261 zeeland Radio's van Zeeuws fabrikaat Aandeelhouders Delta wegen banen en winst 50% korting Samsung Galaxy S Plus t.w.v. 349,- gratis! Bestel snel op www.vodafone.nl/pzc U op een abonnement én een Vodafone Voordeel Web donderdag 10 mei 2012 Radioliefhebber Tom Rentmees ter uit Ovezande pluist voor het Radio Historisch Tijdschrift de geschiedenis van de eerste Zeeuwse fabriek van radiotoe stellen uit. Tegenwoordig zijn ra dio's van de firma H.J. van der Meer uit Vlissingen uiterst zeld zaam. Er zijn maar vier bestaan de exemplaren bekend. door Frank Balkenende Tom Rentmeester kruis te aanvankelijk onge merkt een bijzonder stuk Zeeuwse radiohis torie toen hij in 1969 als 22-jarige elektrotechnicus be drijfsleider werd van de firma Boonman in Vlissingen. Boonman had het familiebedrijf H.J. van der Meer overgenomen, nadat in 1969 de oprichter van de radiotak en firmant Andries van Westen was overleden. Van Wes ten had geen opvolgers en de fami lie besloot de ook niet meer zo goed lopende firma H.J van der Meer te verkopen. Rentmeester: „De winkel met bo venwoning was gelegen in het Vlis- singse centrum aan de Walstraat 62 aan de Kleine Markt. Het win kelinterieur was uitgeleefd en res tanten zoals de werkplaatsinventa ris sterk verouderd. Oude niet meer bruikbare meetinstrumen ten, radiochassis uit de jaren twin tig met dito onderdelen en techni sche lectuur, werden voor een deel opgeruimd of apart gezet, om in 1973 bij een fatale brand voorgoed te worden vernietigd. De verloren historische waarde hiervan werd me pas vele jaren later duidelijk toen ik in 1994 lid werd van de NVHR, de Nederlandse Vereni ging voor de Historie van de Ra dio. Toen ik tegen mijn pensioen liep, besloot ik de historie maar eens op te schrijven, want ik had daar eindelijk tijd voor. Overigens met hulp van Ineke van Westen, de nu 91-jarige dochter van Andries Hendrik van Westen. Ze weet zich nog veel te herinneren." Want nog voordat de Eindhoven- se reus Philips vanaf 1927 de radio- markt veroverde, produceerde de firma H.J. van der Meer uit Vlissin gen al jaren radiotoestellen. Zo'n 1500 radio's verlieten tussen 1920 en 1930 haar winkels in Vlissingen en Middelburg. De basis voor de handelsonderne ming legde Hendrik Johannes van der Meer (1834-1906), commies en later zakenman die onder meer in vastgoed (hij verstrekte ook hypo theken) en oliehandel zat. Ook was Van der Meer lid van Provin ciale Staten en de Vlissingse ge meenteraad. Zijn zoon Frans bouwde de onderneming met suc ces uit. Hij overleed echter in 1912, net 34 jaar oud. Dat was een klap voor de familie, die besluit dat Andries en Hein van Westen (zonen van Angeni- tha van der Meer en Gillis van Westen) de leiding op zich moe ten nemen. Andries trouwt in 1917 met Suzanne Visser, de weduwe van zijn overleden oom Frans, waardoor het bedrijf volledig in de familie blijft. Het bedrijf leverde aanvan kelijk olie en vetten aan de scheepvaart en werd daardoor geïnspireerd door de ont wikkeling van de radiotelegrafie, zoals apparatuur op basis van morsecode. De geïnteresseerde Andries van Westen bereidde tij dens en kort na de Eerste Wereld oorlog de productie van radio's voor. Rentmeester: „Hij begon al vroeg met de bouw van kristalont vangers, vonkenzenders, seinsleu- tels en antennes. Verder leverde hij veel onderdelen aan amateurs, die zich steeds meer verenigden, onder meer in Vlissingsche Radio Amateurs Vereeniging." Van Westens ontwikkelingsdrift leidde in 1920 tot de fabricage van de legendarische Van der Meer-ra- diotoestellen. Grote eikenhouten kasten, met forse spoelen en lam- Hendrik Johannes van der Meer, grondlegger van het bedrijf. Andries Hendrik van Westen begon met de radrofabri- cage. pen. De gepassioneerde Rentmees ter vindt ze een lust voor het oog, zeker in vergelijking met de latere Philips-producten. Tien jaar lang introduceerde (in middels VOF) H.J. van der Meer 8c Zonen de radio in de Zeeuwse huiskamers. Overigens konden al leen welgestelden zich zo'n sieraad op het dressoir veroorloven. De prijs bedroeg aanvankelijk rond de 375 gulden voor een kast, een luid spreker en een plaatspannings- apparaat. In 1927 kwam er een 'Jan met de Pet'-uitvoering. Het zoge noemde 