Dwayne Dopsie is ambassadeur zydeco Buitenkansje voor muziekliefhebbers 2 uit zaterdag 5 mei toten met woensdag 23 mei Voorpremières Le fiis de l'Autre donderdag 10 mei 2012 Frans Brüggen door Jeanette Vergouwen Weinig orkesten of en sembles hebben wereld wijd grote bekendheid. Het Orkest van de Achttiende Eeuw, dat zondag in de Grote Kerk in Veere een concert ver zorgt, hoort in dit rijtje thuis. Het orkest werd in 1981 door Frans Brüggen opgericht. Hij wordt ge zien als dé kenner van achttien- de-eeuwse muziek. Muziekpo- dium Zeeland begint het zomersei zoen 2012 dus met een klapper. De inmiddels 77-jarige Brüggen studeerde dwarsfluit en blokfluit. Hij verzorgde vele recitals als flui tist, maar leverde dit instrument toch in om zich meer te wijden aan het dirigeren. Hij doceerde aan het conservatorium in Den Haag en de Harvard University. In 1981 richtte hij het Orkest van de Achttiende Eeuw op. Brüggen is gespecialiseerd in muziek uit de laatbarok en de klassieke periode. De Oeuvreprijs Edison Klassiek 2012, die hij onlangs kreeg toege kend, kan worden gezien als een kroon öp het werk. Zijn orkest komt elk jaar bij elkaar en repeteert dan enkele dagen, om daarna op tournee te gaan. De meer dan vijftig musici uit 23 lan den spelen op authentieke instru menten of kopieën van deze perio de-instrumenten. Het programma van de huidige tournee bevat puur klassieke wer ken, met Symfonie 101 van Joseph Haydn, het overbekende klarinet concert van Wolfgang Amadeus Mozart (met Eric Hoeprich als so COLOFON UitCids: elke donderdag als bijlage bij de PZC. Informatie over voorstellingen, restau rants, exposities, winkels, evenementen en films. U kunt ons informeren: E-mail: redsec@pzc.nl Website: www.pzc.nl/uit - op de si te is een formulier beschikbaar, waar u alle gegevens over voorstel ling of evenement kunt invullen. PZC-redactiesecretariaat, Postbus 91, 4330 AB Middelburg. Telefoon: 0118 434010 Redactie: Jan van Damme: 0118 434014, j.vandamme@pzc.nl Rolf Bosboom: 0118 434006, r.bosboom@pzc.nl Advertenties: Verkoopteam Zeeland: 0118 434070, teamzeeland@pzc.nl list) en de Zevende Symfonie van Ludwig van Beethoven. Het programma is een kolfje naar de hand van Brüggen en zijn musi ci. Symfonie 101 in D van Haydn kreeg als titel 'De Klok' mee, om dat het ritmische motief in het An dante het beeld van een tikkende pendule opriep. In 1791, zijn sterfjaar, schreef Mo zart als laatste orkestrale werk het Klarinetconcert. Hij componeerde het voor Anton Stadler, een virtu oos klarinettist. Het werk is eigen lijk geschreven voor bassethoorn, een instrument dat enkele tonen lager kan spelen dan de normale besklarinet. Mozart maakt maxi maal gebruik van de mogelijkhe den van het instrument. Hét is een wondermooi concert met eeri ontroerend middendeel. De zevende symfonie van Van Beethoven werd door Richard Wagner de 'Apotheose van de dans' genoemd. Het werk wordt in alle delen gedomineerd door het ritme. Wagner zat er dus niet ver naast. Er zijn stiltematen en er wordt regelmatig gemoduleerd. Opvallend is de inbreng van de pauken en het abrupte einde van de symfonie. Dirigent Frans Brüggen mag dan oud en broos ogen, in hem bruist nog steeds de muzikale passie. Mu ziek is zijn leven en doet hem le ven. Voor de Zeeuwse muzieklief hebbers is het een buitenkans om deze musicus en zijn orkest aan het werk te zien en te horen. Zondag 13 mei in de Grote Kerk van Veere. Aanvang: 15.30 uur. Het Bluesfestival in Kwaden- damme beleeft dit weekeinde zijn twintigste editie. Een van de artiesten op het imposante programma is de Amerikaan Dwayne Dopsie, met zijn band The Zydeco Hellraisers. door René de Dreu Het lijkt er steêds meer op dat Dwayne Dopsie (1979) bezig is met een missie. Al heel vroeg trad hij in de voetsporen van zijn legendarische vader Alton Joseph Rubin, beter bekend als 'Rockin' Dopsie' (1932-1993). Nog voor zijn tiende verjaardag stond Dwayne naast hem