61 binnenland Sander V. 'vergeet' moord op Milly Illegale handel in drugs 16 jaar cel na poging zu urmoord De wietpas kent geen gelukkig begin. Overlast in de zuidelijke provincies neemt toe en klanten gaan naar het noorden. En pas een volgend kabinet kan de maatregel intrekken. Nederland op tiende plek moederlijst woensdag 9 mei 2012 door Gerard den Elt Psychiaters en rechters krijgen nauwelijks vat op de gebeurtenissen rond de gewelddadige dood van de Dordtse scholiere Milly Boele (12). Ruim twee jaar na de schokkende moord door politieman Sander V. (28) op zijn buurmeisje is nog nau welijks opgehelderd wat er zich op 10 maart 2010 heeft afgespeeld. „Er was iets met een kat, maar wat precies weet ik ook niet meer", sprak de verdachte dinsdag voor het Gerechtshof in Den Haag, waar V. hoopt op een lagere straf dan de 18 jaar met tbs die de recht bank in Dordrecht hem heeft toe gemeten. Het Openbaar Ministerie probeert in hoger beroep juist een bewezenverklaring wegens sek sueel misbruik van de vermoorde scholiere te krijgen. Het Gerechtshof trachtte dinsdag tevergeefs een helder beeld te krij gen wat er nou precies gebeurd is op de dag van de moord. Behalve het feit dat hij negen zwa re joints had gerookt, boodschap pen deed en de olie van zijn auto ververste, zegt de oud-politieman thans door toedoen van cannabis- verslaving aan geheugenverlies te lijden. Zelfs de zes gedetailleerde bekente nissen en verklaringen die hij zes dagen na de dood van de scholiere aflegde, leiden twee jaar later tot een ontkenning of een wanhopig 'ik weet het niet'. Hoewel de ex-agent zegt weinig meer te weten, beweert hij zich wel met zekerheid te herinneren dat hij het meisje niet tot orale seks heeft gedwongen. Op dat punt sprak de rechtbank in Dor drecht hem in 2010 dan ook vrij, ofschoon een deskundige van het Nederlands Forensisch Instituut bij sectie sporen van spermacellen in de mond van het vermoorde meisje aantrof. Heel even brak Sander V. tijdens zijn ondervraging. „Het is moeilijk om mee te leven, om zoiets op je geweten te heb ben", hakkelde de politieman. „Ik ben helemaal geen lustmoorde naar, heb geen voorkeur voor kin deren." Niettemin kon hij niet ver klaren dat uit analyse van zijn lap top was gebleken dat hij veel kin derpornosites bezocht en had ge zocht naar informatie om iemand te bedwelmen. Ook werd kinder porno in zijn woning aangetrof fen. Zijn vermoeden dat er door cannabisgebruik gaten in zijn geheugen waren geval len, werd door diverse getuigen naar het rijk der fabelen verwezen. Evenmin kon dat volgens een ver- slavingsdeskundige en drie psy chiaters hebben geleid tot plotse linge agressie en paniek, zoals V. beweert. Psychiater Offermans meent dat V. wel degelijk zal moeten worden behandeld voor zijn seksuele afwij kingen. „Ik kreeg te maken met steeds hardere ontkenningen zo dra kinderporno ter sprake kwam." Het hoger beroep werd dinsdag on derbroken, toen raadsheer me vrouw Schmitz onwel werd. Zij werd met een ambulance naar het ziekenhuis vervoerd. De behandeling van het hoger be roep wordt naar verwachting vol gende week voortgezet. DEN HAAQ - De rechtbank in Den Haag heeft dinsdag een 39-jarige man uit Zoetermeer veroordeeld tot 16 jaar cel met tbs en dwangver pleging voor het overgieten van zijn ex met zwavelzuur. De vrouw raakte hierdoor ernstig verminkt aan haar gezicht. De officier van justitie eiste 2 we ken geleden dezelfde straf tegen de man wegens poging tot moord, vrijheidsberoving en mishande ling. Volgens de rechter was er voldoen de bewijs dat de man het slachtof fer meermalen met zuur heeft overgoten. De verdachte had de vrouw in haar woning vastgebon den. Hij scheerde haar hoofd kaal en gooide in totaal een halve liter zuur over haar heen in het bijzijn van haar 3-jarige dochter. De vrouw is in sociaal en maat schappelijk opzicht min of meer vermoord door haar verminkte ge zicht, zei de rechter. De jonge moe der van twee kinderen onderging zo'n twintig operaties, waaronder enkele mislukte huidtransplanta ties. Tweemaal had ze een hartstil