13 ledereen kijkt naar de ill hpplflf wereld vanuit zichzelf &UMgt www.pzc.nl/uit selectie SCHOUW donderdag 10 mei 2012 Nico Out gaat elke week op zoek naar het beste wat Zeeland op het gebied van beeldende kunst te bieden heeft. Het heeft even tijd gekost voor ik doorhad hoe ik Falke Pisano's tentoon stelling The body in cri sis kon zien. Het leek me allemaal erg theoretisch. Wel vond ik dat zij de ruimte inventief had inge deeld en was me duidelijk dat ge schiedenis een hoofdrol speelt. Ik heb de eerste indruk laten bezin ken en ben thuis gaan lezen in eén door haar geschreven boek Figures of Speech. Het is sterk filosofisch ge oriënteerd.. Ik kwam filosofen te gen als Foucault, Merleau-Ponty, Austin en Deleuze. Taal is voor Pi- sano net zo'n belangrijk uitdruk kingsmiddel als het beeldende. Door iets te zeggen in welke vorm dan ook, beïnvloed je de kijk op de werkelijkheid en transformeer je die als het ware. Leidende ge dachte is de onontkoombaarheid van het subjectieve: iedereen kijkt naar de wereld vanuit zichzelf. Kunst doet uitspraken over de we reld en de kunstenaar moet probe ren iets te maken dat ook beteke nis heeft voor een ander. Daarbij gaat Pisano ervan uit dat de ge schiedenis zich niet als een door gaande lijn ontwikkelt en dat waar heid geen absoluut gegeven is. Nu ik met deze kennis gewapend de tentoonstelling opnieuw bekijk, begin ik de betekenis ervan te snappen. Ik besef dat door de eeu wen heen mensen steeds meer zijn gaan weten. Pisano verwijst naar opgedane anatomische ken nis. Maar zij meldt ook het ge bruik van het lichaam als werkma- chine, waarbij een 'ik' onderge schikt is aan zijn economische pro ductie of speelbal is van machtheb bers. Sterker nog, in een aantal tekenin gen op schoolbord toont ze mis handelde en bedreigde mensen. Ze legt een verband tussen het ge bouw waarin ze eerder een exposi tie maakte - ooit een ziekenhuis - en afbeeldingen van door oorlog en uitsluiting geteisterde mensen. Pisano vond ze in de museumcol lectie en toont ze als prints en op een beamer. Zes met gordijnen af gesloten hokjes verdelen de ruim te. Het lijken chambrettes. Als je zo'n hokje binnenstapt, word je in het duister ook op jezelf terugge worpen. De op schoolbord gete kende voorstellingen zouden daar eigenlijk verborgen moeten blij ven, maar zijn door Pisano naar buiten gebracht, waarmee zij het kwaad onthult. Haar benadering is inderdaad erg theoretisch. Zij gebruikt haar kun stenaarschap om mechanismen die dag in dag uit de mens van Elisabeth Koetsier Elisabeth Koetsier maakt poëti sche assemblages en objecten waar in zij uiteenlopende materialen verrassend gebruikt. Haar visie op reizen door leven en landen, natuur, cultuur, schoon heid en vergankelijkheid krijgt vorm, eigenzinnig en soms iro nisch. T/m 18/5, Gemeentehuis, Traverse 1, Domburg. Ma. t/m vr. 9-16 uur, do. tot 19. uur. zichzelf vervreemden bloot te leg gen en daarbij ook het functione ren van kunst en kunstenaar aan de orde te stellen. Ze vraagt veel van de toeschouwer, maar geeft ook veel. Al zou het effectiever zijn geweest de teksten die zij in de video's uitspreekt ook op pa pier mee te geven. Sterk is het we ven van verhaallijnen door de ruimte, waarbij elke lijn een eigen vorm heeft. Mooi is haar verbeel ding van de onmogelijkheid terug in de tijd te gaan. Daarmee zet ze vraagtekens bij wijsheden die men sen achteraf op het verleden losla ten. Pisano claimt niet als enige de waarheid te spreken. Wat ze wel doet is mij aan het denken zetten over de cultuuren de samenleving waarvan ik deel uitmaak, hun ont Jannie Slootweg Jannie Slootweg maakt kleurrijke sculpturen van glas, gestolde mate rie waarin zij de oerkracht van de natuur oproept. Haar werk maakt deel uit van de prachtige voorjaar tentoonstelling van Lijn 3. In de voormalige schuur een scala aan schilderijen en kleine sculpturen, in de tuin grotere beelden. T/m 26/5, Hofstede Galerie Lijn 3, Pro- vincialeweg 1, Geersdijk. Do. t/m zo. 11-17 uur. wikkeling en mijn eigen mogelijk heid en onmogelijkheid om te ver anderen wat in mijn ogen anders zou kunnen en moeten. De ge schiedenis gebeurt niet, maar l-'alke Pisano Mark van den Heuvel Mark van den Heuvel geeft met grote technische beheersing klas sieke onderwerpen als de menselij ke gestalte en het paard een per soonlijke interpretatie. Daarnaast exposeert hij ingelijste assembla ges. T/m 2/12, Galerie De Norenburgh, Rouaansekaai 19, Middelburg. Do. t/m za. 13-17 uur. T/m 31/12, Galerie Het Moment, Poststraat 28, Zierikzee. Wo. t/m za. 11-17 uur. vloeit voort uit wat mensen doen en laten. Je hebt dus een keuze. Vleeshal, Markt, Middelburg. T/m 20/5. Di. t/m zo. 13.00-17.00 uur. Een textiele mobiel op een hoger plan hoog boven de kerkgangers bij de WESTERSCHOUWEN van 16 t/m 24 juni 2012 Zie voor meer het Kunstschouw Magazine en www.kunstschouw.nl Falke Pisano (1978) is geboren in Amsterdam en woont en werkt in Berlijn. Zij onderzoekt in tekst en beeld de aard en het functione ren van kunst. Zij laat ook zien dat politieke economische en sociale ont wikkelingen de kijk op de mens veranderen. In 'The body in crisis' staat de relatie van het menselijk lichaam en de geschiedenis centraal. Werk van Falke Pisano in De Vleeshal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 33