'broodje' kostte toch nog 175 gulden, zonder luidspreker en plaatspanningsapparaat. De wissel stroomuitvoering van Van der Meer was het antwoord op hét concurrerende 'roggebroodje' (de 2501) van Philips. Van der Meer bouwde in kleine se ries en kon het begin jaren dertig niet meer bolwerken tegen Phi lips, die met grote series en royale marketingbudgetten kleinere fabri kanten uit de markt drukte. Uitein delijk schakelde Van der Meer noodgedwongen over op verkoop van radio's van, ja..., Philips en dochteronderneming Erres. Rentmeester schrijft vier afleverin gen voor het Radio Historisch Tijd schrift. De laatste zal in maart 2013 verschijnen. Zijn artikelen bevat ten beeldmateriaal uit privébezit. Daarnaast heeft hij oude schema's opnieuw getekend ('er was niks meer') en het logo van Van der Meer gereconstrueerd. Hij serveert tevens tal van technische gegevens en informatie over de ontwikke ling van radio en televisie in 20e eeuw. Als kers op de cake bevatten de stukken oude krantenartikelen en -advertenties. Kortom smullen voor fijnproevers en liefhebbers van Zeeuwse (radio-)historie. Er zijn nog maar vier Van der Meer-toestellen bekend: ze staan in Reusel (Radio Amateur Mu seum), Hoenderloo (Radiotron), Axel (Witte's Foto- en Radiomu seum) en Vlissingen (privébezit). Rentmeester is benieuwd of nog meer toestellen de jaren hebben overleefd. Wie informatie heeft, kan mailen naar T.Rentmeester@kpnplanet.nl Voor vragen en meer informatie bel: 0900-0603 (to.45/gesPrek) vodafone Kijk op de website ook voor aanbiedingen met toestellen en abonnementen. Abonnementen al vanaf 7.50 en altijd in combinatie met een gratis toestel. Bovenstaande actie abonnementen hebben een contractduurvan 2 jaar. De aansluitkosten bedragen 30,-. Zolang de voorraad strekt. Aan Mobiel Internet zijn geen aansluitkosten verbonden. Alleen online verkrijgbaar. Typ-, druk- of zetfouten voorbehouden. MIDDELBURG - De provincie en de Zeeuwse gemeenten moeten als aandeelhouders van Delta meer dan ooit kiezen tussen werkgele genheid en winstuitkering. Als ze procent (11 miljoen euro) meer rendement uit het energiebedrijf willen halen, dan kost dat globaal 150 arbeidsplaatsen. Uit de analyse die adviesbureau Se-, quoia heeft gemaakt voor de groot ste aandeelhouder van Delta, de provincie (met een belang van 50 procent), blijkt het dilemma waar de overheidsaandeelhouders voor staan. Het kan in een tijd van be zuinigingen aantrekkelijk zijn aan te sturen op een zo hoog mogelijk dividend van het bedrijf, maar dat gaat dan onherroepelijk ten koste van de werkgelegenheid. Sequoia - in de arm genomen om een aanzet te geven voor een nieu we aandeelhoudersstrategie - te kent daarbij aan dat bij een ge zond bedrijf een evenwicht be staat tussen rendement en werkge legenheid. In het geval van Delta slaat de balans evenwel door naar de werkgelegenheid en dat gaat ten koste van het rendement. Behalve met die afweging tussen banen en winst zitten de aandeel houders met de voortdurende vraag hoeveel risico ze met hun be lang in Delta willen lopen. Aan de ene kant voert het bedrijf activitei ten uit die een vast rendement op leveren omdat er geen sprake is van concurrentie (netwerkbeheer en waterlevering) aan de andere kant heeft het bedrijf bezigheden in zijn pakket waarbij wel degelijk met soms ongunstige omstandig heden op de markt rekening moet worden gehouden (elektriciteits productie en afvalverwerking). Het adviesbureau geeft aan dat die risico's kunnen worden beperkt door activiteiten te verkopen, zo als veel andere provincies hebben gedaan die aandeelhouder waren in energiebedrijven. De tijd lijkt echt niet zo gunstig voor verkoop en bovendien leidt zo'n stap on herroepelijk tot verlies van banen op het hoofdkantoor van Delta. Het dagelijks provinciebestuur btfigt zich dinsdag over de aanbe velingen van Sequoia. De Staten van Zeeland hebben het er 22 juni over. 24 maanden Kijk op de website voor meer gratis toestellen met identieke aanbiedingen! Internet* 300 Mb 400 Mb 400 Mb Normaal Actieprijs €-40,- 20,- €AÉ,- €22,50 €^55,- €27,50 Het gemiddelde verbruik in Nederland ligt op ongeveer 150 mb per maand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 42