stand. Volgens de rechter lijdt ze voortdurende en ondraaglijke pijn en overwoog ze euthanasie. Ook moet de man het slachtoffer 112.000 euro betalen voor mate riële schade en 150.000 euro voor immateriële schade. BERLIJN - Nederland staat op de tiende plek van beste plaatsen in de wereld om moeder te zijn. Dat is een plek lager dan vorig jaar. Vooral op het gebied van zwanger schapsverlof en ouderschapsverlof scoort Nederland mager ten op zichte van andere landen. Kinder welzijnsorganisatie Save the Children publiceerde dinsdag een rapport hierover. Volgens het rapport kun je als moeder het bes te in Noorwegen wonen. Het slechtst ben je af in Afghanistan en Niger. Limburg ziet de illegale handel in softdrugs toenemen. In Nijmegen groeit het aantal klanten uit het zuiden en het buitenland. Ook in Tilburg minder drugs toeristen, maar meer straat handel. door Judith Houben en Youp Frerichs MAASTRICHT/NIJMEGEN - De illega le drugshandel op straat is in Lim burg, en dan met name in Maas tricht, flink toegenomen sinds de invoering van de wietpas op 1 mei. Het aantal klachten is met name in de hoofdstad explosief toegeno men. „Vorige week kregen we ge middeld vijf drugsgerelateerde mel dingen per uur. Dus één per twaalf minuten", zegt een politie woordvoerder. De politie ziet in Maastricht en Kerkrade dat stadsdealers op scoo ters steeds agressiever hun drugs aan voornamelijk Nederlandse klanten proberen te verkopen. In Maastricht zijn afgelopen week twintig straatdealers opgepakt. Zij kregen tevens een gebiedsontzeg- ging- In de afgelopen drie weken zijn er 170 meldingen binnengekomen op het drugsmeldpunt van Maas tricht. Burgemeester Onno Hoes is evenwel positief: „Dit betekent dat ons verzoek aan de burgers om drugsklachten te melden, effect heeft." Tot voor kort werd amper gebruik gemaakt van het meld punt. Hoeveel van die 170 meldin gen vóór invoering de wietpas zijn gedaan, kon Hoes gisteren niet zeg gen. Hij zegt dat het aantal buiten landse coffeeshopbezoekers in de stad flink is gedaald. In Venlo heeft de politie sinds 1 mei twee straathandelaren in de kraag gevat. Ook hier is een toena me van van het aantal drugsmel dingen, maar cijfers kan de politie niet geven. Burgemeester Hubert Bruis zegt dat het met de overlast in Venlo meevalt, behalve in Ven- lo-Zuid bij coffeeshop Nobody's Place. Ook in Roermond en Sit- tard-Geleen is de straathandel in de buurt van coffeeshops toegeno men. In Kerkrade en Heerlen is het vooralsnog rustig. Veel klanten uit Zuid-Nederland, België en Duitsland hebben inmid dels de weg naar Nijmegen gevon den. De eerste dagen na de invoe ring van de wietpas in Limburg, Brabant en Zeeland constateerde Viktor Verriet, eigenaar van de Nij meegse coffeeshops Dreadlock en Jet Set, een flinke toename van zijn klandizie. Allemaal wietklan- ten uit Venlo, Maastricht of Den Bosch die zich niet voor de wiet pas willen registreren. Ook colle ga's van Verriet - bijvoorbeeld in Tiel - zien opeens veel nieuwe klanten komen. Het zijn niet alleen de coffeeshop houders die veranderingen zien in het doorgaans stabiele Nijmeegse wietwereldje. „We zien meer ken tekens uit verder weg gelegen Duit se steden en regio's en ook meer Belgische kentekenplaten", zegt een politiewoordvoerder. De ge meente Nijmegen ziet de drugstoe risten ook in aantal groeien. „Ge lukkig is er nog geen extra over last", zegt een ambtenaar. De Nijmeegse PvdA-fractievoorzit ter Rutger Zwart is niet blij met de wietpas en de gevolgen voor zijn stad. „Het is een ondoordachte maatregel die zo snel mogelijk te ruggedraaid moet worden. De bur gemeester heeft steeds gewaar schuwd dat het beperken van de toegang tot coffeeshops niet zal werken." Hubert Bruis, nu nog burgemees ter van Venlo en vanaf 21 mei bur gervader van Nijmegen: „Wij heb ben heel wat keren in Den Haag aangegeven dat de wietpas op het zelfde moment in heel Nederland In Nijmegen is de toestroom van buitenlandse drugtoeristen en klanten uit Zuid-Nederland groter geworden. foto Sjors Bosman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6