Griekse formateur tart EU Netanyahu staat sterk met 81 buitenland Leger verwoest door 'generaals Top in Oekraïne afgelast vanwege boycot Dakloos dankzij de regering Radicaal links aan zet woensdag 9 mei 2012 Radicaal linkse partij Syriza op zoek naar coalitie die niet wil bezuinigen. Duitse politici waarschuwen dat Griekenland straks 'geen cent meer krijgt' Kans op nieuwe verkiezingen neemt toe. ATHENE - Alexis Tsipras, voorman van de Griekse partij Syriza, wil geen coalitieregering die de bezui nigingsplannen van de Europese Unie en het Internationaal Mone tair Fonds steunt. De leider van de Griekse radi caal-linkse partij Syriza is gisteren begonnen met zijn pogingen een regering te formeren. Tsipras heeft gezegd dat hij probeert een linkse regering te vormen, om de 'bar baarse' maatregelen van het bezui nigingsakkoord met de EU en IMF te verwerpen. Tsipras kreeg de opdracht van pre sident Karolos Papoulias nadat een formatiepoging van de conservatie ve partij Nieuwe Democratie maandag was mislukt. Nieuwe De mocratie leed zondag bij de parle mentsverkiezingen zware verlie zen maar kwam desondanks als grootste partij uit de bus. Het an ti-kapitalistische Syriza werd twee de. Tsipras maakte na het aanvaarden van de formatieopdracht ander maal duidelijk dat zijn partij, an ders dan de conservatieve Nieuwe Democratie en diens socialistische coalitiepartner Pasok, tegen de in grijpende hervormingen is die Griekenland zijn opgelegd door de Europese Unie en het Internatio naal Monetair Fonds. Die maatregelen werden opgelegd in ruil voor miljardensteun om te voorkomen dat het Zuid-Europese land bezwijkt onder zijn schulden last. Griekenland zit al vijf jaar in een recessie en de werkloosheid is ruim 20 procent. „Het publieke oordeel heeft duidelijk de leenover- eenkomsten ongeldig verklaard die naar Europa en het IMF zijn ge stuurd", zei Tsipras gisteren. Analisten schatten de kans dat Tsipras erin slaagt een regering te formeren laag in. Griekenland lijkt na de verkiezingen van zondag in een politieke verlamming te zijn geraakt. De regeringspartijen Nieu we Democratie en Pasok, die dras tische bezuinigingen doorvoerden, haalden geen parlementaire meer derheid. Het politieke landschap ligt er ge fragmenteerd bij, met partijen aan het uiterste rechtse en linkse spec trum die veel kiezers wegtrokken bij de conservatieven en socialis ten, de traditionele machthebbers in het land. De kans op nieuwe verkiezingen lijkt levensgroot aan wezig. Als zondag 17 mei geen nieuwe regering is gevormd, moe ten de Grieken opnieuw naar de stembus. De uitlatingen van Tsipras waren voor leidende Duitse politici di rect aanleiding om Griekenland te waarschuwen. Griekenland krijgt geen cent meer, tenzij het voldoet aan alle voorwaarden voor de in ternationale steunoperatie, was hun boodschap. „De afspraken moeten worden gerespecteerd. Ik denk niet dat wij kunnen of moe ten heronderhandelen", zei bij voorbeeld SPD-politicus en voor zitter van het Europees Parlement Martin Schulz. Duitsland heeft als grootste econo mie van Europa de grootste bijdra ge geleverd aan het reddingspakket voor Griekenland. Bondskanselier Angela Merkel had maandag al la ten weten dat het van het grootste belang is dat Griekenland de bezui nigingen doorzet. KIEV - Oekraïne heeft dinsdag de top van Midden- en Oost-Europe- se leiders afgelast. De top zou deze week in lalta worden gehouden. Vrijwel alle Europese leiders boy cotten de conferentie uit protest te gen de behandeling van de Oek raïense oppositieleidster en oud-premier Joelia Timosjenko, die een gevangenschap uitzit van zeven jaar. Zij kreeg die straf opge legd wegens machtsmisbruik, maar volgens het Westen gaat het om een politieke afrekening van de vrouw die de aartsrivaal is van president Viktor Janoekovitsj. De presidenten van onder meer Duitsland, Italië, Roemenië, Bulga rije, Oostenrijk, Tsjechië, Estland, Letland en Slovenië hadden aange kondigd