Ketelbinkies cultuurshock zeeland 125 'Geen recreatie in en Arrangement om Yerseke Moer snowbase donderdag 10 mei 2012 Het boek van Marein Verhulst is autobiografisch, al blijft het beperkt tot de eer ste 17 jaar van zijn leven. Het boek telt evenwel 180 pagina's met soms hilari sche verhalen. Het is voor 16,50 euro te koop via info@zeelandboeken. nl 'Ik vond een schip, de ms Aagtekerk, en net zestien, was ik op weg om de kaap te ronden.' Marein Verhulst door Lilian Dominicus YERSEKE - De provincie Zeeland vindt het geen goed idee dat de ge meente Reimerswaal recreatie in en om het natuurgebied Yerseke Moer wil stimuleren. Dat stellen Gedeputeerde Staten (GS) in een zienswijze op de structuurvisie Kernen en Bedrijventerreinen, die de gemeente heeft gemaakt. „De historische landschapsstruc tuur van de Yerseke Moer is bepa lend voor de aanwezige natuur waarden. Het is een open en vogel rijk gebied waar weidevogels suc cesvol broeden, een van de weini ge gebieden van Zeeland. De Yerse ke Moer maakt onderdeel uit van de Ecologische Hoofdstructuur (EHS) en is aangewezen als Natu- ra 2000 gebied. Het gebied is trou wens toegankelijk met een wandel pad. Verstoring is daarom niet ge wenst", zo motiveren Gedeputeer de Staten. Ook Rijkswaterstaat (RWS) meldt in een zienswijze een puntje van kritiek op de structuurvisie. Op een uitzichtpunt aan het einde van de Kanaalarm bij Hansweert ziet de gemeente kennelijk moge lijkheden voor een horecavoorzie- ning. „Hier varen onder meer sche pen met gevaarlijke stoffen van en naar de sluizen. Wij vragen ons af hoe zich dat verhoudt tot de exter ne veiligheid", schrijft Rijkswater staat. De gemeenteraad van de gemeen te Reimerwaal discussieert volgen de week dinsdagavond (15 mei) on der meer over de structuurvisie Kernen en Bedrijventerreinen. De indieners van de zienswijzen zijn uitgenodigd tijdens de vergadering een toelichting te geven op hun reactie. TERNEUZEN - Het televisieprogram ma 'Knallen in de Horeca', waarin kenner Willem Reimers een hore- catent onder handen neemt, heeft voor deelnemer Snowbase uit Ter- neuzen een 'happy end'. Het horecagedeelte van de skihal kreeg in het programma flinke kri tiek en werd gespiegeld aan restau rant De Zwaan uit Etten-Leur, waar de boel volgens Reimers wél in orde was. Beide horecazaken gaan samenwerken en brengen een 'Meneer Reimers Arrange ment' op de markt. Groepen werken bij Snowbase eerst aan een teambuildingspro gramma, lunchen en gaan daarna anderhalf uur skiën. Per bus gaat het vervolgens naar De Zwaan, waar een viergangenmenu wordt geserveerd. De kosten per persoon bedragen 150 euro. Reimers bij het veilige platteland naar de ruige eerste zeereis als ketelbinkie, gaat het boek dat Marein Verhulst op aandringen van zijn oudste doch ter schreef: Als Ketelbink naar zee. „Een ketelbink maakt de bedden op van de bemanning beneden, dus niet van de officieren,. Hij maakt de wc's schoon, haalt het eten in ketels in de kombuis, dekt de tafel, wast af. Gelukkig had ik op die eerste reis een goede boots man. Hij beschermde mij en de an dere hele jonge gasten. In die tijd had je nog geen buitenlandse be manningen en om aan matrozen te komen, schakelden ze de reclas sering in. Wie vier jaar moest zit ten, kon er met twee jaar varen vanaf komen. Het was dus nogal ruig volk, waarmee ik om Afrika heen voer." Hij heeft veel moeten lachen ter wijl hij al schrijvend zijn geheugen raadpleegde. „Mijn eerste keer pas sagieren bijvoorbeeld. De kapitein, eentje met een houten been, had laten weten dat de ketelbink in de eerste haven, Kaapstad, mee mocht naar de bioscoop. Nou, zo veel films had ik nog niet gezien. Dus ik mee in een taxi. Na een lan ge rit kwamen we in een hutje, drie bij drie met grote ratten en een bed. Er verscheen een negerin, zo lelijk, dat had ik nog nooit ge zien. Haar tepels hingen op haar buik. Ik moest steeds denken aan de zwarte, zondagse jas van mijn vader, met zo'n dubbele rij kno pen. Bleek dat ik mee was om de houten poot tijdens het nummer tje van de kapitein vast te houden en ritmisch mee te bewegen. Het duurde nog een eeuwigheid ook." Marein Verhulst werd niettemin la ter zelf kapitein na een opleiding aan de Zeevaartschool. Verhulst heeft veel moeten lachen terwijl hij al schrijvend zijn geheugen raadpleegde. Marein Verhulst is een rasvertel ler. Dat hij een avontuurlijk ka rakter heeft, draagt daar zeker aan bij. „Schrijf dat nou eens op", riepen zijn kinderen. Hij ging ervoor zitten en bleef 2,5 jaar bezig. 'Als ketelbink naar zee' is het resultaat. door Mieke van der Jagt Als Marein Verhulst als ventje van een jaar of twaalf op de dijk naar Wester- schelde stond te kij ken, vroeg hij zich altijd af waar die schepen heen zouden varen. En ook al wist hij het antwoord niet; hij wist zeker dat hij daar ook heen wilde. Want hoe veilig en warm het thuis in Biezelinge ook was, Marein verlangde naar het avontuur, naar verre horizonten. „In die tijd zat er dan niks anders op dan naar zee te gaan", vertelt de gepensioneerde koopvaardijka pitein in zijn Biezelingse woning. „Na de ambachtsschool gaven mijn ouders schoorvoetend toe stemming om te gaan varen. Ik was nooit verder geweest dan Ber gen op Zoom met de trein, en plot seling vond ik mezelf terug op Kat- endrecht, in Rotterdam, om een schip te zoeken. Het was een regel rechte cultuurshock. Nog nooit van z'n leven had ik een neger ge zien, het liep daar vol met Chine zen en ik hoorde op een dag meer grote vloeken dan in de jaren daar voor in het christelijke Biezelinge. Maar ik vond een schip, de ms Aagtekerk, en net zestien, was ik op weg om de kaap te ronden." foto Ronald den Dekker Over de enorme cultuurshock van

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 41