Op een nieuwe wc zit je veel lekkerder 221 zeeland Slooptankers mogen sluis niet passeren Bril 'Nog even de adem inhouden' almanak Eind volgend jaar klaar woensdag 9 mei 2012 door Harmett van der Werf In de rubriek 't Zit zo wordt een actueel onderwerp nader belicht Des kundigen, mensen die betrokken zijn of om een andere reden een me ning hebben over een kwestie, laten hun licht schijnen op het onder werp. In aflevering 19: huishoudtoets voor bijstandsgerechtigden. Meer dan tweehonderd bijstandsgerechtig den in Zeeuws-Vlaan- deren dreigden per juli (een deel van) hun uitkering kwijt te raken. Ze zouden gecon fronteerd worden met één van de ingrijpendste veranderingen in de Wet Werk en Bijstand (WBB) sinds jaren. Niet meer alleen het inkomen van de partner zou meetellen bij de hoogte van een bijstandsuitke ring, maar de inkomsten van alle gezinsleden, dus ook van werken de kinderen. Vooral grote steden liepen tehoop tegen deze wijzi ging. Zij vreesden schijnverhuizin- gen van kinderen en grotere ar moede. Het verzet van de grote steden hielp niet. Staatssecretaris Paul de Krom (WD) van Sociale Zaken reageerde onderkoeld. 'Verhuizen mag, frauderen niet'. Hij wist dat hij een potje kon breken. De wets wijziging was goedgekeurd door een meerderheid in de Tweede en Eerste Kamer. Het idee de partnertoets te ver vangen door een huishoudtoets - voor alle gezinsleden - is geba seerd op een stevige visie op bij stand. Bijstand is een laatste finan ciële reddingsboei En uitkerings gerechtigden moeten volop ge prikkeld worden in hun eigen in komsten te voorzien door werk te zoeken. Het inmiddels demissio naire kabinet-Rutte wilde die prik kel met de huishoudtoets flink op voeren. Want: 'Werklozen die een verlaging van hun uitkering of geen uitkering te wachten staat, blijken sneller uit te stromen dan andere werklozen.' Met de val van het kabinet-Rutte is alles vloeibaar geworden. VVD en CDA zijn met de nieuwe part ners D66, Groenlinks en Christen- Unie overeengekomen dat de huis houdtoets wordt geschrapt. Wat dit in de praktijk betekent, is nog onduidelijk. Een geluk bij een on geluk is dat de huishoudtoets voor 'bestaande' bijstandsgerech tigden pas per juli zou worden ingevoerd; voor nieuwe gevallen geldt die al sinds januari. Het mi nisterie van Sociale Zaken ver wacht 'binnen enkele dagen' meer helderheid en heeft er on dertussen 'begrip voor dat ge meenten de voorbereidingen voor invoering van de huishoud toets even opschorten'. Welk besluit Den Haag ook neemt en hoe de verkiezingen 12 september ook uitvallen, bij standsgerechtigden kunnen hun borst natmaken. Zeker in grote steden als Rotterdam wordt de druk opgevoerd om aan het werk te gaan. Wijken met veertig, vijf tig procent werklozen worden door geen enkele politieke partij nog geaccepteerd. 'Schijnverhuizingen en grotere armoede lagen op de loer' Tip? redactie@pzc.nl Lewedorpse Iris van 6 jaar loopt sa men met papa van school naar huis. Ze is de laatste tijd nogal geïnteres seerd in merken auto's en buitenland se kentekenplaten. De B hoort bij Bel gië, de D bij Duitsland, de F bij Frankrijk, enzovoorts. Zelf beschikt het gezin over een Opel Corsa en een Opel Astra. Onderweg naar huis ziet ze het Opel-embleem op een auto staan en ze zegt: „Kijk papa, ook een Opel, dat is dezelfde auto als die van ons!" Papa is onder de indruk van de ont dekking van zijn dochter en compli menteert haar met de woorden: „Zo, dat heb je goed gezien!" Waarop Iris antwoordt: „Ja natuur lijk heb ik dat goed gezien, ik heb toch mijn bril op!" De bouw van Noordzee Residence begon vorig jaar. De eerste 48 woningen kwamen vorige week in de verhuur. In juli zijn de volgende 50 woningen klaar. De oplevering van de laatste van de in totaal 450 woningen staat gepland voor eind volgend jaar. Meer dan tachtig procent van de villa's is inmiddels ver kocht. Eigenaren verhuren hun huis via Roompot. De eerste gasten bivakkeren sinds vorige week op Noordzee Residence bij Cadzand-Bad. Dat nog maar tien procent van het park klaar is, deert hen niet. door Martijn de Koning Dit is echt niet te gelo ven!" Het Duitse echtpaar op de Noorddijk bij Cad zand-Bad is bijna sprakeloos. Het stel bezoekt elk voorjaar hetzelfde huis in het kust dorp. Jarenlang zag de omgeving er hetzelfde uit, en nu is er aan de andere kant van de dijk opeens een compleet vakantiepark uit de grond gestampt. Hoewel, Noordzee Residence is na tuurlijk