dat ze niet naar de top in- lalta zouden gaan. De regering van Oekraïne verbloemde de boycot echter door als reden van de afge lasting op te geven dat 'enkele Eu ropese leiders niet in staat waren om deel te nemen aan de top'. Timosjenko zegt in de gevangenis door bewakers te zijn mishandeld en ging daarom in hongerstaking. Volgens haar dochter stopt zij daar vandaag mee en zal zij naar een ziekenhuis in Charkov worden ge bracht. Daar zal ze door een Duit se arts worden behandeld aan haar rugklachten. KATHMANDU - Nepalese kinderen dat een bulldozer hun onderkomen, maakt. De Nepalese regering is be kijken verbijsterd naar de overgeble- aan de oever van de rivier de Bagma- zig met een groot project om Hie ven bezittingen van hun familie-na- ti met de grond gelijk heeft ge- gaal bewoonde sloppenwijken in en mm sm door onze correspondent Elles van Gelder JOHANNESBURG - Het leger van Zuid-Afrika verkeert in een zorg wekkende toestand. Er zijn te wei nig goed getrainde soldaten, ze zijn niet snel inzetbaar en er is on voldoende geld voor onderhoud. Dat staat in een onafhankelijke eva luatie van Zuid-Afrika's defensie van ruim vierhonderd pagina's. De huidige staat van de strijdkrach ten is onder meer een nalaten schap van het defensiebeleid na 1994, toen na de apartheid een zwarte ANC-regering aan de macht kwam. Het militaire appa raat moest zo worden heringericht dat de oude blanke generaals geen bedreiging vormden voor de nieu we machthebbers. „Het was erop gericht de relaties tussen leger en overheid goed te krijgen en op in tegratie van de oude strijdkrach ten met de gewapende tak van het ANC", zegt Nick Sendall, een oud-luchtmachtofficier die mee schreef aan de evaluatie. „We hebben deels goed materieel maar niet de mensen die het kun nen gebruiken", zegt professor mi litaire sociologie Lindy Heinecken van de Universiteit Stellenbosch. „We hebben geen mensen om de tanks en vliegtuigen te besturen." Het Zuid-Afrikaanse leger werd de afgelopen tijd onder meer bij mis sies in Congo, Burundi en Sudan ingezet. Heinecken zegt dat de vre destroepen niet goed genoeg ge traind zijn en wapens gebruiken die tot dertig jaar oud zijn. De eva luatie stelt bovendien dat er een probleem is met discipline. De Israëlische premier Ben jamin Netanyahu heeft dins dag medestanders en tegen standers verbaasd door een coalitie te sluiten met oppo sitiepartij Kadima. door onze correspondent Ad Bloemendaal Het was één van die on voorspelbare manoeu vres die kenmerkend zijn geworden voor de Israëlische politiek. In plaats van vervroegde verkiezingen kreeg het land dinsdag plotseling een een heidsregering. En dat alles doordat oppositieleider Shaul Mofaz, die onlangs nog plechtig verklaarde dat Benjamin Netanyahu's rege ring alles vertegenwoordigt wat er mis is in Israël, binnen 24 uur een draai van 180 graden maakte. De leider van de centrumpartij Kadi- ma wordt nu vicepremier in Netanyahu's mammoetregering, die kan bogen op de steun van 94 van de 120 Knessetleden. Netanya hu zelfheeft daarmee vriend en vijand zijn politieke macht en vaar digheid getoond. Netanyahu wil met de deal kun nen rekenen 'op extra steun voor het geval Iran een kernaanval uit voert'. Dat blijkt uit de woorden van de Israëlische minister van Mi lieu, Gilad Erdan, dinsdag tegen Is raël Radio. De geplande vervroeg de verkiezingen op 4 september zijn hierdoor van de baan. De Li- kudpartij zou daarbij volgens de peilingen veruit de grootste partij zijn geworden. Kadima wisselde onlangs van lei der en staat nu onder leiding van de in Iran geboren ex-minister van Defensie Shaul Mofaz, een beken de tegenstander van Iran en zijn kernprogramma. Gistermiddag, op een persconferentie met Mofaz, zei de premier dat Israël stabiliteit nodig heeft. Alsof hij al niet op ro zen zat. Vervroegde verkiezingen hadden zijn dominante positie extra moeten bevestigen, niet al-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8