groeit binnenland 17 Magnus Oström Quartet Wietpas kan niet op de lijst van controversiële onderwerpen Volksuniversiteiten vaker in geldproblemen sterwweKend Olifantenafscheid 'Ons verzoek aan de burgers om drugsklachten te melden, heeft effect' Kabinet zet verkoop tanks door t/m 28 mei 201; www.jazzmiddelburg.nl woensdag 9 mei 2012 Onno Hoes, burgemeester Maastricht door Maaike Boersma geïntroduceerd zou moeten wor den. Minister Ivo Opstelten heeft echter anders besloten." De gemeente Nijmegen heeft aan gekondigd de ontwikkelingen scherp in de gaten te houden en zonodig maatregelen te nemen. Burgemeester Peter Noordanus van Tilburg vraagt inwoners om overlast door illegale wietverkoop te melden bij de gemeente, de polh tie of bij Meld Misdaad Anoniem. „Ik wil elke vorm van overlast in de kiem smoren", liet hij gisteren weten. Volgens Noordanus zijn er minder buitenlandse drugstoeris ten in zijn stad, maar komen er wel geregeld meldingen over han del op straat binnen. DEN HAAG - Krap een week oud en nu al buitelen politici, burgemees ters, wietrokers en deskundigen over elkaar heen om de wietpas zo snel mogelijk ongedaan te maken. Een week na de invoering van de wietpas in de drie zuidelijke pro vincies floreren drugsrunners als nooit te voren en hebben coffee shops uit protest hun deuren dicht gegooid. Tegenstanders van de pas die op i mei is ingevoerd en die moet voorkomen dat buitenlan ders nog langer wiet kunnen ko pen in Nederlandse coffeeshops, roken nieuwe kansen toen on langs het kabinet viel. De wietpas zou voorlopig in de ijskast kun nen, zeiden ze, tot er een nieuwe regering is die zich met een frisse blik over de kwestie kan buigen. Het is gebruikelijk dat na de val van een kabinet zowel de Eerste als de Tweede Kamer met een lijst van onderwerpen komt die ze .'controversieel' wil verklaren, wat wil zeggen dat kabinetsplannen en wetsontwerpen even in de wacht worden gezet. Na de val van het vorige kabinet, in 2010, gingen bij voorbeeld de kilometerheffing en de verhoging van de AOW-leeftijd tijdelijk in de ijskast. Hoewel er wordt geroepen dat ook de wietpas controversieel ver klaard moet worden; is dat niet mogelijk, legt een woordvoerder van het ministerie van justitie uit. „De wietpas is namelijk geen wets voorstel. Het is een aanpassing, een extra criterium dat is toege voegd aan de al bestaande Opium wet." En controversieel verklaren 'De wietpas is geen wetsvoorstel, het is een aanpassing' ROTTERDAM - Olifant Tonya steekt haar slurf naar bui ten tijdens haar verhuizing uit diergaarde Blijdorp in Rotterdam. Ze moet samen met haar moeder Douanita weg, omdat door Jan ter Harmsel kan alleen van wetsvoorstellen, die niet al eens het hele traject door Eerste en Tweede Kamer heb ben afgelegd. Het geldt niet voor wetswijzigingen. Maar er zal op een bepaald mo ment een nieuwe regering komen en die zou ervoor kunnen kiezen om de wietpas weer af te schaffen of te veranderen. De WD in Amsterdam - die in af wijking van de landelijke VYD- partijlijn tégen de wietpas is - heeft daar goede hoop op. „Ik denk wel dat er wat aan die wietpas gebeurt, ja", zegt gemeen teraadslid Daniël van der Ree. „Ik zou me kunnen voorstellen dat het beleid wordt, dat gemeenten zelf mogen beslissen over de invoe ring van een wietpas. Dat lijkt me een goede oplossing." Hij verwacht dat de nieuwe rege ring, als die bestaat uit de huidige 'Kunduz-coalitie' van WD, CDA, Groenlinks, D66 en Christen- Unie, de pas zoals die er nu ligt, zal