Elke deelnemer is even belangrijk Parkoersrecord 30|sp< Marathon van Zeeuws-Vlaanderen donderdag 10 mei 2012 mwmmmMmmmmwwmmmz:- Een topatleet in een Zeeuwse marathon. De organisatoren krij gen elk jaar vele e-mails waarin snelle atleten worden aangebo den. Toch blijven de berichten onbeantwoord. In Zeeland wordt geen startgeld betaald. door René van Stee en Maurice Steketee TERNEUZEN - Als een volleerd recla mebureau prijst de organisatie de Marathon Zeeuws-Vlaanderen aan als een niet te missen evenement, waar geen toptijden moeten wor den verwacht op een parkoers dat door bossen, over schelpenpaden, dijken en langs waterpartijen loopt. Bovendien wordt het princi pe gehuldigd dat elke deelnemer of deelneemster even belangrijk is. Makelaars die atleten met toptij den op hun naam aanbieden, krij gen dan ook steevast nul op het re kest. „Natuurlijk is iedereen van harte welkom om mee te doen. Maar je zou ook kunnen zeggen dat de Ma rathon Zeeuws-Vlaanderen een wedstrijd is vóór Zeeuwen dóór Zeeuwen", zegt Marlon Roels, or ganisator van de Marathon van Zeeuws-Vlaanderen. „En daar past geen ingewikkeld gedoe bij zoals startgelden, hazen of grote geldprij zen. Wij vinden het een fout sig naal richting vrijwilligers en spon sors. En ook naar de overige deel nemers. Die zouden kunnen be sluiten om niet meer mee te doen, omdat ze vinden dat ze niet hoe ven op te draaien voor het start- geld van een potentiële topper. De kans op een Zeeuwse winnaar zou daardoor ook heel gering wor den", stelt Roels. Ook bij de ande re Zeeuwse marathon doen ze geen zaken met atletenmakelaars. Kustmarathonorganisator Lein Lie- vense kan z'n geld wel beter ge bruiken. De inwoner van Zoutelan- de ontvangt acht a tien mailtjes per jaar waarin hem 'topatleten' van allerlei pluimage worden aan geboden. Meestal gaat het om Ma rokkaanse atleten die hun heil in Europa willen zoeken. „Ik ben er bijna een keer ingetrapt, maar toen ik de mail aan een kenner in het hardloopwereldje liet lezen, zei hij dat ik er niet op moest rea geren. Ik doe geen zaken met ma kelaars, ze willen alleen maar geld verdienen. Het is ze ook vaak te doen om een verblijfsvergunning, dat zag je ook met die Malinese voetballers in Renesse." Voorafgaand aan de eerste editie van de Marathon Zeeuws-Vlaande ren in 2009 kwamen er minstens twintig aanbiedingen binnen van lopers die een - voor Nederlandse begrippen - stevige tijd van rond de 2.15 tot 2.20 uur op hun naam hadden staan. Daarbij kwam een vast patroon^ naar voren. De zoge naamde makelaars hadden alle maal hun roots in of rond Parijs liggen. En dan ging het bijna uit sluitend om personen van Noord-Afrikaanse, Keniase of Ethi opische origine. „Dat vonden we al heel opmerkelijk. We hadden ook meteen het idee dat het om iets heel anders ging. Want er werd altijd gevraagd om een ver goeding van een vliegticket. En dan lijkt het me duidelijk wat voor hen het belangrijkste was", vertelt Roels. Hij voegt er meteen aan toe dat het niet alleen om onzinmails of -berichten ging. „Want als we gin Het parkoersrecord in de Marathon van Zeeuws-Vlaanderen is in handen van Sébastièn Schletterer. Hij liep in 2010 een tijd van 2.27.40. Wie de tijd dit jaar verbetert, krijgt 250 euro. Het is het enige prijzengeld. gen zoeken op google bleken som mige lopers die werden aangebo den inderdaad prima atleten te zijn. Maar nogmaals, het is nooit onze insteek geweest om daar aan mee te doen. Al was het maar om dat wij het verfoeilijk vinden dat mensen als handelswaar worden aangeboden. Trouwens, je moet ook nog maar afwachten of de lo per die je uitnodigt ook daadwer kelijk de persoon is voor wie hij zich uitgeeft." Lievense herkent het patroon. Ook hij krijgt atleten aangeboden die een marathontijd van 2.15 uur in de benen hebben. „Die hebben ze dan gelopen in vage marathons waarover geen informatie is terug te vinden op internet. De make laars zijn er op uit om eerst con tact te leggen. Ze noemen geen be dragen, maar willen wel dat je een ticket, hotel en verblijfskosten be taald. Ze proberen met je te onder handelen. Wij gaan er absoluut niet op in. Toppers mogen hier met alle plezier komen, maar we gaan er zeker niet voor betalen." Dit jaar was het relatief stil in de mailbox van de organisatoren van de Marathon Zeeuws-Vlaanderen. „We hebben hooguit drie verzoe ken van bemiddelaars ontvangen. Het lijkt erop dat ze het hebben opgegeven", denkt Roels. De top van het klassement krijgt ook dit jaar louter prijzen in natu- ra. Het past bij de filosofie van het evenement. Dit jaar is er wel voor het eerst een geldprijs. En wel voor de verbetering van de par koersrecords bij zowel de mannen als de vrouwen. De atleet of atlete die dit lukt, krijgt 250 euro. Roels: „Een verbetering van onze toptijd is ons wel iets waard. Maar daar blijft het wat ons betreft ook bij." Voorzitter Marlon Roels van de Marathon Zeeuws-Vlaanderen vindt dat elke atlec finish 42,195 km winnaars 2011 Terneuzen Schapenbout 30 km RemyVasseur SaskiaGoole (Vlissingen) (Kapelle) 2.37.49 3.26.47 Sébastièn Schletterer (Middelburg) 2.27.40 Starttijden en -plaatsen 25 km O: Marathon Start: Grote Markt, Hulst Finish: Markt Terneuzen Tijd: 11.00 uur Estafettemarathon Start: Grote Markt, Hulst Finish: Markt Terneuzen Tijd: 11.20 uur Kika Kidsrun Hulst (800 m, van 2 t/m 1 '1 Start en finish: Grote A Tijd: 10.30 uur Kika Kidsrun Ternei (800 m, van 2 t/m 1 i Start en finish: Markt, Tijd: 11.30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 46