De dood kijkt toch DflfHlMI weer even om de hoek IMMMiiMi m 5 fa www.pzc.nl/uit Willem Nijssen blikt elke week vooruit - en terug - op bijzondere toneelvoorstellingen in het Zeeuwse podiumaanbod. Willem Nijssen donderdag 10 mei 2012 Zelfs als je maar één arti kel per week schrijft, kan je die week volledig vullen met toneel, als je alles zou willen volgen. Dat lukt dus niet, en meestal is dat niet zo erg. Een mens moet kiezen (en dus verliezen). Maar soms voelt het toch als onvergeeflijk. In een onbewaakt moment ben ik een voorstelling uit het oog verloren, die heel erg de moeite waard is. Vaak is het dan toch te laat. En nu eigenlijk ook. Maar hij komt nog eens terug, volgend seizoen, pas weliswaar. Daar zijn dan agenda's voor... In feite gaat het om drie voorstel lingen, met simpele namen: Light, Medium en Strong. Hun gemeen schappelijke ondertitel: 'Een oefe ning in verdwijnen'. De makers zijn individualisten, die elkaar ge vonden hebben rond hun thema. Voor dit project scharen ze zich on der de paraplu Mokum, een 'alter natief managementbureau op maat van de individuele kunste naar' uit Brussel. Dat thema is even zwaar als licht, namelijk de dood. Het begon alle maal met een intensief onderzoek over het sterven in literatuur, we tenschap en in 'het echt'. (In het najaar zal daar ook een boek over verschijnen.) Een jaar geleden al- begonnen de makers met hun 'on derzoek'. En daarvoor zijn ze ver gegaan. Maandenlang volgden ze een terminale patiënt, werkten ze in palliatieve instellingen en gin gen twee weken assisteren in do denhuizen bij de Ganges. (Wauw, ik heb daar gestaan, in Benares, of tewel Varanasi, toekijkend bij de Scène uit Calendar Girls. openbare lijkverbrandingen aan de Ganges. Dat alleen al was impo nerend - en na de eerste 'shock' verademend. Laat staan dat je twee weken zou werken in de 'do- denindustrie' daar.) Light, Medium en Strong zijn voor stellingen die respectievelijk de concepten tijd, kennis en het defi nitieve toeslaan van de dood on derzoeken. Het zijn verschillende 'verpakkingen' van hetzelfde on derwerp. Light is een confrontatie met het onvermogen om een in tens moment, een doodsmoment, te delen. Het publiek is stille getui ge bij de solo van Tijs Ceulemans, die verbijsterd probeert te begrij pen wat er in die éne seconde van een ernstig ongeluk waarin hijzelf betrokken was, allemaal gebeurt. Die voorstelling (een juweeltje van intensiteit) heb ik dus gezien zon der u er van op de hoogte te stel len. De andere volgen nog, maar niet meer zo dicht bij huis (deze was in De Werf in Brugge). Me dium („Eén wachtkamer. Vijf mo nologen. Vijf doodsoorzaken die ons verdelen) zal komend week end (10-12 mei) te zien zijn in Kor- trijk (Buda), Strong - een veilige maar beklijvende ervaring wordt ons beloofd - volgt dan weer een weekend later (17-19 mei) in Oos tende (Beau-site). Allemaal samen komen ze vólgend seizoen terug naar Brugge (zie www.oefeningin- verdwijnen.be). Van een heel ander kaliber, maar misschien hier of daar toch ook een 'confron- ter', is Calendar Girls. Zeven vrien dinnen van middelbare leeftijd die op een dag uit hun kleren gaan om te poseren voor een bijna niks verhullende naaktkalender, dat riekt heel sterk naar komedie. Ze ker met actrices als Lieneke le Roux, Hetty Heyting en Wivineke van Groningen. Maar: aanleiding voor deze ongebruikelijke 'goede doelen actie' is het overlijden van foto Covert de Roos de man van één van de vriendin nen aan leukemie. Dus daar komt toch de dood weer even om de hoek kijken. En ook het