn woensdagmiddag drie mensen ge wond geraakt. Over de aard van hun verwondingen was niets be kend. Het ongeluk gebeurde om kwart over vier op een kruising tussen Grijpskerke en Aagtekerke. Daar botsten twee auto's op el kaar. De brandweer moest het dak van een auto snijden om één van de inzittenden te bevrijden. Er werden drie ziekenwagens opge roepen om alle slachtoffers te ver voeren. De auto's zijn weggesleept door een bergingsbedrijf De poli-' tie is meteen een onderzoek be gonnen naar de toedracht. Door het ongeluk was de Pekeling- seweg tijdelijk afgesloten. Die Zeeuwse werkt al heel wat jaren- als caissière bij een groot tuincen trum, waar ze nagenoeg alles van de verkoopbare flora en fauna afweet. Nu het seizoen langzaamaan op gang komt, wilde een klant haar tuin opfleuren met plantjes voor bui ten. Viooltjes, wat bollen in pot en, vooruit, ook een vergeet-me-nietje. Die kon immers ook mooi buiten Tip? redactie@pzc.nl staan. De behulpzame kassamede werkster zag al vlot dat de mevrouw - ze was op de flets - dat alles nooit makkelijk mee kon nemen en gaf haar een tasje mee, extra stevig. Na een welgemeend 'tot ziens' stapte de vrouw naar buiten, richting haar Gazelle. In haar ooghoeken zag de caissière dat de vrouw wat had laten staan. Het vergeet-me-nietje...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 57