op het podium. Alles draaide in het ouderlijk huis om de zydeco en vooral de accordeon die daarin een dominante rol speelt. Rockin' Dopsie heeft die ty pische in tradities gewortelde cre oolse variant van de meer folky ca jun een nieuwe dimensie gegeven en tot ver buiten Louisiana popu lair gemaakt. Zijn jongste zoon Dwayne is door datzelfde vuur ge grepen en verkondigt de zydeco als een bevlogen ambassadeur over de hele wereld. Louisiana is de bakermat van die muziek die in het begin van de twintigste eeuw voortkomt uit de traditionele Franstalige cajun-. De cajun was het terrein van de blan ke bevolking en overgeleverd door de Franse kolonisten. De zydeco is de creoolse vertaling, wel met bijna dezelfde instrumentatie - met naast de accordeon ook een belangrijke rol voor het wasbord - maar vooral een grote dosis zwarte blues. „Mijn vader is mijn grootste muzi kale held, ik heb eigenlijk nooit an deren nodig gehad om me aan te spiegelen. Hij is mijn leermeester en het was niet meer dan logisch dat ik het stokje van hem over nam", liet hij onlangs weten. Nog voordat hij het instrument kon tillen, betoverde de accordeon hem. „Door veel naar mijn vader te luisteren en als kind naar zijn vingers te kijken als hij speelde, leerde ik de essentie van de mu ziek en de techniek. De zydeco is zo een onlosmakelijk deel van me zelf geworden." Enkele jaren na de dood van zijn vader verruilt hij de klaslokalen voor het podium. Dwayne verlaat op zijn achttiende het ouderlijk huis in Lafayette Louisiana en gaat richting New Orleans. In een club speelt hij met zijn eerste band vijf lange avonden per week. Hij kiest de artiestennaam van zijn vader. „Zydeco beperkt zich niet tot wel omschreven muzikale regels die bijvoorbeeld volksmuziek zoals ca jun kenmerken. Het geeft vrijheid zolang het gevoel en de klankkleu ren maar herkenbaar blijven", ver klaarde Dwayne de vele invloeden die ook hij in zijn muziek toelaat. Zoals Clifton Chenier en Rockin' Dopsie in de tweede helft van de vorige eeuw naast de traditie en de blues vooral de rock-'n-roll in de muziek brachten, zo experimen teert Dwayne met r&b en zelfs hiphop. Het geeft de zydeco de glans van muziek die met de tijd meegaat. De stem van Dwayne schuurt meer dan die van zijn vader, tek sten krijgen bij de zoon ook meer aandacht. Maar wat niet verdween zijn de vooral spontane uitvoerin gen van alle nummers die min of meer op het podium ontstaan. In dat opzicht is zydeco ook verwant aan de jazz, het uitwerken van the ma's en de invulling die de mu ziek op dat moment vraagt. Een manier van musiceren die ook voortkomt uit de lange sessies die vanaf de begin jaren zydeco dans avonden kenmerkten. Muziek die net als de blues het dagelijks leed zodanig verpakt dat het in een vaak dansbare versie de last ver licht. Dwayne Dopsie is inmiddels de ambassadeur die de muziek van zijn vader en voorvaderen uit Loui siana op ieder podium dat hem een kans biedt doorgeeft. Die po dia liggen verspreid over de hele wereld. Missie geslaagd. Dwayne Dopsie The Zydeco Hellraisers, zaterdag vanaf 16.25 uur op Bluesfestival Kwadendamme. Dwayne Dopsie EELAHD 81 tl mÊÈÊÊÊmÊMm I Jü Provincie ZééiaM Mogelijk gemaakt doof de Provincie Zeeland In het kader van de Maand van de Vrijheid vertoont 'Film by the Sea door het jaar' de exclu sieve voorpremière van Le fils de l'Autre van Lorraine Levy. De voor stellingen zijn dinsdag 15 mei om 20.00 uur in CineCity Terneuzen en woensdag 16 mei om 19.30 uur in CineCity Vlissingen. Hoofdpersoon van de film is. Jo seph. Net wanneer hij zijn dienst plicht bij het Israëlische leger wil beginnen, ontdekt hij dat hij niet de biologische zoon van zijn ouders is en dat hij bij zijn geboor te verwisseld werd met Yacine, kind van een Palestijnse familie uit de Westelijke Jordaanoever. De ze onthulling verandert het leven van beide families ingrijpend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 22