nog lang niet klaar. De eer ste 48 woningen mogen dan sinds vorige week worden verhuurd, er wordt nog hard gewerkt aan de overige 400 woningen. En dat baart het stel, dat het eigen vakan tiehuis net aan de andere kant van de dijk heeft, wel enige zorgen. „Je hoort het wel goed hè, dat ze nog bezig zijn." Nu is het geluid een stuk minder heftig dan toen er nog heipalen in de grond werden geslagen. Maar inderdaad: op de achtergrond is het bouwlawaai constant aanwe zig. „Vinden die mensen op dat park dan niet vervelend", vraagt het echtpaar zich af Nee hoor, vertelt Wim Vlugmoe. Hij staat bij de ingang van het hoofdgebouw te bellen. „We wis ten dat we in een gloednieuw park terecht zouden komen", geeft hij aan. „We hadden dus gerekend op kale tuintjes en plantsoenen." En dat er op nog geen honderd meter afstand nog wordt gebouwd? „Ach joh, je hoort wat je wil horen. Het is nergens muisstil, toch?" Bovendien, vertelt de Brabander, heeft het ook een voordeel om één van de eerste gasten te zijn. „We zitten in een prachtig huisje, met alles erop en eraan, en alles gloednieuw. Geweldig." Meer gasten hebben juist daarom gekozen voor Noordzee Residence. „Als je hier op de wc gaat zitten, Een medewerkster van de Sociale Dienst in gesprek met cliënten. foto Ruben Oreel De 'Laan van Cavelot' loopt als een hoofdader door het park. Bijna alle nu opgeleverde woningen liggen aan die weg. TERNEUZEN - Een duwboot met twee slooptankers ligt sinds het weekeind al aan de kant bij de middensluis. De schipper uit Ever- gem kreeg boetes van de waterpoli- tie, omdat hij aanwijzingen van de verkeersleider van Rijkswaterstaat niet opvolgde en omdat hij zonder de juiste papieren met sloopsche- pen Nederland in voer. De schipper kreeg van de Inspec tie Leefomgeving en Transport te verstaan dat hij terug moet varen naar België. Niet alleen om papie ren in orde te brengen, maar ook om de sloopschepen te ontdoen van bilgewater, met olie vervuild water in de ruimen. De duwboot weet je dat je één van de eersten bent", grijnst een Vlaamse gast. „Daarom ga ik ook nooit naar een camping of zo, Dan zit ik toch niet zo lekker." Jornt de Meurichy, verkoop- en marketingmanager bij parkeige naar Roompot, heeft geen klach ten van gasten ontvangen. „Men sen weten dat ze in een nieuw park terecht komen. En het bouw- verkeer komt uiteraard niet langs hun huisjes. Bovendien zijn bijna alle voorzieningen gewoon te ge bruiken." D e kinderen van Wim Vlug moe zijn nog binnen, wijst de inwoner van Til burg ondertussen naar het centra le parkgebouw, waar in een com pacte, open ruimte een restaurant, winkel, ingang naar het zwembad, speelplek, twee bowlingbanen, re ceptiebalie en kinderclub onderge bracht zijn. In die laatste zit een groepje jonge parkgasten te knutse len. „Tja, voor buitenactiviteiten is het nu niet zo geschikt", wijst één van de begeleiders naar het grau we weer buiten. Vandaar dat het gloednieuwe speelschip, naast het hoofdgebouw, vandaag ook niet zo in trek is. Opvallend aan het park is de sa menhang met Cadzand-Bad. Dankzij een coupure in de Noord- dijk, net achter de Boulevard, is het centrum van het kustdorp van af het park te voet in twee minuut jes te bereiken. De tussenliggende Kievitenlaan is er speciaal voor ge renoveerd. Dat het park onderdeel zou worden van het dorp, was een eis van de gemeente Sluis. „Het he le park is voor iedereen toeganke lijk", verklaart De Meurichy. „Waarom zouden wij er ook pro blemen mee hebben als anderen bij ons een bakje koffie komen drinken of een potje komen bow len?" werd zaterdag door de verkeerslei der gesommeerd aan te meren, omdat de motor van de duwboot haperde en de dobberende combi natie gevaar opleverde voor passe rende schepen. De schipper gaf geen gehoor aan de oproep, totdat de waterpolitie ter plaatse kwam. Bij het checken van personalia lie pen twee bemanningsleden van de duwboot tegen de lamp. Een 51-jarige opvarende uit Groningen moest nog zeven dagen gevange nisstraf uitzitten en werd naar To rentij d overgebracht; een 44-jarige Gentenaar had nog een boete van 1200 euro openstaan. Hij kan nog tegen die boete in beroep gaan. MEEST CELEZEN 1Wethouder Van Hulle onder vuur 2. Rijverbod voor dodelijk ongeval 3. Milieustraat Hulst weer open STELLING Stem op onze stelling 'Het sluiten van kleine scholen is verstandig' op www.pzc.nl/zeeuws-vlaanderen STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 66