verval, want "als je over de vijftig bent, zie je er toch anders uit dan op je twintigste". Veel gekwebbel en gegiechel dus, maar ook momenten van grootse zelfoverwinning (ook een vorm van 'sterven'), en sowieso is er een sterke maar tegelijkertijd kwetsba re weduwe in hun midden. Er zijn dus wel een paar 'traanmoment- jes'. Vlug weglachen, zeker? Calendar Girls, za.12 mei, in Stads schouwburg Middelburg, 20.00 uur. DONDERDAG 10 MEI Goes 9 Voorstelling Javiér Guzman in De My the is verplaatst naar donderdag 14 juni. Terneuzen Voorjaarsconcert GrootKoor Zeeland. Grote Kerk, 20.00 uur VRIJDAG 11 MEI Kwadendamme Openingsavond Bluesfestival. Tent voetbalveld, 16.30 uur Middelburg Eric Clapton-tribute Joe Brozio Band. Stadsschouwburg, 20.00 uur Italiaans concert Madrigaalkoor en in strumentaal ensemble Plan B. Gasthuiskerk, 20.00 uur Oost-Souburg Richard Buckner en Broeder Dieleman. Razzmatazz, 20.30 uur Terneuzen Bob Marley Memorial. De Pit, 21.00 uur Zierikzee 'Ik kus je duizendmaal'koor- en thea tervoorstelling Waisisi over Ilse Weber, Thomaskerk, 20.00 uur ZATERDAG 12 MEI Borssele Uitvoering Vocaal Ensemble Cantare. Catharinakerk, 19.30 uur Goes Kinderfilmconcert: Peter Pan. 't Beest, 13.30 uur 'Zwaar!' Drum and bass-editie. 't Beest, 21.00 uur (zaal open) Voorstelling 'Mono' van Danshuis Sta tion Zuid in De Mythe is uitgesteld. Graauw The Road to Graauwrock. Sportvelden, 18.00 uur Heinkenszand Jaarconcert Delta Brass Zeeland, met Jurgen van Oostenbrugge (trombone). De Stenge, 19.30 uur Kruiningen Pianorecital Hannes Minnaar. Johanneskerk, 20.00 uur Kwadendamme Bluesfestival. Tent voetbalveld, 13.00 uur Middelburg Singer-songwriter Maarten Swaan. De Drukkerij, 16.00-17.30 uur Lenny Kuhr met 'Liefdeslied', 't Spiegeltheater, 20.00 uur Komedie 'Calendar Girls'. Stadsschouwburg, 20.00 uur Hiphopavond met Fotosynthese en En gel Just. Support: STW Bush. De Spot, 21.00 uur (zaal open) Nieuw- en Sint Joosland Frédérique Spigt en Roel Spanjers met Elvis-nummers. De Wegwijzer, 20.30 uur Oostburg Brassband Excelsior, Jeugdorkest IJgen- weis en instaporkest De Notenkrakers, Ledeltheater, 19.30 uur Terneuzen 'In mei leggen alle vogels een ei fest', met Heil patrol, Akem Manah, Unleash the fury, Anal penetration en Dread. De Pit, 19.30 uur Vlissingen Mannenkorenconcert. St. Jacobskerk, 19.30 uur De Faya Nation Band verzorgt de tradi tionele Tribute to Bob Marley. De Piek, 21.30 uur Zierikzee 'Ik kus je duizendmaal'koor- en thea tervoorstelling Waisisi over Ilse Weber. Thomaskerk, 20.00 uur ZONDAG 13 MEI Goes Concert Fanfare St. Caecilia. Manhuistuin, Zusterstraat 11,12.00 uur Benefietconcert 'Racoon and Friends for Jayden'. Uitverkocht. Grote Markt, 17.30 uur Middelburg Concert Musica Cordis, Projectkoor en Stichting Dansz. Nieuwe Kerk, 16.00 uur Rocksession Schuttershof met Serge Naberman en Jennifer Bouwens, Café 't Schuttershof, 17.00 uur Terneuzen Israel Nash Gripk.a treedt op. Porgy Bess, 15.30 uur Veere Orkest van de Achttiende Eeuw met werk van Haydn, Mozart, Beethoven. Grote Kerk, 15.30 uur Vlissingen Optreden Fragile. Atrium Ter Reede, 14.30 uur DINSDAG 15 MEI Goes Opname EO-televisieprogramma Ne derland Zingt. Grote of Maria Magdalenakerk, 19.30 uur Tineke Schouten met 'LOL Inclusive' De Mythe, 20.00 uur WOENSDAG 16 ME) Goes Tineke Schouten met 'LOL Inclusive'. De Mythe, 20.00 uur Middelburg Examenconcert Marya Heij (cello). Burgerzaal stadhuis, 14.00 uur Terneuzen Kenny Werner speelt een pianosolo. Porgy Bess, 20.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 25