de oorlog' II Lev Katsevitsj (1922) Veteranen van Grote Vaderlandse Oorlog Het oostfront 'Kritiek uit Europa hebben wij niet nodig. Wij hebben jullie per slot van rekening bevrijd' Zinaida jegorevna (1930) Anatoli Boedarin (1923) donderdag 10 mei 2012 was frontsoldaat. MOSKOU - In het centrum van Moskou verza melden zich op verschillende pleinen giste ren traditiegetrouw ook de veteranen van de Grote Vaderlandse Oorlog - in Nederland be ter bekend als de Tweede Wereldoorlog - om oude kameraden en vriendinnen uit die tijd weer te ontmoeten of te zoeken. Gewoonte getrouw komen bekenden elk jaar op de Dag van de Overwinning - 9 mei - naar hetzelfde plein, tegenwoordig geholpen door inmid dels ook bejaarde familieleden, in de hoop el kaar daar te treffen. Maar 67 jaar na het einde van de oorlog zijn er steeds minder vetera nen over. De Moskovieten verdringen zich rond de veteranen om ze met bloemen te be danken voor hun inspanningen voor de be vrijding van Rusland. Fotograaf David van Dam portretteerde zes veteranen. De militaire strijd tegen nazi-Duitsland heeft zich voor het overgrote deel afgespeeld in Oost-Europa. Meer dan 80 procent van alle Duitse verliezen in de Tweede Wereldoorlog zijn geleden aan het oostfront. Op 22 juni '1941 viel Adolf Hitler de Sov jet-Unie binnen. De Duitse opmars ging voor spoedig, maar de inname van Moskou misluk te echter. Sovjet-leider Jozef Stalin stuurde naar schatting miljoenen burgers zonder training naar het y front. Toen de Duitsers in februari 1943 de slag om Stalingrad verloren, sloeg de strijd om. Vanaf dat moment rukte het Rode Leger gestaag op, met als eindbestemming Berlijn. De Russen opereerden agressief: veel krijgsge vangenen zijn nooit teruggekeerd en veel Duit se burgers werden vermoord en/of verkracht. De verliezen voor de Russen in de Tweede We reldoorlog waren enorm: naar schatting 25 mil- joen mensen, waarónder ongeveer 10 miljoen militairen. Het aantal slachtoffers bij de Ameri kanen en Britten was aanzienlijk kleiner, beide rond de 400.000 militairen. Jaroslav, achterkleinzoon van oorlogsveteraan %erkte in een wapenfabriek. heeft drie onderscheidingen voor getoonde moéd. r ussische soldaten schreeuwden het gisteren uit tijdens 'Overwinningsdag' op het Rode Plein in Moskou. foto Ivan Sekretarev/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11