io overwinningsdag 'Geen kwaad woord over Maria Rohlina (1924) Aleksandr Glagolev (1926) Irina Revelie (1926) Gisteren vierde Rusland 'Overwinningsdag', de herdenking van de Tweede Wereldoorlog waarin alleen plaats is voor hel denverhalen. Een kritische kijk op de eigen geschiedenis is in Rusland nog een groot taboe. donderdag 10 mei 2012 leidde verpleegsters op voor het front. heeft onder andere in Wit-Rusland gevochten. zat tijdens de bevrijding in Berlijn. door onze correspondent Olaf Koens f int-Jorislintjes! Meenemen nu het M nog kan! Herdenk de oorlog en vier de overwinning!' Op drukke kruispunten, langs snelwegen en 1 W op metrostations delen vrijwilli- gers van persbureau RIA-Novosti de zwart-oranje lintjes uit aan de voorbijgangers die ze nog niet hebben. 9 mei, de dag waarop de Russen de overwinning op nazi-Duitsland vieren, is misschien wel de belangrijkste feestdag in het land. Overal in Rusland worden concerten, herden kingen en militaire parades gehouden. De symboliek van toen is razend populair. Er wap peren rode Sovjetvlaggen en al weken klinken er oorlogsliedjes. Sommige automobilisten hebben be halve een Sint-Jorislint ook 'naar Berlijn!' op hun achterruit geschilderd. Schoolkinderen hangen teke ningen op deuren van woonhuizen, veteranen ver zamelen in parken, herdenken gesneuvelde kamera den en vieren de overwinning met familie en vrien den. „We hebben van de Duitsers gewonnen", legt Joeri Baronov uit. De 91-jarige veteraan is nog goed ter been en loopt begin mei al met zijn onderscheidin gen over straat. „Hoe we gewonnen hebben, dat is een andere vraag. Maar daar gaat het niet meer om, zeker niet op 9 mei." Kritiek op de herdenking is voor de meeste Russen taboe. Het is een dag vol heldenverhalen en volgens recent Russisch onderzoek een van de weinige feest dagen die de Russen verbroedert. Voor kritische no ten is geen plaats. De hoofdredacteur van een bekend Russisch tijd schrift, die zijn naam niet in de krant wil, legt het uit. „Ik heb dagelijks met veel druk te maken eii kan zelfs de strenge censuur van het Kremlin rede lijk weerstaan. Maar als het over de oorlog gaat raak ik al mijn professionaliteit kwijt. Ik weet van alle misstanden, van de jongens zónder wapens aan het front tot de misdragingen van het Sovjetleger. Maar ik zal het nooit toestaan dat er ook maar over ge twijfeld zal worden in mijn tijdschrift. Ik wil geen kwaad woord over de oorlog zien. Dat is wel het minste wat ik aan mijn grootvader verontschuldigd ben." Ook historici plaatsen weinig kanttekeningen. 'De overwinnaar schrijft de geschiedenis', is vaak het commentaar. Ieder jaar belooft de overheid betere voorzieningen, hogere pensioenen en gratis huisvesting voor vetera nen. „Mijn overgrootvader heeft daar nooit een cent van gezien", legt Jaroslav uit. In een opgevoer de Mazda rijdt hij tijdens de feestdagen met keihar de muziek door het centrum van Moskou. Aan de antenne wappert een vlag met het portret van Sta lin. „Nu pas kijken ze een beetje om naar onze helden", zegt Jaroslav. „En bij jullie staat het ongetwijfeld an ders in de geschiedenisboekjes. Maar kritiek uit Eu ropa hebben wij niet nodig. Wij hebben jullie per slot van rekening bevrijd."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10