verwerpen. Toch is dat nog onzeker. WD en CDA hebben aanvankelijk immers vóór de wietpas gestemd, en de Christenunie zal straks naar alle waarschijnlijkheid voor stemmen. D66 is een fel tegenstander, laat Boris van der Ham weten. „WD en CDA brengen drugs bij u in de straat", zei hij eerder deze week nog op de radio. Van der Ham had met eigen ogen de drugsrunners in Maastricht aan het werk gezien en wil een debat met de minister. Of dat er ook gaat komen? „Dat wil ik wel, en anders vraag ik een spoeddebat aan." Ook de JOVD, de jongeren afdeling van de WD, is tegen de wietpas. De WD-jongeren heb ben een landelijk meldpunt voor overlast van de wietpas opgericht. zie onze website:binnenland Coffeeshopbezoeker Nijmegen: 'Er komen vooral veel Duitsers' DEN HAAG - Volksuniversiteiten hebben moeite om hun hoofd bo ven water te houden. De locatie in Gouda moet zelfs in juli de deuren sluiten. „Voor instellingen in ande re plaatsen zijn de financiële voor uitzichten ook slecht", benadrukt Hans Kuiper, bestuurslid van de Bond van Nederlandse Volksuni versiteiten. „Tijdens de ledenverga dering eerder dit jaar bleek ook al dat volksuniversiteiten veel moeite hebben om de begroting sluitend te krijgen." Afgelopen jaar volgden zo'n 125.000 mensen een cursus aan een van de 86 volksuniversiteiten in Nederland. Dalend animo is vol gens Kuiper echter niet de reden dat deze instellingen er financieel slecht voor staan. „Het cursisten aantal daalt elk jaar slechts met een paar procent", stelt de bestuur der. „Onze cursussen staan goed bekend." Een groot deel van de volksuniversiteiten krijgt geld van de gemeente, in sommige gevallen is die bijdrage ruim een derde van de totale inkomsten. Kuiper maakt zich daarom vooral zorgen over forse bezuinigingen bij gemeenten. Als een belangrijke inkomstenbron verdwijnt, zullen volksuniversiteiten de cursusgel den flink moeten verhogen. Geen goede zaak, vindt Kuipers, want volksuniversiteiten zijn juist opge richt om zo veel mogelijk mensen de kans te geven om extra onder wijs te krijgen. Kuiper verwacht dat aangesloten instellingen vanaf juli in proble men komen doordat over veel cur sussen btw moet worden betaald. „Dat maakt cursussen al gauw 20 procent duurder", zegt hij. DEN HAAG - Het demissionaire kabi net wil de verkoop van 80 overtol lige tanks aan Indonesië doorzet ten. Dat schreef ze dinsdag in een brief aan de Tweede Kamer. Een meerderheid in de Kamer sprak zich eerder uit tegen de transactie. Volgens het kabinet zijn er geen belemmeringen voor de export van de tanks. De verkoop is ge- International toetst aan de EU-criteria voor wa penexport en positief bevonden. Bovendien heeft Defensie de ver wachte opbrengst van circa 200 miljoen euro hard nodig. Eerder sprak de Kamer zich uit te gen de verkoop omdat Indonesië de mensenrechten niet zou nale ven. Het parlement kan de ver koop uiteindelijk nog blokkeren. NJ <y> 3 Anderson-Bennink-Möbus-Glerum-Van Kemenade IÜSA,I)E,ral [Zweden] Joris Posthumus Quartet Mik Bartsch's 'Ronin' s"™"11 nj The More Socially Relevant Jazz Music Ensemblel! i Sven Hammond Soul1,111 ze niet goed kan opschieten met de rest van de olifan ten. De twee krijgen een nieuw verblijf in de dierentuin van de Tsjechische hoofdstad Praag. foto Marco de Swart/ANP Nils Wogram's Nostalgia ft. Arno Krijger,re""' Richard Bona's Mandekan Cubano i»- 'l51i 28 mei Big Band Meeting Ireserverei 0900 33 000 53 www.theaterverkoopzeeland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7